+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Seçilmemesi gereken meslekler nelerdir? Hangi mesleklerin günah tarafı vardır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gökhan123
  Üye
  Reklam

  Seçilmemesi gereken meslekler nelerdir? Hangi mesleklerin günah tarafı vardır?

  Reklam
 2. Hoca
  erimeye devam...

  islamın Yasakladığı Sanat ve Kazanç Yolları


  Reklam


  İslâm`ın Yasakladığı San`at ve Kazanç Yolları


  İslâm, cem`iyetin inanç ve ahlâkına, örf ve âdâb kaidelerine zararlı olan san`at ve meslek kollarını yasaklamış, o yoldan kazanç te`min etmeyi haram saymıştır. İslâmın haram saydığı meslek ve san`at dalları şunlardır:

  *Fuhuş: İslâm, fuhuş ve zinayı bütün şekilleriyle haram kılmıştır. Müslüman kadın ve erkek, cinsî tahrik için yapılan resimlere, çekilen fotoğraflara modellik yapamaz. Zina yaptırılan açık veya gizli iş yerlerinde çalışamaz. Fuhuş yapamadığı gibi yapılmasına da hiçbir şekilde sebeb ve vasıta olamaz. Zinaya müstenid kazanç getiren bütün iş kolları müslümana haramdır.

  * Cinsî duyguları tahrik eden oyun ve san`atlar: İslâmiyet, kadın-erkek ilişkilerini sınırsız serbest bırakmayarak belli kaidelerle hudutlandırmış, haram-helâl tasnifine tâbi tutmuştur. Bu sınırları çiğneyen ve şehevî duyguları tahrik ederek inanç ve ahlâkın zayıflamasına yol açan her türlü iş, meslek ve san`atlar haram çerçevesi içinde yer almıştır. Dans, bale, müstehcen temsil ve oyunlar burada örnek olarak zikredilebilir.

  * Konu ve gayesi harâm olan meslekler: Bu meslekler arasında ressamlık ve heykeltraşlığı, müstehcenliği esas alan fotoğrafçılığı sayabiliriz.

  * İçki ve uyuşturucu madde yapım ve satımı: Bunların haram olduğunu yiyecek ve içecekler bahsinde zikr ettik.


 3. kibrit
  Devamlı Üye
  Bankada çalışmak?

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Bankada çalışmak?
  kardeş hepsini yazmadık gerisini ekleyin.

  faiz ve tefecilik ile ilgili işler seçilmemeli elbette

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  başta bankada çalışan tüm memurlar.çünkü bankanın gelirinin tamamı faizdir.kadın kuaförü olan erkek,erkek kuaförü olan erkeklerin çoğuda çünkü sakal traşı yapmaktalar,resim yaparak para kazanan,hayvan satarak para kazanan aklıma başta gelen bunlar

 6. gökhan123
  Üye
  Sagolun Allah razı olsun.Son bırsey sormak ıstıyorum.Ickılı yerlerden alısverıs yapmanın bı gunahı var mı?Mesela carrefour.

 7. Hoca
  erimeye devam...
  Ickılı yerlerden alısverıs yapmanın bı gunahı var mı?
  günahı olmasa da tercih edilmemesi takvadandır.

 8. Misafir
  Kadının şarkıcı olması (açık giyinmese,sözleri kötü olmasa,klibi kötü olmasa)bu meslek haram mıdır.haram yapan etkenleri kaldırsaktamı?tüm niyetim insanlara edebimle,işlediğim hayırlarla örnek olmak ve en önemliside ALLAH rızasını alabilmek. önümdeki engeller ister şöhret ister para ve istersede can olsun. eğer haram değilse ,ALLAH rızası varsa çabalarım ancak yoksa bunu hayal eder daha hayırlısını isterim. ancak ben hoca olupda sadece biraz insana ulaşmak istemiyorum. bu dünyada bir rol istiyorum .örnek olmak istiyorum bütün dünyanın örneği olmak istiyorum . başıma neler geleceğinide tahmin edebiliyorum ancak biliyorum ki ALLAH 'ın rızası olursa başarabilirim .ama kadın şarkıcılık islami kurallara uysak bile haramsa yapacaklarımın ne anlamı kalırki çünkü o zaman rabbimin rızası olmaz ve bende hem bu dünyada hemde ahirette kaybeden olurum lütfen yardım edin yoksa kaybedeceğim...

 9. arifselim
  Yönetici
  Allah sana helal açıdan sayısız hizmet ve onun rızasını kazanma imkanları ve yollarını da vermiştir. Bu eğer haramsa mutlak senin için faydaları ve hikmetleri olduğu içindir. Nitekim bu haramlar olduktan sonra sadece kadına değil erkek içinde haramdır.

 10. Misafir
  Tiyatro ve edebiyat gunah mı ?

  Avukatlık haram mıdır arkadaslar?

  Ebelik mesleğinin iman zayıflığına sebep olduğu doğru mu?

 11. arifselim
  Yönetici
  Asıl olarak tiyatro ve edebiyat haram değildir. Yeter ki İslama aykırı içerikleri olmasın. Hele edebiyat başlı başına değerli bir meslektir.

  Avukatlık ve benzeri meslekler hakkında ihtilaf olmakla birlikte hedef ve gayesi Allah'ın rızası olarak yaparsa caiz olur diyen alimler vardır.

  Ebelik mesleği aksine değerli ve mübarek bir meslektir ancak bu erkekler için değil kadınlar içindir.

 12. Misafir

  Reklam


  Selam benim sozlum saz calarak sarki okuyaraq para kazaniyo bu harami ?duyunlerde dogum gunleinde konserlerde caliyo ama icki icmiyo onun yapdigi is harami?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
haram olan meslekler,  günah olan meslekler,  kazanci helal olmayan meslekler,  kazancı haram olan meslekler,  islamda haram olan meslekler,  dine uygun bayan meslekleri