+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaz kılmayan Cennet'e girermi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. fenom
  Üye
  Reklam

  Namaz kılmayan Cennet'e girermi ?

  Reklam

  Namaz kılmayan Cennet'e girermi ? Mumsema Namaz kılmayan cennete gider mi

  Selamun Aleykum


  1) Namaz kılmayan Cennet'e girermi ?
  2) az Namaz kılan Cennet'e girermi ?
  3) Namaz kılarken dünya hayatının geri kalan kısmında daha Namaz kılmayan mesela 80 sene yaşamış diyelim 15 yaşından 25 yaşına kadar Namaz kılmış geri kalan senelerde ise Namaz kılmamış bu kişi Cennet'e girermi?

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Namaz kılmayan Cennet'e girermi ?


  Reklam


  3 sorununda cevabı ,eğer farz olduğuna inanıyorda üşengeçliğinden kılmıyorsa evet.

 3. HAMMADUN
  Emekli
  1. Eğer namaz bizi kötülüklerden alıkoymuyorsa, üzerimizde bir ibadet değil, yüktür.

  2. Her namaz kılan cennete gidecek diye bişey yok. Zira HÜKÜM RAB'bimindir.

  3. RAB'bimin hükmü üzerinde hüküm bildiripte bu adam ömür boyu İSLAM ŞERİATI ve SÜNNETİ SENİYYE ile yaşadı diye şahitlik yaparak, cennete gidecektir diye hüküm bildirmeye kalksa, Mevlana Hazretlerinin babası gibi odaya mahkum olurda, haline ahvaline ağlar.

  Sanırım fazla uzatmanın gereği yok. NAMAZ FARZ'dır ifası gereklidir. Ancak namaz insanı cennete Rab'bimin takdirinin dışında asla götürmez, hiçmi işe yaramaz dersen, hani nasılki bu dünyada torpilli insanlar vardır, onlara torpil yapanlar göz kırparda sen nasıl olsa geçeceksin derlerya, Namaz'da müslüman'ın torpilidir orada. Ancak Rab'binin Rahmetinden başka hiç bir ameline güvenme ve hiç bir amelinle kendini yargılatma. Zira nice niğmetler vardır ki insanın bilmediği ve şükrünü eda etmediği, Rahmanın Rahmeti boldur. Ona güven ve ameline değil, Rab'binin Rahmet ve mağfiretine güven.

  Bir kalp kırdıysan eğer, yıktın kabeyi eğledin viran. O kalp içinde konuk olan Rab'bindi bil. Bildiğinle amel et, İNSAN'ı gözet, Yıkma kalpleri, kırma gönülleri, bilki içinde konuk olan Rab'bin var. O hiç bir mülkün içine sığmazda, bilki o kırdığın kalbin içinde misafirdi san. Akıyorsa bir çift göz yaşı kırılan o gönülün rahmet pınarından, bilki o yaş düşmeden yere tamir etmek gerekir, o gönlün ve o kalbin misafirinin hatrına, YARADILANI HOŞ GÖR, YARADANDAN ÖTÜRÜ

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 4. fenom
  Üye
  Allah sizden razı olsun anlamaya başladım sanki

 5. HAMMADUN
  Emekli
  Elhamdulillah,

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 6. Saif Al-Din
  Devamlı Üye
  Lakin, Efendimiz (a.s.) çlürken bile namazı emretmiştir. Hepimizin bildiği gibi ağır baygınlıklarından birinden ayıldığında gözünü açıp "namaz, namaz, namaz" demiş ve tekrar gözlerini kapamıştır.
  Allah (c.c.) cennetine varis olan mü'minleri anlatırken her zaman "Onlar namazı hakkıyla kılarlar" diye bir özelliklerini belirtmiştir.

  Kıyamet suresi ise şöyle der :

  26 - Hayır hayır, ne zaman ki can köprücük kemiklerine dayanır,
  27 - "Tedavi edebilecek kimdir?" denilir.
  28 - Can çekişen bunun o ayrılık anı olduğunu anlar.
  29 - Bacak bacağa dolaşır..
  30 - İşte o gün sevk, ancak Rabbinedir.
  31 - Fakat o, ne sadaka verdi, ne namaz kıldı.
  32 - Fakat yalanladı ve döndü.

  Efendimiz (s.a.) bir hadisinde “Muhakkak ki, kişi ile şirk ve küfür arasında namazın terki vardır.” buyurarak namazın önemini belirtmiştir.

