Dinimizde resmin yeri nedir?

Dinimizde resmin yeri nedir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  rabia fatma Üye
     

  Dinimizde resmin yeri nedir?

  dinimizde resmin yeri nedir:)

  cevap verecek birileri varmı

  İlgili Yazılar

 2. 2
  İnanc Devamlı Üye

  Cevap: resim

  Sual: Babamızın ve hocamızın resimlerini duvara asmak uygun mudur?
  CEVAP
  Uygun değildir. Üç zararı vardır:

  Birincisi, insan ve hayvan resmini, belden yukarı asmak haramdır. Bitki ve cansızların resmini asmakta mahzur yoktur.

  İkincisi, canlı resmi bulunan odaya rahmet melekleri girmez. Resimli gazete bile bulunsa girmez. Gazeteyi okuduktan sonra kapalı bir yere koymalıdır! Her türlü resmi albümde saklamalıdır. Resimler kapalı yerde olursa, rahmet melekleri girer.

  Üçüncüsü, duvarda resim bulunan odada namaz kılmak mekruh olur.

  Sual: Arkadan çekilmiş resmi duvara asmak caiz mi?
  CEVAP
  Caizdir, namaza zararı olmaz.

  Sual: Namazı mekruh etmeyen resimli odaya rahmet meleği girer mi?
  CEVAP
  Girer. Çünkü resim hükmünde değildir.

  Sual: Bitki resimlerini değil de, insan ve hayvan resimlerini duvara asmak haram deniyor. Duvara asmayıp sehpanın, masanın üstüne dayasak uygun mudur?
  CEVAP
  Belden yukarı ise yine haram olur. Belden aşağı bir yerde durursa haram olmaz, ama açıkta olduğu için yine o eve rahmet melekleri girmez. Kapalı bir yere mesela albüme koymalıdır.

  Beyt oda demektir
  Sual: Bir hadiste, resim bulunan eve, rahmet meleklerinin girmeyeceği bildiriliyor. Evin bir odasında resim olsa, diğer odalara rahmet melekleri girmez mi?
  CEVAP
  Burada beyt, ev değil, oda demektir. Onun için diğer odalara girer. Beyt, genel olarak oda anlamında kullanılır. Birkaç örnek verelim:
  1- Beytullah: Allah’ın evi yani Kâbe demektir. Tek oda şeklindedir.

  2- Beyt-i makdis [mukaddes]: Mescid-i Aksadır.

  3- Beyt-i atik: Kâbe-i muazzama.

  4- Beytülmal: Hazine odası.

  5- Beyt-ül ankebut: Örümcek evi, örümcek yuvası, örümcek ağı.

  6- Beyt-üz-zifaf: Gerdek odası. Bunu gerdek evi diye tercüme etmek yanlış olur. Gerdeğe bir odada girilir. Evin bütün odalarına gerdek odası denmez.

  7- Beyt-ül aruz: Gelin odası.

  8- Beyt-ül edeb: İhtiyaç giderme evi, tuvalet. Beyt-ür-rahati de denir. Rahatlama evi demektir. Ev değil odadır. Eskiden abdesthanederlerdi, abdest evi anlamındadır. Hane yani ev dense de, bir odalı küçük bir yerdir.

  9- Beyt-ül halâ: Ev boşluğu, yani hela, tuvalet.

  10- Sözlüklerde, dâr kelimesi mesken olarak bildirilir. Fukaha ise, dâr kelimesini, içinde birkaç beyti [odası] ve avlusu bulunan yer diye tarif etmektedir.

  Onun için, (Resim bulunan beyte rahmet melekleri girmez) hadis-i şerifindeki beyt kelimesini, ev olarak değil, oda olarak anlamak gerekir. Eğer yanlış olarak ev denirse, evin beş odası da olsa, oraya rahmet melekleri girmez. Hatta apartmandaki diğer evlere de girmez. Odalar müstakil olduğu gibi, evler de müstakildir. O zaman bir odada resim bulunursa, bütün apartmandaki ev ve odalara rahmet melekleri girmez. Hatta bitişik apartmanlara da girmez. Böyle düşünmek çok yanlış olur. Her oda müstakildir. Evin bir odası tuvalet olduğu gibi, başka odası de mescit olabilir.

  Resme tazim etmek
  Sual: Bir resme tazime, bazen haram, bazen küfür olur deniyor. Tazim etmek ne demektir?
  CEVAP
  Bir resmi belden yukarı asmak ona hürmet sayılır; haramdır. İnsan resmine tazim etmek iki sebeple olur:
  1- Hocasının, babasının, âmirinin, evliyânın, resmi olduğu için hürmet eder. O kimsede ilahlık sıfatlarından, yani Allahü teâlâya mahsus olan sıfatlardan birinin bulunduğuna inanmaz. Onu mahlûk bilir. Onu sevdiğini bildirmek veya onu sevindirmek için hürmet eder. Böyle hürmet etmek, küfür olmazsa da, haram olur. Gayrimüslimlerin resmine böyle tazim etmek küfür olur.

