5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  return Emekli
     

  İsra Suresi 13. ncü ayetin tefsiri nedir?

  Selamun Aleyküm arkadaşlar;

  Bir yerde bu ayet-i kerimenin mealine rastladım. Diğer meallerle karşılaştırdım. Hepsinin anlam bütünlüğü taşıdığını gördüm; fakat tam olarak neyi kastettiğini anlayamadım.

  ''Her insanın vebalini, kendi nefsine bağladık.'' Suat Yıldırım meali

  Allah razı olsun.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ercan Devamlı Üye

  Cevap: İsra Suresi 13. ncü ayetin tefsiri nedir?

  İsra Suresi 13. ayet

  Bismillâhirrahmânirrahîm
  Araplar arasında İslâm'dan evvel bir fal bakma hadisesi vardı. Kuşları göğe salarlardı, kuş sağa giderse uğurlu; sola giderse uğursuz sayarlardı. İşte "bütün insanların kuşu", hayat filmlerindeki kazandıkları ve kaybettikleri derecelerdir.

  Neşretmek; yaymak, dağıtmak, basılmış olan kitap, dergi ve gazetelerin bütün insanların eline ulaşması anlamına gelir. Kıyâmet günü herkesin hayat filmi, ne bir perdeye ne bir ekrana ihtiyaç göstermeden üç boyutlu olarak boşlukta oynayacaktır. İşte bu, neşredilmiş; yani boşlukta görünür hale gelmiş bir kitaptır. Hayat filminde düşünceler de neşredilir.

  Kıyâmet günü herkes kendi hayat filminin oynayacağı yere elektronik sistemlerle, otomatik olarak çekilir. Ve kişi kendi hayat filmini, kaybettiği ve kazandığı derecelerle görür. Bütün kaybedilen ve kazanılan derecelerinin tam olarak verildiğini, o gün eline verilen mizan, ona ispat eder. Ve kişi, kendisine zerre kadar zulüm yapılmadığını kesin olarak görür. Hem kişinin fizik vücuduyla yaptığı bütün davranışları hem de o davranışlardan evvelki düşünceleri hayat filminde görünür. Aslında hiç kimse insanların düşüncelerini göremez ama kiramen kâtibin meleklerinin 3 boyutlu ikinci filmi düşünceleri de filme alır. Böylece kıyâmet günü, kişinin bütün fiillerindeki taammüd miktarı yani hangi olayı, hangi ölçüde tasarlayarak yaptığı, hayat filminde net olarak belli olur. Neticede kişinin düşüncelerinin neşredilmesi; kapalı bir alandan (onun düşünce sisteminden) çıkarak herkesin göreceği, okuyabileceği bir şekil almasıdır. Kıyâmet günü hem düşünceler hem de fiiller neşredilir.
  Alıntı
 3. 3
  return Emekli

  Cevap: İsra Suresi 13. ncü ayetin tefsiri nedir?

  ayet-i kerimeyi araştırırken bu kaynağa rastladım. iskender evranasoğlu nun sitesinden bu alıntı. vaktiyle bu adamı ceviz kabuğu nda izlemiştim. mehdi olduğunu, mirac a çıktığını, kendisine vahy geldiğini; kitab verilmiş peygamberlere de Yüce Allah katında namaz kıldırdığını anlatmıştı.

  ne kadar itibar edilebilir?

  Allah razı olsun.


 4. Reklam

 5. 4
  Ercan Devamlı Üye

  Cevap: İsra Suresi 13. ncü ayetin tefsiri nedir?

  "Her insanın amelini halka yapıp boynuna takarız. Kıyamet günü açık olarak bulacağı bir amel defteri önüne çıkarırız."

  Her insanın boynuna dolanan şey, onun amelinden doğan sonuçlardır. Yani amelden kendi payına düşen karşılıktır. Bu da onun işlediği amelleri ifade etmektedir. Boynuna dolanması ise, onun kendisine yapıştığını ve ondan ayrılmayacağını tasvir etmektedir. Çünkü Kur'an-ı Kerim'in metodunda soyut kavramlar somut bir şekilde canlandırılır, onlara şekil kazandırılıp net bir şekilde ortaya konulur. Onun yaptığı işler kendisinden geri durmaz. İnsan da onlardan yakasını kurtaramaz. Kıyamet gününde insanın kitabının açık olarak kendisine verildiğinin ifade edilmesi de bu türden bir ifadedir. Bu da onun tüm yaptıklarının apaçık ortaya çıktığını, onları gizleyemeyeceğini, bilmezlikten gelemeyeceğini ve bu konuda herhangi bir demagojiye kaçamayacağını tasvir etmektedir.
 6. 5
  return Emekli
  bundan hiç kuşku yok!

  Allah herşeye kadirdir.


+ Yorum Gönder