+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Çok pahalı lüks araba almak israf olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Çok pahalı lüks araba almak israf olur mu?

  Reklam

  Çok pahalı lüks araba almak israf olur mu? Mumsema benim ilerde düşüncem pahalı bir araba almak.niye pahalı araba diyorsanız herkesin bir zevki vardır.ben araba kullanmayı çok severim.diyecekler ki israf olmuyor mu pahalı araba alırsan ve günahtır diye.ben eğer zekatımı veriyorsam helalinden kazanıp helaline harcadıysam bunda günah göremiyorum.eğer yanlış düşünyorsam düzeltin beni.

 2. Ufkuaçık
  Devamlı Üye

  Cevap: çok pahalı lüks araba almak israf olur mu?


  Reklam


  Lüks araba almak gerçekten israftır.Ona verilecek parayı fakirlere zekat ve sadaka olarak verilebilir.Ancak arabaya çok ihtiyaç duyulursa normal fiyattan alınmalıdır ki bu da orta halin durumu olur.Aksi takdirde lüks arabayla sokakta dolaşırken aç arık gezen komşun senden kıyamet günü şikayetçi olabilir.Herşeyin hayırlısı orta haldir.Zenginliği belli etmek efdaldır.Ancak çok süse püse, israfa kaçmak harama yakın mekruhtur.Unutma ki fakirler çok lükse kaçan zenginleri pek sevmezler.Bu yüzden bazen kin beslerler.Onun için bu duruma çok dikkat etmelisiniz.Hem sonra lüks arabanın masrafları da çok olduğunu zaten biliyorsunuz.Ben zengin olsam orta halli gibi davranırım.Lüks arabayı çalmak için hırsızlar daha çok dadanabilirler.Buna da dikkat etmelisiniz.

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  fakire zekat olarak verilebilir demişsin.zaten ben yukarıda belirtmişim zekatımı ödedikten sonra diye.sadaka olarak verilebilir demişsin.kendimi gidipte 50000 tl sadaka olarak verebilecek takvada biri olarak göremiyorum.eğer sen öyle yaparsan herkesin hayrı kendine.sadaka vermeyi sevmiyormusun diye soracak olursan sadaka veririm.burda gösteriş yapmaya gerek yok.şu an öğrenci olduğum ve kendi kazancım olmadığı halde harçlıklarımdan veriyorum.senin gibi düşünen çok insan var.bende soruyorum acaba kaç kişi doyduktan sonra yemek yemeği bırakıyor,kaç kişi sigara içerek kendini zehirliyor ve israfa giriyor.bu sorularım daha uzar gider.

 4. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  Fakirlere caka yapmak kibirdendir.Mütevazi bir hayat yaşamak peygamberlerin sünnetindendir...

 5. ikindi
  Devamlı Üye
  malt kardesim sag elinle sadaka veriyorsun sol elin nasil verdigini görmemesi lazim.yani burda su sartlar altinda sadaka veriyom, söyle sadaka veriyom diye anlatman iyi olmaz

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı Ufkuaçık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Fakirlere caka yapmak kibirdendir.Mütevazi bir hayat yaşamak peygamberlerin sünnetindendir...
  fakire gösteriş için araba alanda kim.ben yazdıklarımı kaç defa daha yazmam gerekiyor anlayabilmen için.sana yazdıklarımı tekrar okumanı tavsiye ediyorum.o zaman anlarsın araba alma nedenimi.fakir kişi zaten pahalı arabayla orta sınıf aracı ayırt edemez.burdaki fakirden kastım nisab miktarı parası olmayan değil.sadaka alacak kadar ihtiyaç sahibi olan.dolayısıyla fakire hava atmak için alıyor olsaydm bile bu dediğimi bu sebeple yapamazdım zaten.

 7. musab
  Hadis Öğrencisi
  iyi demişsin güzel demişsin ama bak yukarıda ne yazmışım gösteriş olsun diye yazmıyorum demişim.insanların aklına bu kişi hiç sadaka vermeyi sevmiyor düşüncesi gelmesin diye yazdım.zaten gösteriş yapamam çünkü bu sitede kimse kimseyi tanımıyor ve reel dede kimse kimseyi görmüyor.bu şekilde gösteriş nasıl olabilir soruyorum sana???

 8. islamyolu
  Emekli
  lüx araba alabilir. lüx evde alabilir bir sorun yoktur. ehli sünnet alimlerimizden de çok zengin olanlar vardı. İmam-ı azam bile 400 altın kıymetinde cübbe giyerdi. birşeyin zekatını verdikten sonra istedigi kadar da Pahalı alabilir. Araba At yerine geçiyor. Nasıl Eskiden Pahalı kaliteli atlar alınırdı. şimdide Pahalı Kaliteli arabalar alınmada bir sorun yoktur.

 9. musab
  Hadis Öğrencisi
  hele şükür beni anlayan birisi çıktı.ama anlatamıyorum ki insanlara.allah bana zenginlik nasip ederse napacam o parayı.illaki harcıyacağım.tabikide helaline harcamayı diyorum.sonuçta ben kredi çekip araba alacağım demiyorum.imamı azam örneğini hatırlattığın iyi oldu.unutmuşum o örneği yoksa yazardım.

 10. ikindi
  Devamlı Üye
  ben gösteris yapiyorsun demedim sadece tavsiye verdim.lütfen yanlis anlasilmasin

 11. Ercan
  Devamlı Üye
  İslamyolu kardeşimizin dediği gibi zekatını verdikten sonra bir sorun olmaz.

  SORU: Bir müslümanın zengin olunca ve bütün zekat, sadaka ve fitresini verdikten sonra istediği lükslükte arabaya ve eve sahip olması lüks bir hayat yaşaması caiz midir?CEVAP: Maldaki Allah’ın hakkı olan zekât ve yakın akrabanın nafakası verildikten sonra Müslüman’ın zenginliğine bir sınır yoktur. Sınırsız denebilecek bir zenginlik mübahtır. Kaliteli ve lüks kullanmanın da zararı yoktur. Haram olan, bütün yönleri ile israftır. Zenginliğin getireceği mübahlarda boğulma
  tehlikesi ise ayrı bir sorundur. Zengin fakir herkes bir çeşit imtihana tabi tutulacaktır; herkes kendi imtihanını başarmaya çalışacaktır. Allah’a emanet olunuz. Nureddin YILDIZ.


 12. ser-a
  Üye

  Reklam


  Esselamü Aleyküm,
  Araba bir insanın ihtiyacını en iyi giderebilecek olanı alınmasından başka;aynı ihtiyaçlara cevap veren fakat marka,model,fiyat,gösteriş gibi farklı özellikler nedeniyle bir araba alınması islamın baktığı bakışa ters bir durumdur.Çünkü böyle bir durumda,güçsüz müslüman kardeşlerinin kendilerinde eziklik hissi uyandırdığın için üzülmesine,kendin açından da gururlanma duygusuna sahip olmayı seçmiş olursun,israfa girmiş olursun.Sadaka ve yardımlaşmada,ailenin ilmi bilgilerinin artmasına v.b gibi hayra ulaştıracak harcamalara israfa giren miktarı kullanmanız,sizi daha mütevazi bir kişiliğe yöneltecektir.Hadislerde peygamberimizin,zayıf ve fakirlerle kendini aynı seviyede tutmak ve onların gönlünü hoş etmek için çok büyük bir gayret gösterdiğini görebilirsin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
lüks araç israf mıdır,  luks israfmidir