  2- Resmin sahibinde veya ateş, güneş, inek gibi herhangi bir şeyde yahut haçta ilahlık sıfatı bulunduğuna inanarak, istediğini yaratır, her istediğini yapar, diyerek tazim etmekse, küfür, şirk olur.

  Sual: Av hayvanlarının içini doldurup manken gibi süs olarak kullanmak caiz midir?
  CEVAP
  Caiz değildir. Resimden daha mahzurludur.

  Sual: İnsan ve hayvan resmi yapmak, bir ihtiyaç olmadıkça caiz olmadığı halde, fotoğraf çekmek caiz olduğuna göre; açıkta fotoğraf bulundurmak, yükseğe fotoğraf asmak caiz olmaz mı? Fotoğraf bulunan yere rahmet melekleri girmez mi?
  CEVAP
  Resim yapmak ile fotoğraf çekmenin hükmü farklı ise de, resim gibi, fotoğrafı da yükseğe asmak caiz değildir. Açıkta fotoğraf bulunan odaya da, rahmet melekleri girmez.

  Kapalı resim bulundurmak
  Sual: Bir menkıbede anlatılıyor. Rahmet melekleri, evliya bir zata (Halının altında resimler varken biz, vefat edenin yanına girmeyiz) demişler. Resimleri, kapalı olarak saklamak da caiz değil midir?
  CEVAP
  Menkıbelerden hüküm çıkarmak, yanlışlığa sebep olur. Resimleri, kapalı yerde, örtülü olarak bulundurmak caizdir. Namazı da mekruh etmez. (Hadika)

  Duvara halı asmak
  Sual: Duvara her çeşit halı asmak caiz midir?
  CEVAP
  Duvara soğuğa karşı, yün veya ipek halı asmak, caizdir. Ziynet yani süs için olursa mekruhtur. Üzerinde canlı resmi olursa haram olur.

  Duvara resim asmak
  Sual: Evinin duvarlarında insan veya hayvan resmi bulunan bir kimse, bizi yemeğe davet etse, gitmek uygun mudur?
  CEVAP
  Duvarında insan veya hayvan resmi olan eve, zaruretsiz gidilmez.(İhya-ül-ulum)

  Duvara resim asmak
  Sual: İnsan veya hayvan resmi asılan odaya rahmet meleklerinin girmediğini ve o odada kılınan namazın mekruh olduğunu biliyoruz. Fakat hürmet etmemek şartıyla, namaz kılınmayan veya sürekli oturulmayan bir odaya, mesela mutfağın, banyonun duvarına canlı resmi asmak caiz olmaz mı?
  CEVAP
  Hayır, caiz olmaz. Yükseğe asmak, zaten hürmet etmek demektir. Canlı resmini belden yukarı asmak, bu resimlere hürmet olup, haram olur.

  Mübarek zatların resimlerini yükseğe asmak haram olduğu gibi, bunları aşağı yerlere koymak da haramdır. (S. Ebediyye)

  Yükseğe asmak, canlı resmine hürmet olacağı için, aşağı koymak da bu zatlara hakaret olacağı için haram oluyor. Kapalı yerde, albümde falan muhafaza etmeli. 3. 3
  Kuranıanla Emekli

  Cevap: dinimizde resmin yeri nedir?

  Resim yapmakta bir sakınca yok olsa Allah söylerdi ama resimden medet ummak falan olmaması gerekir mesela bugün peygamberimizin resmi olsa eminim ondan yardım isterlerdi, hristiyanların isa peygamber karşısında yaptıkları gibi. yada tarikatlarda evliya dedikleri adamların resimlerine bakarak rabıta yaptıkları gibi vs vs...


 4. Reklam

 5. 4
  rabia fatma Üye

  Cevap: resim

  teşekkür ederim.Allah razı olsun.Bu yazının kaynağı nedir acaba...:)


 6. 5
  Kuranıanla Emekli
  Alıntı
  teşekkür ederim.Allah razı olsun.Bu yazının kaynağı nedir acaba...:)
  Rica ederim. yazının kaynağı; resmin yasak olmaması ile ilgili kuranın ayetleri , tarikatla ilgili olan kısım bizzat tarikat liderlerinin ağzından çıkan açıklamalar


 7. 6
  rabia fatma Üye
  teşekkür ederim.Allah razı olsun.Bu yazının kaynağı nedir acaba...:)


 8. 7
  İnanc Devamlı Üye
  Yazının kaynağı .. çok bilinen ve güvenilir dini bir siteden alıntıdır .

  Site ismini vermiyorum reklam olur ancak güvenilir bir sitedir içiniz rahat olsun


 9. 8
  rabia fatma Üye
  peki teşekkürler......


+ Yorum Gönder