+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Fotoğraf çekmek haram mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ali29
  Üye
  Reklam

  Fotoğraf çekmek haram mı?

  Reklam

  Fotoğraf çekmek haram mı? Mumsema Selamun Aleyküm
  Bir sitede görmüştüm .Resmi belgeler harici fotoğraf çekmek haram diyor bunun doğruluğu var mıdır.?

 2. islamyolu
  Emekli

  Cevap: fotoğraf çekmek


  Reklam


  Fotoğrafçılık

  Hoca Efendi :Nureddin Yıldız (Soru-Cevap)

  Selamünaleyküm. Hocam, profesyonel fotoğraf çekimleriyle uğraşıyoruz. Aklıma takılan şey ise, normalde firmaların ürünlerinin stüdyo da çekimlerini yapıyoruz. Lakin çekeceğimiz ürünlerin sınırlarını bilmiyoruz. Mesela, bayan elbiselerinin çekimleri (tabi elbiseyi kimse giymeyecek, sade elbise çekilecek) elbiselerin kısa kollu veya pantolon, etek gibi eşyalar çekmek veya biblolar çekmek, sergi seminer gibi şeyler çekip buradan gelir elde edilse helal olur mu? Bir de bu ürünlerin çekiminde hangi ürünleri çekebileceğimizi neye göre bilebiliriz? Hayırlı günler hocam.

  Selamünaleyküm. Fotoğraf işinde sıkıntının bulunduğunu bilmelisiniz. Ayrıca haram olan bir şeye ne kadar destek oluyorsanız o kadar harama girersiniz. Mesela sokakta kadınların bedenini teşhir eden bir kıyafetin reklamına aracı oluyorsanız siz de vebale girersiniz. Ne kadar destek oluyorsanız o kadar. Sizin o günahı fiilen işlememiş olmanız yetmez, işleyene yol açıyorsunuz. Buna göre ölçebilir ve karar verebilirsiniz.

  buralardan bakabilirsiniz kardeş..  http://www.mumsema.com/q-r/3009-resi...kavramlar.html  http://www.mumsema.com/sizden-gelen-...k-caiz-mi.html

 3. Şema
  Moderatör
  Fotoğraf Çekmenin Hükmü Nedir?

  Selamünaleyküm ve rahmetullahi hocam size fotoğraf çekmenin hükmünü sormak istiyorum zorunlu çektirmek (diploma, askerlik vs) ve keyfiyat için (hatıra, anı eğlence vs.) hükmünü söyler misiniz? Selamünaleyküm.


  Selamünaleyküm. Heykel şeklinde olmayan şimdi fotoğraf dediğimiz resimlerin çekilmesindeki durum hadislerde yasaklanan resim olup olmadığı hususunda bir ittifak yoktur. Bu nedenle içeriği haram bir şey olmadıkça mevcut fotoğrafın haram olduğuna dair kesin bir hüküm verilmiyor. Kaçınılması, gereksiz yere kullanılmaması öğütlenir.

  Nureddin Yıldız Hoca Efendi (Soru-Cevap)

+ Yorum Gönder