+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yemin nasıl bozulur Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sema^gln^
  Üye
  Reklam

  Yemin nasıl bozulur

  Reklam

  Yemin nasıl bozulur Mumsema Geçenlerde bir konu hakkında yemin etmiştim nasıl bozabilirim? yemin nasıl bozulur?

  Merhabalar kardeşlerim bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Geçenlerde bir konu hakkında yemin etmiştim nasıl bozabilirim.

 2. Galus
  Özel Üye

  Cevap: yemin nasıl bozulur


  Reklam


  Buyrun kardeşim eğer yemininizi bozacak iseniz fidye vermek durumundasınız bunlarda aşağıda sıralanmıştır.

  yemin keffareti nedir ve nasıl verilir

  Keffaret mal ile yapılabileceği gibi bedelini ödemeklede olur. Ayrıca vekil tayin ederek de ödenebilir.

  Ettiği yemini yerine getirmeyip bozmaktan dolayı lâzım gelen keffârete yemin keffareti denir.
  Yeminin keffâreti olarak 10 fakiri akşam ve sabah olarak günde iki öğün doyurmak veya giydirmek cihetine gidilir.

  Keffaret yiyecek ve elbise olduğu gibi karşılığı başka bir şey de olabilir. Keffaret ister yiyecek veya bedeli olsun, ister elbise veya bedeli olsun, hepsini birden bir defada bir fakire vermek caiz değildir. Ancak başka fakir bulmakta zorluk çekiyorsa o takdirde aynı fakire her gün sabahlı akşamlı doyacak kadar yiyecek yada bedelini veya aynı fakire her gün bir elbiseyi vermek kafi gelir. Yani keffaret ödenmiş olur.

  Buna güç yetirilmezse, 3 gün ardarda oruç tutulur. Bu oruçların arasına hiç bir mâni girmemelidir. Girerse keffâret bozulur, yeni baştan tutulması gerekir.

  Birden fazla yeminini bozan kimse her bir yemin bozma için ayrı bir keffaret vermesi gerekir.

  Şâfiîlere göre yemin keffâretini ardarda tutmak mecburiyeti yoktur.

  Gerek yemin, gerekse oruç keffâretlerinde yapılacak ilk iş bir köle azâd edilmesidir. Ancak günümüzde kölelik kalktığı için bu maddenin tatbikına imkân kalmadığından zikretmeye lüzum hissetmedik.
  SİE

 3. muvahhidim
  herşey O'nun için..!
  Merhabalar kardeşlerim bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Geçenlerde bir konu hakkında yemin etmiştim nasıl bozabilirim.

  Merhabalar;
  Kardeş;
  Yemin etmiş olduğunuz şey neyse onun aksini yapmanızla yemininizi bozmuş olursunuz. Yemin bozduktan sonra bir de keffaret gerekiyor..

  Yemin Keffareti Üçtür

  1-Köle Azad etmek, Ancak köle azad etmek günümüzde mevcut olmadığı için uygulayamıyoruz.
  2-10 Fakiri günde iki öğün doyurmak, Maddi durumumuz müsaitse On fakiri günde iki öğün doyururuz..
  3-Üç gün peşi peşine oruç tutmak. Yukardakilere güç yetiremeyenler, aralıksız üçgün oruç tutması gerekmektedir..

  O'nunla Kalın..


 4. HAMMADUN
  Emekli
  Yemin nedir....???

  Allah-u Taala'yı şahit ve vekil olarak tutup, O'nun adına, Onun rızası dahilinde, Allah-u Taala'ya bizzat söz vermektir.

  GALUS ve MUVAHHİDİM kardeşlerimin dediği gibi kefaret gerekir.

  El hak doğru.

  Burada dikkat etmen gereken bir husus var. Yemin ederken nasıl Allah-u Taala'nın rızasını göz önüne aldıysan, Yeminini bozarkende aynı şekilde Allah-u Taala'nın rızasını gözetmen gerekir. Bu çok ince bir çizgidir. Çok da keskin. Eğer yeminin Allah-u Taala'nın rızasına uymayan bir yemin ise, zaten o ettiğin yemin yemin değildir. O olsa olsa şeytan aleyyullana'nın nefsine hükmedip sana Allah-u Taalanın rızasının dışında fiile iteklemesi olur. Bu durumda pişmanlıkla nasuh bir tövbe yeterli olur. Ancak öyle yeminler vardır ki; Allahın lutfuyla ulaşılamaz denilen şeylere ulaşmak vaki olurki; bununda muhakkak bir bedeli vardır. O bedeli ödemek, o bedelden dönmekten çok daha hayırlıdır.

