+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kredi kartıyla taksitli alışveriş yapmak faize girermi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Kredi kartıyla taksitli alışveriş yapmak faize girermi?

  Reklam

  Kredi kartıyla taksitli alışveriş yapmak faize girermi? Mumsema mesela bir yerde alışveriş yapıyoruz.diyorlarki peşin öderseniz 40 lira 3 taksit 45 lira 6 taksit 50 lira.bu şekilde farkı vererek 6 taksitle 40 liralık malı 50 liraya almak caizmi.
  birde mesela çoğumuz maaşını banka aracılığıyla alıyor mecburen başka yolu yok.bu caizmi

 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Kredi kartıyla taksitli alışveriş yapmak faize girermi?


  Reklam


  Taksitle alış veriş yapmak caizdir. Bu şekilde bir alışverişe fetva verilmiştir ve bunun faizle bir ilgisi yoktur.

  - Tüccarın elindeki sermayesini muhafaza edebilmesi ve ticaret hayatını sıhhatli bir şekilde devam ettirebilmesi için, vadeli satışta, peşin satışa göre vade farkını belirterek satabileceği yolu da gösterilmiştir.


  Kur'ân-ı Kerim'de şöyle buyrulmaktadır:
  «... Allah alışverişi mubah kılmış, faizi de yasaklamıştır...»(Bakara, 2/275)

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  O halde, bir kimse satılık bir eşyası için «Peşin fiyatı şu kadardır, veresiye fiyatı da bu kadardır» dese, yani hem peşin, hem vadeli fiyattan söz edip, bilâhare bir fiyat üzerine anlaşma yapılsa, bu akid caiz olur Dinî bir mahzur söz konusu değildir
  Burada dikkat edilmesi gereken husus, akdin, tesbit edilen peşin veya vadeli fiyatlardan biri Büzerinde kesin bir anlaşma ile yapılmasıdır Ancak, meselâ «Şu aya kadar ödersen şu fiyat, ondan sonraki filân tarihe kadar ödersen şu fiyat» gibi bir vâde ile yapılan satışların sahih olmadığı bilinmelidir Çünkü bu akidlerde alıcı ile satıcı tek bir fiyat "üzerinde anlaşmış olmamaktadır Hadislerde belirtilen faiz, böylesi akidlerde açıkça kendisini göstermektedir
  mehmet paksunun fatvası yanlış anlamadıysam cevaz veriyor

  soruma cevap bekliyorum hala

 4. arifselim
  Yönetici
  Ticarette vade farkının olması ticarette meydana gelen zaruretlerden dolayıdır. Bir Müslüman tüccar vade farkını koyarak taksitli satış yapabilir. Ama imkanları zayıf olan müşterilerine vade farkı koymaksızın yapacağı bir satış da şüphesiz daha doğru olacaktır.

 5. Misafir
  ya yanlış anlamayın lütfen hocam.Bize sadece kredi kartı ile taksitli alışverişte vade farkı ödemek zamanını geciktirmedkten sonra caiz mi dir değilmidir sadece onu söyleyin.Biz fıkıh öğrencileri değiliz nakillerinizden kıyasla bişeyler anlayalım!Lütfen daha anlaşılır olursanız daha faydalı olursunuz.


  Soru şu kredi kartı ile taksitli alışverişte ödeme zamanını geciktirmemek kaydıyla ödenen vade farkı caiz midir değilmidir?

  cevap; evet, hayır, kerahatle caiz, mekruh, tahrimen mekruh bunlardan biri olabilir.Sonrasında çünkü diye eklemede yapabilirsiniz.

 6. arifselim
  Yönetici
  İlk önce şunu bilmek gerekir ki, banka ile iştigal her zaman için en son çare olmalıdır. Hİç bir işimizde bir mecburiyet söz konusu olmadan amel etmemek esas olmalıdır. Faizin hiç bir şekilde bulaşmadığı alışverişler sahih olsa da bankanın içinde olduğu hiç bir alışverişe temiz olması mümkün değildir.

+ Yorum Gönder
kredi kartı kullanmak faize girer mi,  kredi kartı ile alışveriş haram mı,  kredi kartı borcunu taksitlendirme caiz mi,  peşin fiyatına taksit caiz mi