+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdesti aldıktan sonra avret yerine el değerse abdest bozulur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. nisan21
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gusül abdesti aldıktan sonra avret yerine el değerse abdest bozulur mu?

  Reklam

  Gusül abdesti aldıktan sonra avret yerine el değerse abdest bozulur mu? Mumsema Hanefi mezhebinde gusül abdesti alıp banyodan çıktıktan sonra avret yerine dokunulursa abdest bozulur mu?

  1-Gusül abdesti bozulurmu
  2-Normal abdest bozulur mu


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Gusül abdesti aldıktan sonra avret yerine el değerse abdest bozulur mu?


  Reklam


  Tenasul aletine dokunmak gusul ve namaz abdestini Hanefi de bozmaz, Şafii mezhebinde namaz abdesti bozulur ama gusul bozulmaz kardeşim

 3. @mir
  âb ü kil
  Nesai Gusül Bölümü

  30- TENASÜL ORGANINA DOKUNMAK ABDESTİ BOZAR MI?

  440- Büsre (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Tenasül organına dokunan abdest alsın.” (Ebû Davud, Tahara: 70; Müslim, Tahara: 15)

  441- Büsre binti Safvan (r.anha)’dan rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Kim eliyle tenasül organına dokunursa abdest alsın.” (Ebû Davud, Tahara: 70; Müslim, Tahara: 15)

  442- Mervan b. Hakem (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: “Abdest almak tenasül organına dokunmaktan dolayıdır.” Mervan diyor ki: Büsre bana böyle bildirdi: Urve mürsel olarak bu hadisi aktardı ve şöyle dedi: Rasûlullah (s.a.v): “Tenasül organına dokunmadan dolayı abdest gerekir” buyurmuştu.” (Ebû Davud, Tahara: 70; Muvatta', Tahara: 15)

  443- Yine Büsre binti Safvan (r.anha)’dan rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Tenasül organına dokunan kimse abdest almadan namaz kılmasın.” (Ebû Davud, Tahara: 70; Muvatta', Tahara: 15)

 4. @mir
  âb ü kil
  Allah razı olsun
  artık dileyen dilediği mezhebin hükmüne
  o mezhebin delilini bilerek uyabilme imkanına sahibtir

  mezhebin delilini bilerek amel etmek
  sanıldığı gibi zor değil
  ve üstelik çok da zevklidir
  ahirette de İnşaallah kişinin derecesini arttıracaktır
  Allahu Alem

 5. nisan21
  Devamlı Üye
  ALLAH C.C. rAzı olsun cevaplar için...

 6. Misafir
  boy abdesti alırken avret yerine el deyerse abdest bozulurmu

 7. musab
  Hadis Öğrencisi
  Gusül abdestine zararı yoktur;ama Şafi Mezhebine göre namaz abdestini bozar.Hanefi Mezhebine göre namaz abdesti de bozulmaz.

 8. Misafir
  selâmin aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu... Arastirmalarim sonucu herhangi bir bilgiye ulasamadigim icin en yakin konu olarak burayi buldum.
  Sorum sudur;
  Idrar yaptiktan sonra gereken 40 adim ya da o kadar zamanin gecmesinin anlami geriden gelecek olan idrarin camasira bulasmamasidir diye bilinmektedir. Bunda hemfikirim fakat bende bu zaman gectikten ve abdest aldiktan sonra bile bu problem ise yasanmakta olup senelerdir surekli organimda pecete benzeri birsey ile namazlarima vs devam etmekteyim. Eger ki normal sartlarda da herhangi bir akinti soz konusu oldugunda pecete bunu emmekte ve camasir temiz kalmaktadir. Ama bu konu ile alakali olarak sizin fikirleriniz nelerdir? Yaptigim bu davranis ne kadar dogrudur?

 9. imam
  Üye
  gusül abdesti alırken avret yerine dokunmak gusül bozmaz

 10. İbnî_er-Rumî
  Üye
  Avret yerine dokununca abdest bozulur mu ?


  Üç ( Şafii, Hanbelii, Malikii ) mezhebte avret yerine dokunmanın abdesti bozacağı konusunda ittifak etmişlerdir. Lakin Hanefii mezhebi bu konuda muhalafet etmiştir.

  Şafii , Hanbelii ve Malikiilerin delili :

  Büsre (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Tenasül organına dokunan abdest alsın.” (Ebû Davud, Tahara: 70; Müslim, Tahara: 15)

  Büsre binti Safvan (r.anha)’dan rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Kim eliyle tenasül organına dokunursa abdest alsın.” (Ebû Davud, Tahara: 70; Müslim, Tahara: 15)

  Mervan b. Hakem (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: “Abdest almak tenasül organına dokunmaktan dolayıdır.” Mervan diyor ki: Büsre bana böyle bildirdi: Urve mürsel olarak bu hadisi aktardı ve şöyle dedi: Rasûlullah (s.a.v): “Tenasül organına dokunmadan dolayı abdest gerekir” buyurmuştu.” (Ebû Davud, Tahara: 70; Muvatta', Tahara: 15)

  Büsre binti Safvan (r.anha)’dan rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Tenasül organına dokunan kimse abdest almadan namaz kılmasın.” (Ebû Davud, Tahara: 70; Muvatta', Tahara: 15)

  Hanefiiler'in delili :


  "Adam eliyle tenasül organına dokunuyor, kendisine abdest gerekir mi?" Bu soru üzerine Peygamber (a.s.) şöyle buyurmuştur:

  "O ancak senden bir parçadır (vücudun diğer parçalarına elini do*kundurman ne ise, oraya dokundurman da odur.)"
 11. Misafir
  Selamun aleykum arkadaslar ben gusulde hep vesveseye dusuyorum cok sukur dustugum veseveselerden kurtuldum ama bu seferde ben 2 dir gusul abdesti alirken acaba masturbasyonmu yaptm diye kuskuya dusuyorum masturmasyon yapmadgm halde 3 gusulumde yine boyle bir vesvese geldi bende cinsel organima dokunup baktm bu gusulu bozarmi

  Selamun aleykum arkadslar bn hep gusulde vesveseye dusuyorum cok sukur o vesveselerden kurtuldm.bu seferfe 2 dir gusul ust uste alyrm cunku acaba avret yerimi yikarken masturbasyon yaptimmi diye supheye dustugumden dolayi ve bundandr 3.gusul abdestinde yine boyle bir vesvese geldi ve bn avret yerime dokunup baktim bu gusulumu bozarmi

 12. Selam2
  Devamlı Üye

  Reklam


  Avret yerine bakmak veya dokunmak gusül bozmaz.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
gusül abdesti alırken avret yerine dokunmak,  kendi avret yerini görmek abdesti bozar mı,  avret yerine dokunmak abdesti bozar mı,  gusül abdesti alırken cinsel organa dokunmak,  avret yerini ellemek abdesti bozar mı,  ama ellemek,  avret yerine el değerse abdest bozulur mu