  Allah cümlemizden razı olsun. Amin.

 5. HAMMADUN
  Emekli
  Elhamdulillah GALUS ve MUVAHHİDİM kardeşlerimiz çok güzel özetlemişler konuyu. Çok güzel bir ilim oldu inşaallah. Rab'bim cümlemizden razı olsun. Amin.

 6. Hoca
  erimeye devam...
  YEMIN KEFFARETI


  Mü`akide yemininin hangi türünden olursa olsun bozulması, keffareti gerektirir. Normalde keffaret yemin bozulduktan sonra ödenir. Yemin bozulduktan sonra ödenen kefaretin mûteber olduğu konusunda ulema arasında hiç bir ihtilaf yoktur. Ancak önce kefaretin ödenip sonra yeminin bozulması durumunda bu kefaretin yeterli olup olmayacağı tartışmalıdır. Hanefilere göre, keffaret ister malla, ister oruçla ödensin mutlaka yemin bozulduktan sonra ödenmelidir. Bozulmadan önce ödenmesi caiz değildir. Şafiilere göre keffaret malla ödenecekse yemin bozulmadan önce de ödenebilir. Hanbelî ve Mâlikîlere göre kefaretin ister malla ister oruçla, yemin bozulmadan önce de sonra da ödenmesi caizdir.

  Yemin edilmeden önce keffaret ödenip daha sonra yemin edilmesi ve bozulması durumunda bu keffaret mûteber değildir. Bu konuda hiçbir görüş ayrılığı yoktur (Kâsânî, a.g.e., III,18; Ibn Kudâme, a.g.e., XI, 223-226; Şevkânî, Neylü`l-Evtar VIII, 268, 269; Necati Yeniel-Hüseyin Kayapınar, a.g.e., XII, 237, 138).

  Yemin keffareti; gücü yeterse bir köle azad etmek veya on fakiri sabahlı akşamlı doyurmak ya da on fakiri alışılmış biçimde giydirmektir. Kişi bu üçü arasında muhayyerdir. Ama bunlara gücü yetmezse,peşi peşine üç gün oruç tutar. Orucun arası hayız dahil hiç bir özür sebebiyle kesilmez, kesilmesi halinde yeniden başlanmalıdır. Yemin kefaretinin gereği ve bu şekilde ödeneceği Kur`ân-ı Kerîm`le sabittir. Ve âyet gayet nettir. (Bkz. Maide, 5/89). Onun için konu ile ilgili görüş farklılığı yoktur.
  Yazar: İslam Fıkhı Ansiklopedisi

 7. Misafir
  Abi benim deli gibi aşık olduğum kız annesinin üzerine yemin etmiş '' eğer birdaha mertle barışırsam bu evden annemin ölüsü çıksın '' demiş, yeminini bozmak için napması lazım?

 8. mumsema
  Administrator
  Abi benim deli gibi aşık olduğum kız annesinin üzerine yemin etmiş '' eğer birdaha mertle barışırsam bu evden annemin ölüsü çıksın '' demiş, yeminini bozmak için napması lazım?
  Bu bir yemin değildir, kendine ve annesine beddua etmesidir.
  Rabbinden af dilesin ve tövbe etsin.
  Ama madem seviyorsunuz iste ve evlenin bu işi haram yollarla yapmayın.

 9. Misafir
  hocam ben yemin ettim ama o konuya dayanamıyorum nası yeminimi bozarım

  bu üç günlük oruç ramazan olmadanda tutulabilirmi ?

 10. Şema
  Moderatör
  3 günlük yemin kefareti orucu zaten ramazan ayında tutulamaz.
  Çünkü ramazan orucu farzdır herkes tutmak zorundadır.
  Yemin keffareti orucu ramazan ayı dışında tutulur
  Yani şimdi

 11. Misafir
  Ben annemin we ablamin üstüne yemin ettigim internetle ilgili hicbir sosyal ağa girmiyecegime. We suan cok pismanim bunu bozmanin bi yolu warmi bna yardim edin lutfn ne yapmam lazim.s

 12. musab
  Hadis Öğrencisi

  Reklam


  Anne ve abla üzerine yemin edilmez
  Anneye verdiğin sözü tutmak zorundasın yoksa ettiğin beddua Allah korusun gerçekleşir
  Tek çare anne rızası alarak nete girmektir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Yemin nasıl bozulur,  yemin nasil bozulur,  edilen yemin nasıl bozulur,  yemin nasıl bozulur nihat hatipoğlu,  birinin üstüne yemin etmek nasıl bozulur,  yemini nasıl bozabilirim,  birinin üstüne edilen yemin nasıl bozulur