+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdesti (boy abdesti) nasıl alınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir
  Reklam

  Yorum: Gusül abdesti (boy abdesti) nasıl alınır?

  Reklam  Yorum: Gusül abdesti (boy abdesti) nasıl alınır? isimli yazı www.Mumsema.comYorum: Gusül abdesti (boy abdesti) nasıl alınır?
  Hocam gusül e başlarken 1 niyet yeterli midir, niyet duşa girildiği gibimi edilmelidir yoksa necaset giderildikten sonramı farkedermi ,gusül içindeki sünnet namaz abdesti içinde ek niyet gereklimidir? Ve şafi mezhebindenim el avret yerine bulasınca abdest bozuluyormuş gusülde avrat yerlerini yıkarken mecburen orayı yıkamalyız biraz çelişki var burda açıklarmısınız neyapmalıyız lütfen cevaplandırın hocam selam ve dua ile

 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Gusül abdesti (boy abdesti) nasıl alınır?


  Reklam


  Bir kere ve suyu dökmeye başlarken niyet etmesi yeterlidir. Namaz abdestinin de geçerli olması için elbette namaz abdestini bozacak bir durum olmamalıdır. Suyu en son dökünürken ona göre dikkat edebilirsin.

  Guslün Farzları Şafiiler için 3 tür:

  1- Yıkanmaya başlarken niyet etmek: Niyet şöyle yapılabilir: Büyük hadesi, kaldırmaya niyet ettim. Veya cünüplükten yıkanmaya diyebilir.

  2- Vücut üzerinde herhangi bir necaset varsa önce onu temizlemelidir.

  3- Vücudun tamamını yıkamak. Suyu, tenin ve kılların her tarafına ulaştırmak gerekir.

 3. Misafir
  Hocam yani gusülden sonra ek bir abdestte almakmı gerekir,malum gusülün olması için heryere su döküp ovuyorum(vesvese olmaması için) haliyle el değiyor fakat yıkıyoum değdikten sonra temiz olsa bile, meşgul ettiğim için affedin tek sorum bu kaldı birazdaha anliyacağım şekil yazın hocam teşekkür ederim

  ------------------

  Hocam hanefide el avret yerine değince abdest bozulmuyormuş ama şafiide bozuluyor bu konuda hanefiyi taklit edebilirmiyim?

 4. arifselim
  Yönetici
  Sırf bu konuda taklit edemezsin. Ancak bazı zaruri durumlarda ve o konuda da tam bir bilgi sahibi olarak başka bir mezhep taklit edilebilir.

 5. Misafir
  Arif hocam peki sadece namaz abdesti mi bozuluyor, gusülü alırken bozarmı elin avret yerine değmesi şafii mezhebinde selametle.

 6. emre
  Devamlı Üye
  Elin avret yerine değmesi sadece normal abdesti bozar. Gusle engel değil.

 7. Misafir
  hocam benimde bir sorum olacak. diyelim ki gusülde bir yeri yıkamayı unuttuk yada kuru kaldığını düşünüyorum. daha sonradan yıkadığımızda ben mesela burnuma su çekip yakmayı unuttum diyelim bunu yapmadan öncede niyet etmek gerekir mi Allah ım gusülde kuru kalan yeri yada unuttuğum yeri yıkamaya niyet ediyorum demeli miyiz mutlaka

 8. arifselim
  Yönetici
  Gusül alırken unutulan bir yer varsa yeni bir gusül almaya gerek olmadan sadece o yeri yıkamak yeterlidir. Bu unutulan yeri yıkarken özel niyet etmeye gerek yoktur. Zaten ne niyetle yaptığını kalbinle yapmış oluyorsun.

 9. Misafir
  Gusülde burnumuza her su aldıktan sonra içini temizlemek yerine üçüncü alışımızdan sonra temizlesek sıkıntı olur mu

  Gusülde burnumuza her su alisimizda içini temizlemek yerine üçüncüden sonra temizlesek sorun olur mu?

 10. arifselim
  Yönetici
  Gusülde şart olan sadece burna su verilmesidir. Farz olan burnun içinin temizlenmesi değildir. Bu bir seferde olsa da yeterli olur, hiç olmasa da gusül yinede geçerlidir.

 11. Misafir
  Simdi ben kuvete girdikten sonra niyet ettim ve normal abdest aldim sonra butun vucudumu yikadim bu gusul gecerlimidir

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Guslün farzları yerine geldi mi gusül geçerli olur. Bu küvete veya duşa girilmiş olsun bir şey farketmez aynıdır. Ağza ve burna su vermek ile bütün vücut yıkandı mı gusül yerine gelmiştir.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
gusül abdesti nasıl alınır,  boy abdesti nasıl alınır sırasıyla,  namaz abdesti nasıl alınır,  gusül abdesti nasıl alınır mumsema,  gusül abdesti mumsema