5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  musab Hadis Öğrencisi
     

  Hutbede "amin" demek

  imamın hutbenin sonunda yaptığı duaya amin demenin hükmü nedir.hutbe dinlerken namazda gibi kucağımızamı bakmamız lazım yoksa imamın yüzünede bakabilir miyiz.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ercan Devamlı Üye

  Cevap: hutbede amin demek

  "Namazı uzatıp hutbeyi kısa kesiniz. Şüphesiz ki bâzı sözler, sihir gibi kalbleri teshir eder" buyrularak hutbenin az, öz ve beliğ olması istenmiştir. Zaten Hz. Peygamberin okuduğu hutbelere baktığımız zaman bu özellikleri rahatça görebiliriz. Hutbe okurken kimse ile konuşulmaz, hiç dünya kelâmı söylenmez, hattâ yakındaki birine "sus, konuşma" tarzında elle işarette bile bulunulmaz. Namazda imiş gibi susularak Hatib efendi dinlenir. Resûlüllah Efendimiz bu hususta şöyle buyurmuştur:
  "Hutbe okunurken birisi arkadaşına "sükût dur` veya `sus` dese, lağvetmiş, yani kendisi sükût etmemiş olur. Hutbe okunurken lâğv edenin Cumasının fazileti yoktur." Dinlerken yüzü hatib efendiye çevirerek dinlemeli, başı sağa sola çevirip etrafına bakınıp durmamalıdır.
  Hutbeyi okuyan kimse duaları açık veya gizli okuyabilir. Ancak açıktan dua ettiği zaman cemaat amin diyecekse bunu gizli yapar. Böylece cemaatin amin demesine engel olmuş olur. Çünkü, hutbe okunurken insanların konuşmaları, tesbih çekmeleri, aksırıp "elhamdulillah" diyene "yerhamükallah" demeleri, selam almaları ise mekruhtur. Hutbe okunurken Peygamber efendimize (sav) salavat getirmek ve yapılan duaya amin demek de mekruhtur.
  Eğer salavat getirmek ve amin demek gerekiyorsa bu kalben okunur. Dil ile teleffuz edilmez.
  Ayrıca hutbeyi okuyan kimsenin cemaate ya da müezzine kızması doğru bir davranış değilse de hutbeyi ve namazı bozmaz.
 3. 3
  musab Hadis Öğrencisi

  Cevap: hutbede amin demek

  ben emin olamamıştım hutbe okunurken namazda gibi durmamız gerektiğinden teşehhüdde oturur gibi oturuyordum.demek hutbe okuyanın yüzüne bakılabiliyormuş.acaba hangi davranış daha isabetli olur.birde neden her hutbenin sonunda türkçe olarak açıktan dua yapılıyor ve cemaatte bağıra bağıra amin diyor ve neden bunu hiçbir imam uyarmıyor böyle yapmayın diye.neden arkasında namaz kıldığım her imam sünneti hızlı kılıyorda farzı kıldırırken yavaş kıldırıyor,neden artık cuma namazları 2 dakika hutbe 10 dakika.??.


 4. Reklam

 5. 4
  Fetva Meclisi Moderatör

  Cevap: hutbede amin demek

  Rasûlüllah (s.a.s.)’in uygulamasını göz önüne alan İslam bilginlerine göre hatibin, ikinci hutbede müminler için af ve mağfiret dilemesi, onların afiyet ve esenlik içinde olmaları için Allah (c.c.)’a dua etmesi menduptur. Hatibin dikkatle dinlenmesini, hatibin minbere çıkışından namaz bitinceye kadar, geçen süreyi bir bütün olarak değerlendiren Hanefi âlimleri, namazda yasak olan her şeyin hutbede de yasak olduğu kuralını esas alarak; cemaatin konuşmayıp susması, selam alıp vermemesi, nafile namaz kılmaması gerektiğini, ancak hutbede dua edilirse âmin demenin veya Hz. Peygamber (s.a.s.)’in ismi zikredilirse salât-ü selam okumanın caiz olduğunu söylemektedirler. Fakat yanındakileri rahatsız edecek şekilde yüksek sesle âmin demek doğru değildir (Alauddin Âbidîn, el-Hediyyetu’l-Alâiyye, 153-156).


 6. 5
  mum Kişisel Rütbe
  hutbede amin demenin hükmü: Bid'attır.


 7. 6
  Millennium Devamlı Üye
  mum Nickli Üyeden Alıntı
  hutbede amin demenin hükmü: Bid'attır.
  İçimizden olsa bile mi?


 8. 7
  musab Hadis Öğrencisi
  mum Nickli Üyeden Alıntı
  hutbede amin demenin hükmü: Bid'attır.
  Peki neden hutbede imamlar hususi dua ediyor ve cemaate amin demeyin diye uyarmıyor?


 9. 8
  @hmet Özel Üye
  2. hutbede hatibin yaptığı duaya cehren amin denilmezmiş bende yeni öğrendim
  Neden hocalar uyarmıyor bilmiyorum


 10. 9
  musab Hadis Öğrencisi
  Her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz:)


+ Yorum Gönder