  Cennet ehlinin yarısı Hz.Muhammed (a.s.)'ın ümmetinden olacaktır, inşaAllah. Ve bu bakımdan namaz kılan kişi Allah'ın rahmet ve merhametinden ümitli olmaya en layık kişilerdendir. Çünkü 5 vakit namaz, namaz aralarında işlenen küçük günahlara keffarettir, siler, inşaAllah.

  Gündüzün iki tarafında, gecenin de yakın saatlerinde dosdoğru namaz kıl. Çünkü güzellikler kötülükleri (günâhları) giderir. Bu, iyi düşünenlere bir öğüddür. (Hud,114)

  Şimdi namaz kılmayan bir kimse bu nimetten mahrum kaldı mı ? Maalesef. Namaz kılmayan kimse Allah'ın emrine karşı geldi mi ? Maalesef.

  Şu ayet de çok açıktır.

  42 - "Nedir sizi Sekar'a sokan?" diye.
  43 - Suçlular der ki: "Biz namaz kılanlardan değildik."
  44 - "Yoksula da yedirmezdik."
  45 - "Boş şeylere dalanlarla dalar giderdik."
  46 - "Ceza gününü yalanlardık."
  47 - "Nihayet bize ölüm gelip çattı."

  Namaz kılmayan kimse üstüne bir de Allah tarafından böylece tehdit de edildi mi ? Evet.

  Öyle ise tüm bunlara rağmen namazı kılmamanın bahanesi yoktur. Allah'ın emri, Peygamberimizin mirasının en güzel bir parçası namaz, ahiret saadetimiz için hayatımızın bir parçası olmalıdır.

  Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım. (Zariyat, 56)

  Namaz ibadetlerin en güzellerinden biri, imaımızı diri tutan, bize Allah'ı hatırlatan yegane amellerimizden biridir. Çünkü namaz terkedilince kişi günahlara dalmaya çok açık hale gelir. Günde 5 defa Rabbinin huzuruna çıkanla, çıkmayan bir olur mu ?
  Günde5 dfa Rabbini aklına getiren ve bu nedenle haram ve günahtan sakınan bir olur mu ?
  Namaz haram ve günahtan korur. Namaz, bu nedenle ateşten korur. namazı kılın, kılmayanları uyarın.

 7. islamyolu
  Emekli
  Kardeşim tek cümle ile bitirmek istiyorum. Malt kardeşimizin dedigi gibi. Farz olduguna inanıpta uyuşuklugundan kılmıyorsa. Kafir olmaz. sonuç olarak. Cehennemde düşse Cezasını nekadar olsa çektikten sonra en sonunda yine cennet yüzünü görür.

  Ama şunuda ilave edeyim namaz kılmayanın son nefesi şüphelidir. İmansız gitme olasılığı çok yüksektir. ve imansız gidende Ebedi cehennem dedir.


 8. Misafir
  Ancak Allah cc bilir.

 9. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  1) Namaz kılmayan Cennet'e girermi ?
  2) az Namaz kılan Cennet'e girermi ?
  3) Namaz kılarken dünya hayatının geri kalan kısmında daha Namaz kılmayan mesela 80 sene yaşamış diyelim 15 yaşından 25 yaşına kadar Namaz kılmış geri kalan senelerde ise Namaz kılmamış bu kişi Cennet'e girermi?
  ALLAH tan başka kimse bilemez.


  lakin resulullah s.a.v. namazla ilgili şunu söylemiştir.

  kulun kıyamette hesaba cekilecegi ilk şey namazdır.

 10. Misafir
  namaz kilmayan kisi cennete gidermi

 11. Misafir
  Madem bilemez kimse nereye gideceğini kur-an ne diye indi ? Dinde belirsizlik şanş torpil vs vs.. yoktur eger Allah'a kalben yönelip ulaşmayı dilersen tamamen kalbine oturtturarak herşeyden çok Allah'a ulaşmayı dile takva sahibi olursun ve cennete girersin ve bu dilek nefsine ağır gelir dene istersen ama dediğim gibi tam bir kalpten dilek olacak

 12. Misafir

  Reklam


  Kurada namaz diye kelime yok. Salah diye gecer yani namaz anlamina gelir

+ Yorum Gönder
namaz kılmayan cennete girebilirmi,  namaz kılmayan cennete girer mi,  namaz kilmayan cennete girer mi,  namaz kılmayanlar cennete girebilirmi,  namaz kılmayan cennete girebilir mi,  namaz kılmayan cennete girermi,  hic namaz kilmayan cennete girer mi