+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hayvanlara istemeyerek zarar vermenin veya öldürmenin hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. arifselim
  Yönetici
  Reklam

  Yorum: Hayvanlara istemeyerek zarar vermenin veya öldürmenin hükmü nedir?

  Reklam  Yorum: Hayvanlara istemeyerek zarar vermenin veya öldürmenin hükmü nedir? isimli yazı www.Mumsema.comYorum: Hayvanlara istemeyerek zarar vermenin veya öldürmenin hükmü nedir?
  Kediler bu tür kazalar geçirirler maalesef ama senin bu konuda bir kastın olmadığı için sana bir günahı yoktur. Önemli olan aynı hataları tekrar etmemektir.

 2. Misafir

  Yorum: Hayvanlara istemeyerek zarar vermenin veya öldürmenin hükmü nedir?


  Reklam


  mrb bnm iki tane muhabbet kuşum vardı evim çok sıcak olduğu için onları balkona çıkardım. çalıştığım iş yerinden öğle arası çıkamadım ve kuşları balkonda unuttum akşamüstü eve gittiğimde kuşların ikisinin de öldüğünü gördüm bnm yüzümden öldüler çok kötü hissediyorum vicdan azabı duyuyorummm günahı var mıdır ? geçen günde kumru kuşunun yatak odama yuva için çalı çirpi topladığını ve peteğin üzerinde yuva yapmaya hazırlandığını fark ettim ve çalıları attım günahı nedir ? kötü niyetle asla yapmadım ama cooooookkk üzgünümmm yardımcı olur musunuz

 3. arifselim
  Yönetici
  Merhaba kardeşim. Her iki durumda da bir kasıt olmadığı için bir günah yoktur. Bu istenmeyen şeyler olabilir maalesef. Evin odaların yada içinde bir kulun yuva yapması her açıdan uygun olmayacağı için onu kaldırmanın da bir zararı yoktur.

 4. Misafir
  İstemeden tavuğun ölmesine neden oldum çok vicdan azabı çekiyorum gunahmidir

  hocam kasıt yok ama üstlenilmiş bir sorumluluk varken bu ölümler üzerinde mesuliyet yoktur denebilir mi? ben de evcil hayvanımı kaybettim sürekli kendimi suçluyorum kurtulamıyorum bu histen.

 5. arifselim
  Yönetici
  - Bir kasıt ve kötü niyet olmadığı sürece insana bu tür kazalardan günah yoktur. Allah kulunun kaldıramayacağı şeyleri ona yüklemez.

  - Evet kardeşim, kasıt ve kötü bir niyet yani isteyerek zarar verme durumu yoksa insana da mes'uliyet yoktur denilebilir.

 6. Misafir
  Hayırlı geceler. Benim evde 4 yavru 1 de anne kedim var. Yavru kedinin birisi merdivenlerde duran halinin tepesine tirmanmis ve inemiyordu bende onu almaya çalışırken bağırdı ve annesi ona zarar verdiğimi sanarak üzerime atladı. Bende o an ki sinir ve canımın acısıyla üzerimden attım ve kedim çok kötü düştü yaklaşık 4 saat once oldu bu olay ve halen vicdan azabından ağlamaktayım. Çünkü hayvan kafasını vurdu ve bayağı çırpındı yerde. Sürekli kontrol ediyorum iyi gibi ama benim ruh halim çok kötü. Keşke Allah o anda canımı alsaydı da ben o hayvanı öyle atmasaydım. Rahatlamak için dua okudum ama fayda etmiyor. Aglamaktan namaz bile kilamiyorum. Lütfen bana yardımcı olun bu vicdan azabım nasıl geçer. Içimden kendime zarar vermek geçiyor sanki sadece o sekildevicdanim rahatlayacak gibi geliyor. Ya da özellikle okuyabilecegim bir dua var mı? Allah rızası için bana tavsiyede bulunun. Intihar etme noktasına geldim, ben hayvanlara çok değer veren birisiyim hala inanamıyorum nasıl yaptım bunu...

 7. Misafir
  2 3 gündür fare ölüsü duruyordu duvar kenarında bende aldım çöp poşetinin içine koydum 5 dakka sonra kedi onu yedi ve geldi benim kapının önünde can çekişti öldü benim günahım nedir acaba

 8. arifselim
  Yönetici
  Bu durumda senin bir kabahatin yoktur. Çünkü bunda bir kasıt yoktur. Ancak kasten ve gereksiz yere bir hayvan öldürülürse bu caiz değildir günahtır.

 9. Misafir
  o hayvanin cektigi aciyi sende cekeceksin bundan kacamazsin. yanlizca tövbe edip Allahdan bagislama dileyebilirsin .birde bunun kabul olmasi icin iyilikler yani sevap islemen lazim.Allah günahlarini affeder insallah.

 10. Misafir
  Ben istemeden de olsa kusumu oldurdum,onu yakalamak icin ışıkları söndürdüm . O da dolaba carpip öldü . Bu gunah mi ? Cok vicdan azabi cekiyorum .. ve agliyorum onun icin gercekten cok,pismanim

  Benimde kusum vardi ve benim yuzumden oldu . Cunku karanlikta onu yakalamaya calistim kafesine koyucaktim o dolaba cakilip oldu .ve ben gercekten cok pismanim keske yapmasaydim vicdan azabi cekiyorum bu gunah mi ? Gercekten isetemeyerek yaptm

 11. arifselim
  Yönetici
  Bu yaptığın yanlış bir harekettir. Ama kasten bir şey yapmadığın için günah değildir. Bu sana bir ders olsun ve bir daha bu şekilde müdahale etmemelisin.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
istemeyerek hayvan öldürmek,  kedi öldürmenin günahı,  kuş öldürmenin günahı,  istemeden kedi ezmek,  istemeden kedi öldürmenin günahı,  istemeden hayvan öldürmek,  yanlışlıkla hayvan öldürmenin kefareti