+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruçluyken birkaç kez mastürbasyon yaptım kefaret gerektirir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Termi55
  Üye
  Reklam

  Oruçluyken birkaç kez mastürbasyon yaptım kefaret gerektirir mi?

  Reklam

  Oruçluyken birkaç kez mastürbasyon yaptım kefaret gerektirir mi? Mumsema Ramazanda oruçluyken nefsime yenilip birkaç kez mastürbasyon yaptım ve kaza gerektirdiğini bilmiyordum, ne yapmam gerek. Çok pişmanım ne yapacağımı bilmediğim için bunalıma girdim. Kefaret gerekirse, 61 günlük kefaret orucunu bu yıl içinde tutmak zorunda mıyım? Eğer öyleyse mahfoldum. Çünkü öğrenciyim, üniversitede sınavlara oruçlu oruçlu çalışmam zor olur, hele birde yurt ortamında daha da zorlaşır... AH EŞŞEK KAFAM AH

 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: OruÇluyken bİrkaÇ kez mastÜrbasyon kefaret gerektİrİr mİ?


  Reklam


  SORU: Bir kişi ramazanda oruçluyken bir günah işlerse (masturbasyon) yapsa bunu bir kaç kere tekrarlasa 61 boylar mı? Böyle olursa her birine ayrı ayrı mı gerekir?

  CEVAP: Cimanın dışındaki hallerde keffaret gerekmez. O günü kaza etmek yeterli olur. Ayrıca istiğfar edip, tekrarını yapmamaya da azmetmek gerekir. Allah affetsin.

  Nureddin YILDIZ


 3. Termi55
  Üye
  Başka bir kaynakta kesinlikle kefaret gerekir, diyor. Allah sonumuzu hayır eylesin. Cevap için teşekkürler. Allah razı olsun.

 4. karadamlalar
  Kesintili Üye
  2 görüş var:
  -kasıtlı olarak oruç her ne şekilde bozulursa bozulsun kefaret gerekir ve
  -sadece cima ile oruç bozulursa kefaret gerekir

  Rasulullah(sav)'ın kasten yiyip içerek orucu bozana keffaret orucu tutturduğuna dair bir delil yok Allahu alem,cima eden için keffaret gerektiğine dair hadis var.İlk görüşü savunan alimler bu hadisi her türlü kasıtlı bozmaya yorumlamışlar,ikinci görüşü savunanlar ise hükmü genişletmeyi kabul etmemişlerdir.İkinci görüş daha doğru geliyor bana da.

 5. mümini78
  Devamlı Üye
  Ben genelde vesvese ve boy abdesti üzerine yazılar yazan biriyim. Ayet ya da hadis paylaşımında bulunmam ancak benim de cevaplarım tabiki bu iki yol üzerinedir. Ben sadece çok basit bir şekilde kişiye rehberlik ve psikolojik danışmaklık yapmak için yani bir bakıma işin tıbbı boyutuna yönelik yardım etmek için cevaplar vermekteyim

  1- Görüldüğü üzere şurda şöyle dediler burda böyle dediler ikilemesinde kendine yer aramaktasın. İster ramazan da bir kez istimna yap istersen iki kez yap o gün için bir gün oruç tut.

  2-Varsayalım ramazanda iki kes istimna yapmak kefaret gerektirmez. Ohalde üç kez yapmak da gerektirmez. Yani ramazanda ne kadar istimna yaparsan yap kefaret gerektirmez. Bu durumda sonuç ne olur biliyormusunuz. Bazı genç ergenler habire ramanzanda oruçlu iken istimna yapar.Bu bağlamda sen ramazanda oruçlu iken iki kez istimna yapmak kefareti gerektimeyeceğini bilsen bile 60 gün oruç tut ve bu işin eğemmniyetini anla ve ramazan ve orucu basite alma

  3-Yukarıda 2 numaralı yazıdaki öneriye güç getiremiyorsan:ister iki kez ister bir kez istimna yapan kişiye kefaret farz olsun ya da olmasın. Bütün bu olanları unut. o gün için bir gün oruç tut ve oruçlu iken bu işi bir daha yapmayacapına Allahtan af dile. Bu olanlara son ver.

 6. mümini78
  Devamlı Üye
  Kaynaklara da fazla takılma, Ne kadar kaynak varsa bil ki o kadar da göüş vardır. işte bende bu yüzden işin sadece rehberlik ve psikolik boyutu ile ilgilenmekte kişilere örnekler yoluyla içindeki ruhsal bunalımdan kurtarmaya çalışmaktayım. Tabiki şifayı veren Allah.

 7. Termi55
  Üye
  Sağolun.Allah razı olsun çok teşekkürler... Ben böyle biri değildim aslında... Nıye böyle bir hayasızlık yaptım ben de bilmiyorum. Eskiden bu eylemi yapan insanları kınardim, şimdi böyle bir hataya ben düştüm...

 8. sstrn
  Devamlı Üye
  Değerli Kardeşim bu soru Diyanet İşleri Başkanlığına sorulmuştu sana şöyle nakledeyim.

  Soru Metni
  Oruçluyken elle tatmin olan kimsenin orucu bozulur mu?


  Cevap
  Oruçlu iken elle tatmin olmak orucu bozar, kazayı gerektirir. Bu fiili işleyen kimselerin bozmuş oldukları orucu kaza etmekle yetinmeyip ayrıca tövbe etmeleri de gerekir.

  Şu husus unutulmamalıdır ki, oruç, nefsin isteklerinden bilinçli olarak uzak durma yönüyle bir irade eğitimidir. Nefsin isteklerinin kontrol altına alınmasında, ruhun arındırılıp yüceltilmesinde etkili bir yoldur. Şehevi arzularına mağlup olanların bu irade eğitiminde başarısız oldukları ortaya çıkar.

  Elle tatmin olmanın keffareti gerektirmemesi, bu fiilin önemsiz bir günah olduğunu göstermez. Bilakis özürsüz olarak orucunu bozan kimseler büyük günah işlemiş olurlar (Zeylaî, Teybînü’l-Hakâık, Kahire 1313, I, 323; İbn Nüceym, el-Bahru’r-Râık, Beyrut ts. , II, 293).

 9. Misafir
  şimdi söylermisiniz 2 kere yaparsak gerekmiyor dimi bende düştüm bu duruma öğrenciyim çok pişmanım

 10. @hmet
  Üye
  2 kere yaparsak gerekmiyor dimi
  100 defa da yapsanız sadece kaza gerekir.
  kaza orucunu bozmak kefaret gerektirir mi
  hayır gerekmez.

 11. Misafir
  - masturbasyonu ayni gün icinde 2 kere yapmak mi kefaret gerektirir yoksa ayri günlerde mi ?

  - Yav arkadaşlar bende aynısını yaptım orucumun bozulmasınıda istemiyorum orucuma devam edebilirmiyim

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  - Aynı gün içinde 2 sefer mastürbasyon yapmak kefaret gerekmez. Ancak aynı ramazan ayında ve farklı iki günde yapılırsa kefaret gerekir.

  - Eğer mastürbasyon yapmışsan orucun bozulmuştur.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
oruçluyken bilmediğim halde masturbasyon yapmak,  bilmeden orucluyken masturbasyon yaptim,  Ramazanda istimna keffaret gerektirirmi,  mast,  kadinin orucken 31 cekmek,  orucluyken bosalmanin kefareti,  masturbasyon yapinca oruc tutulurmu