Dini oyunlar 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  hallimsib Üye
  hallimsib
  Üye
  hallimsib - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 82263
  Mesaj Sayısı: 31
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 26
  Yer: Istanbul

  Dini oyunlar


  Selamün Aleyküm,

  Benim bir sorum olacaktı. Şimdi artık herkes oyunlar oynuyor. Mesela simit, uzun eşek, vb... Bende sizlere soracaktım acaba bu oyunların dini lisi olan var mı? Yani birileri oyun oynarken bari ya Allah'ı hatırlasın yada sevap kazansın. Acaba böyle bir oyun bilen var mıdır?

  Hakkınızı Helal edin...
  Allah'a emanet olun...

  İlgili Yazılar

 2. 2
  sevim yalçın Sürgün dünya....
  sevim yalçın
  Sürgün dünya....
  sevim yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 80045
  Mesaj Sayısı: 157
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 28

  Cevap: Dini oyunlar


  Selamunaleykum kardeşim :"Üç oyundan başka diğer bütün oyunlar (eğlenceler) müslümana haramdır. Bu üç şey, ailesi ile eğlenmesi, atını eğitmesi ve oku ile yarışmasıdır." bildirilmiş olduğu eklenir.selam ve dua ile...


 3. 3
  ikindi Devamlı Üye
  ikindi
  Devamlı Üye
  ikindi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 80576
  Mesaj Sayısı: 293
  Tecrübe Puanı: 3

  Cevap: Dini oyunlar


  nerden bıldırldıgını ögrenebılırmıyız degerlı kardeslerım?


 4. Reklam

 5. 4
  imam Özel Üye
  imam
  Özel Üye
  imam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 6,227
  Tecrübe Puanı: 67
  Yer: minallah-ilelllah

  Cevap: Dini oyunlar


  İSLAMDA OYUN

  Beden veya zihin gücünün sadece zevk almak, dinlenmek ve eğlenmek maksadıyla yaptığı işler. İslâm'da şansa dayanan ve bir tarafın haksız kazancına, öbür tarafın kaybetmesine sebep olan oyunlar kumar sayılarak yasaklanmıştır. Kur'an-ı Kerim'de Ey iman edenler; içki, kumar, tapınmak için dikilen heykeller ve fal okları, şüphesiz şeytan işi pisliklerdir. Bunlardan kaçının ki saadete eresiniz"buyurulur (el-Maide, 5/90).
  Tavla ve gülbahar, kumardır. Nitekim Resulullah (s.a.s) Kim nerd şir (tavla ve gülbahar) oynarsa elini domuz etine ve kanına bulamış gibi olur" buyurmuştur. İmam Şafiî zekayı güçlendirdiği gerekçesiyle satrancı mekruh saymış, öteki mezhep imamları ise, kumar kabul ederek haram olduğunu söylemişlerdir. At, katır, eşek, deve yarışları, atıcılık müsabakaları caizdir. Savaş hazırlığı olan her şeyi öğrenmek, harp manevraları yapmak teşvik edilmiştir. Resulullah (s.a.s) yapmış olduğu bir yarışta birinci, Ebû Bekir ikinci, Hz. Ömer de üçüncü olmuşlardı. Hattâ atıcılık ve yarış oyunlarını meleklerin bile seyrettiği rivayet edilmiştir. Bu gibi yarışlarda taraflardan birinin veya üçüncü şahısların kazanana ödül vereceklerini şart koşmaları da caizdir. Çünkü bu şekilde harp ve harp aletlerinin öğretilmesi teşvik edilmiş olur. Fakat, ödüle karşılıklı olarak yarışan taraflarca şart koşulur, yarışı kazanan taraf öteki taraftan ödülü alır, o taraf kaybeder ve zararlı çıkarsa; bu, kumar olur ve haramdır. Spor yapmak amacıyla yarışlar, at yarışları ve atıcılık müsabakaları düzenlemek de menduptur. Ancak bu yarışlarda yarış yapan hayvanları bitkin hale getirmemek gerekir. Sırf eğlenmek için müsabaka yapmak mekruhtur. Ancak bu bayramlarda olursa, mübah ve hattâ menduptur.
  Genel olarak karşılıklı iddia ve bahse dayanmayan ve sırf hoş vakit geçirmek amacıyla yapılmayıp bedenî, zihnî ve sosyal bir faydası olan oyunlar helal sayılmıştır. Zararlı ve hiç faydası olmayan oyunlar da yasaklanmıştır (Abdullah el-Mavsili, el-İhtiyar, IV,168-169; Sahih-i Buhârî, Muhtasarı Tecrid-i Sarih Tercümesi, XI, 96, ayrıca bk. Kumar ve Eğlence mad.).
  Şamil İSlam ANsiklopedisi
  Ahmed ARPA 6. 5
  _Kul Emekli
  _Kul
  Emekli

  Profili:
  Üye No: 86178
  Mesaj Sayısı: 89
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 27

  Alıntı
  Üçü hariç, hiçbir oyun / eğlence övülmez. Bunlar, kişinin atını eğitmesi, eşiyle oynayıp eğlenmesi, ok ve mızrak atmasıdır.” Hadisi Nesaî ve Ebu Davud rivayet etmiştir.(bk. Kenzu’l-Ummal, h. No: 10862). Diğer bir rivayette ise şu ifadeler vardır:
  “Üş şeyin dışında, dünyanın bütün eğlenceleri batıldır / boştur / faydasızıdır. Bunlar, yayınla ok atman, atını eğitmen ve eşinle oynamandır.”
  Hadisi Hakim rivayet etmiştir.(bk. a.g.e, h. No: 10863).
  Sevim kolay kolay haram demekten kaçın.Verdiğim hadislerde haram ifadesi yok.
  Alıntı
  Bütün oyun ve eğlencelerin mubah sayılması için bazı şartlar gerekir:

  1. Oynamaya dalıp, namazı ve ibadeti ihmal etmemek.
  2. Kumara alet etmemek.
  3. Oyun sırasında dilini kötü sözlerden sakınmak.
  4. Rakip oyunculara insani ve ahlaki ölçüler içinde davranışta bulunmak.
  5. Giyim kuşamın dini ölçülere uygun bulunması..+ Yorum Gönder