5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  mslmn Hak din İslam'dır...
     

  Boy abdesti tam olmadan tuvalet ihtiyac giderdim bu boy abdestine engel midir? trnaklarımı sonra ykarm diye buda mani mi

  konuyu 2 keredir açyorum ama henüz yararl bir cevap alamadm.şimdi olay tekrar anlataym ona göre cevap verin.boy abdesti alyorudum ve trnaklarmn uzun olduğunu gördüm.dur dedim kendi kendime çknca kesym oray tekrar ykarm dedm.ykamadm.ama cknca tabi tam olmad abdest.bende tuvalet ihtiyacm giderdim.sonra trnaklarm kestim öyle ykadm ayaklarm.soru şu.

  boy abdesti tam olmadan tuvalet ihtiyac giderdim bu boy abdestine engel midir?
  ikincisi trnaklarm bilerek braktm ykamdm sonra ykarm diye buda mani midir?

  ikisinide ksa ve öz cevaplar verirseniz çok memnun olrum.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  İnanc Devamlı Üye

  Cevap: gusül konusu

  Güslün farzı üçtür : Ağız'a su vermek
  Burun'a su vermek
  Bütün bedeni yıkamak bunları yaptığınız zaman güslün farzını yerine getirmiş olursunuz güsülünüz geçirli olur


 3. 3
  تقاضا öğrenmeye devam..

  Cevap: boy abdesti tam olmadan tuvalet ihtiyac giderdim bu boy abdestine engel midir? trnaklarımı sonra ykarm diye buda

  Gusülde farz olan ağza burna su verip tüm vücudu kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır. Niyet etmek, namaz abdesti almak, besmele çekmek gusül abdestinin sünnetleridir. Sünnetler olmadan da gusül geçerli olur. Gusül sırasında abdest bozucu bir halin ortaya çıkması namaz abdestini bozsa da gusül abdestini bozmaz. Gusül almaya devam edebilirsiniz.

  Gusül sırasında gelen akıntı guslü bozmaz, guslün abdest oluşunu bozar. Yani sahih olan ve insanı cünüplükten kurtaran bu gusülle namaz kılınmaz. İbâdet için yeniden abdest almak gerekir. Gusül ise tamamdır. İlmi bir ifade ile, guslü bozan herşey abdesti de bozar. Lâkin abdesti bozan herşey guslü bozmaz. Bu bakımdan, gusül sırasında idrar yollarından gelen bir akıntı, yahut yaradan akan bir mayi, veya diş kanamaları, v.s. gusle mâni olmaz. Bu akıntılarla yapılan gusül sahih, fakat abdest bâtıl olur.


 4. Reklam

 5. 4
  mslmn Hak din İslam'dır...

  Cevap: boy abdesti tam olmadan tuvalet ihtiyac giderdim bu boy abdestine engel midir? trnaklarımı sonra ykarm diye buda

  özür dileyerum ama bir sorum daha var çünkü yaşm daha ufak herşeyiyle öğrenmek isteyiorum bu kendiliğinden olan bir aknt değildi ki kendi isteğimdi böyle bir durumda var m?


+ Yorum Gönder