Konusunu Oylayın.: Evim işyerinden uzaktır. Akşam işten çıkıp eve vardığımda akşam namazı vakti geçiyor

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Evim işyerinden uzaktır. Akşam işten çıkıp eve vardığımda akşam namazı vakti geçiyor
 1. 03.Mart.2012, 01:25
  1
  isot
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 10.Mart.2007
  Üye No: 83
  Mesaj Sayısı: 16
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 38

  Evim işyerinden uzaktır. Akşam işten çıkıp eve vardığımda akşam namazı vakti geçiyor

 2. 04.Mart.2012, 01:13
  2
  Muhasibi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 22.Ağustos.2007
  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 15,743
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 159
  Bulunduğu yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: Evim işyerinden uzaktır. Akşam işten çıkıp eve vardığımda akşam namazı vakti geçiyor. Arkadaşlarım genelde kazaya bırakıyor. Ancak duyduğum kadarıyla her ne sebeple olu
  Bu soruya cevap vermeden önce şunu belirtmekte yarar vardır: Bizi en güzel şekilde yaratan ve bütün kainatı hizmetimize veren Allahu Teala Kur’an-ı Kerim’de; “(Ben) Cinleri ve insanları, ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” buyurarak bu dünyadaki asıl görevimizi bize bildirmiştir. Biz aciz kullar da ebedi ve sürekli bir mucize olan Kur’an-ı Kerim’de Rabbimizin bize tayin ettiği asıl görevimizi öğrendikten sonra ihmal ederek ikinci plana atmamalıyız.Madem ki asıl görevimiz, ibadettir. Ve en önemli ibadet namazdır; o halde bütün işlerimizi ibadetlere ve bilhassa namaza göre ayarlamalıyız. Gireceğimiz işin namazlarımızı kılmamıza elverişli olup olmadığı öncelikli şartlarımızdan biri olmalıdır.
  Ancak tüm ihtimam ve çabalara rağmen hesaplar tutmayıp şartlar kişiyi zorlarsa varsa dinimizin bize tanıdığı ruhsatlardan ve alimlerimizin fetvalarından istifade edebiliriz. Aksi takdirde şartlar ne olursa olsun namazımızı tercih etmeliyiz.
  Sorunuzun cevabına gelince; Müslim’in İbn-i Abbas’tan rivayet ettiği bir hadise dayanarak bazı alimler; “Kişi zor durumda kalırsa seferi olsun olmasın, öğle ile ikindi, akşam ile yatsı namazlarını cem edebilir (birleştirebilir)” şeklinde görüş beyan etmişlerdir. Cem’in şekil ve şartları için Şafii mezhebini anlatan fıkıh kitaplarına bakabilirsiniz. (Feth-ül Bari, İbn-i Hacer c: 2 s:24) 3. 04.Mart.2012, 01:13
  2
  Devamlı Üye  Bu soruya cevap vermeden önce şunu belirtmekte yarar vardır: Bizi en güzel şekilde yaratan ve bütün kainatı hizmetimize veren Allahu Teala Kur’an-ı Kerim’de; “(Ben) Cinleri ve insanları, ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” buyurarak bu dünyadaki asıl görevimizi bize bildirmiştir. Biz aciz kullar da ebedi ve sürekli bir mucize olan Kur’an-ı Kerim’de Rabbimizin bize tayin ettiği asıl görevimizi öğrendikten sonra ihmal ederek ikinci plana atmamalıyız.Madem ki asıl görevimiz, ibadettir. Ve en önemli ibadet namazdır; o halde bütün işlerimizi ibadetlere ve bilhassa namaza göre ayarlamalıyız. Gireceğimiz işin namazlarımızı kılmamıza elverişli olup olmadığı öncelikli şartlarımızdan biri olmalıdır.
  Ancak tüm ihtimam ve çabalara rağmen hesaplar tutmayıp şartlar kişiyi zorlarsa varsa dinimizin bize tanıdığı ruhsatlardan ve alimlerimizin fetvalarından istifade edebiliriz. Aksi takdirde şartlar ne olursa olsun namazımızı tercih etmeliyiz.
  Sorunuzun cevabına gelince; Müslim’in İbn-i Abbas’tan rivayet ettiği bir hadise dayanarak bazı alimler; “Kişi zor durumda kalırsa seferi olsun olmasın, öğle ile ikindi, akşam ile yatsı namazlarını cem edebilir (birleştirebilir)” şeklinde görüş beyan etmişlerdir. Cem’in şekil ve şartları için Şafii mezhebini anlatan fıkıh kitaplarına bakabilirsiniz. (Feth-ül Bari, İbn-i Hacer c: 2 s:24)

+ Yorum Gönder