Evvabin Namazı? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  bynogame Üye
  bynogame
  Üye

  Üye No: 86476
  Mesaj Sayısı: 15
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 26

  Evvabin Namazı?


  "Selamun Aleyküm Arkadaşlar..."

  Bu Namaz Akşam Namazından Sonra Kılınıyor Bildiğim kadarı ile , Dua Olarak Ne Okuyacağız Bu Namazda?

  Ve Bu Namazı Kılan 12 Senelik İbadet Yapmıs Gibi Olurmu

  Şimdiden ALLAH Razı Olsun...

  İlgili Yazılar

 2. 2
  furkan Forum Editörü
  furkan
  Forum Editörü

  Üye No: 20
  Mesaj Sayısı: 170
  Tecrübe Puanı: 10
  Yer: Hatay

  Cevap: "Evvabin Namazı?"


  Alıntı
  "Selamun Aleyküm Arkadaşlar..."
  [URL="https://www.mumsema.org/sizden-gelen-sorular/172100-evvabin-namazi.html"]"Evvabin Namazı?"[/URL]
  Bu Namaz Akşam Namazından Sonra Kılınıyor Bildiğim kadarı ile , Dua Olarak Ne Okuyacağız Bu Namazda?

  Ve Bu Namazı Kılan 12 Senelik İbadet Yapmıs Gibi Olurmu

  Şimdiden ALLAH Razı Olsun...
  ve aleykumusselam ve rahmetullah
  TIKLA:
  [URL="https://www.mumsema.org/islami-kavramlar/113368-evvabin-namazi-ne-demektir.html"]Evvabin Namazı Ne Demektir?[/URL]


  EVVÂBİN NAMAZI
  [URL="https://www.mumsema.org/e-f/5878-evvabin-namazi.html"]Evvabin Namazi[/URL]
  Akşam namazının sünnetinden sonra kılınan altı rekâtlık gayr-i müekked namaz. Evvâb, faal vezninde ism-i fâildir, günâhları terk ve hayırlı işler yapmak sûretiyle Allah'a dönen demektir. Çoğulu Evvâbin'dir. Evvâbin namazı, Allah'a çok itaat edenlerin namazı demektir. Ashab-ı kirâmdan Zeyd b. Erkâm, kuşluk vakti birtakım insanların namaz kıldıklarını görmüş de; "Bu adamlar pek âlâ bilir ki, bu saatten başka zamanda namaz kılmak, daha faziletlidir. Çünkü Resulullah (s.a.s.), "Evvâbin namazı, sıcaktan deve yavrularının ayakları yandığı zaman kılınır" buyurmuştur" (Müslim, Salât, 19).
  Zeyd b. Erkâm, başka bir rivâyetinde şöyle demiştir: "Resulullah (s.a.s.) Kûba'lıların yanına gitti. Vardığında, onlar namaz kılıyordu. Allah elçisi, onlara, 'Evvâbin namazı, sıcaktan deve yavrularının ayakları yandığı zamandır' buyurdu" (A. Davudoğlu, Sahih-i Müslim Tercümesi ve Şerhi IV, 2132).
  Bu hadislerde, namazın kaç rekât kılınacağı belirtilmemiştir. İslâm âlimleri, sıcağın yükseldiği bu vaktin, kuşluk namazı için en elverişli ve faziletli olduğunu söylemişlerdir. Çünkü kuşluk namazının vakti, günün evveli olup, daha erken saatlerde de kılınabilmektedir.
  Hz. Sevbân'dan nakledilen şu hadis de, evvâbin namazının önemini belirtir: "Allah Rasûlü, günün yarısından sonra namaz kılmayı severdi. Hz. Âişe, Ya Resulullah, sen bu saatte de mi namaz kılmayı seviyorsun? dedi. Resulullah (s.a.s.): "Bu saatte gök kapıları açılır ve Hak Teâla hazretleri, bu saatte kullarına rahmetle bakar. Bu namaz Âdem, Nuh, İbrahim ve İsâ'nın devam ettikleri bir namazdır" buyurdular (el-Askalânî, Bulûgu'l Merâm, Terc. A. Davudoğlu, II, 48). Evvâbin namazının dört rekât olduğuna dâir çeşitli hadisler nakledilmiştir. Akşam namazından sonra ve altı rekât kılındığına dâir hadisler de nakledilir ve bunların uygulamada daha yaygın olduğu bilinmektedir (Tirmizî, Salat, 32 1) .
  Akşam namazının sünnetinden sonra iki ilâ altı rekat arasında kılınan nafile namaza da "evvâbin" denilmiştir. Hz. Peygamber, akşam namazından sonra altı rekat nâfile namaz kılanın evvâbinden (günah işleyip, arkasından hemen tövbe eden kimselerden) sayılacağını bildirmiş ve arkasından da şu ayeti okumuştur: "Rabbiniz, içinizden geçenleri çok iyi bilir. Eğer salih kimseler olursanız, şüphesiz Allah tövbe edenleri affedicidir" (el-İsrâ, 17/25; bk. İbn Kesir, Tefsir, İstanbul 1985, V, 64, 65; Şürünbülâli, Şerhu Nüri'l-İzah, İstanbul 1984. s.74)
  Hamdi DÖNDÜREN+ Yorum Gönder