Bu Ayet´i aciklarmisiniz? Nisa suresi 17 ve 18 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  almanyali67 Devamlı Üye
  almanyali67
  Devamlı Üye
  almanyali67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 26.Şubat.2008
  Üye No: 10819
  Mesaj Sayısı: 341
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 42

  Bu Ayet´i aciklarmisiniz? Nisa suresi 17 ve 18


  17- Ancak Allah'ın kabul etmesini vaad buyurduğu tevbe, o kimseler içindir ki, bilmeyerek günah işleyip hemen tevbe edenlerin tevbesidir. İşte Allah bunların tevbelerini kabul eder. Allah alîmdir hakîmdir. (Her şeyi bilendir, hikmet sahibidir).

  AKINTIDIR>[url]http://www.kuranikerim.com/telmalili/nisa.htm[/url]

  Esselamun aleyum v..v..

  soru;
  yukaridaki (alintidan) isaretlenmis olan >bilmeyerek< yaziyor buradan neyi anlayabiliriz?:confused: ALLAH CC RAZI OLSUN


  İlgili Yazılar

 2. 2
  ehli-sunnet Feseyekfikehumullah
  ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  ehli-sunnet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 19.Eylül.2010
  Üye No: 79032
  Mesaj Sayısı: 1,696
  Tecrübe Puanı: 17
  Yer: Uzaklardan..

  Cevap: Bu Ayet´i aciklarmisiniz?


  ve aleykumusselâm ve rahmetullah

  burda Nisa suresi 17. ve 18. birlikde

  17- Ancak Allah'ın kabul etmesini vaad buyurduğu tevbe, o kimseler içindir ki, bilmeyerek günah işleyip hemen tevbe edenlerin tevbesidir. İşte Allah bunların tevbelerini kabul eder. Allah alîmdir hakîmdir. (Her şeyi bilendir, hikmet sahibidir).
  18- Yoksa günah işleyip de kendisine ölüm gelince: "İşte ben şimdi tevbe ettim." diyen kimselerin tevbesi kabul edilmez. Kâfir olarak ölenlerin de tevbeleri kabul edilmez. İşte bunlara ahirette can yakıcı bir azap hazırlamışızdır.

  17- Allah Teâlâ'nın kesin olarak kabul edilmesini söz verdiği ve taahhüd ettiği tevbe, ancak bir cahillikle bilmeyerek günah işleyip de
  18- sonra çok geçmeden tevbe eden, günahında ısrar etmeyen kimselere aittir. Yoksa günahları işleyip işleyip de nihâyet her birine ölüm gelip çattığı zaman ben şimdi tevbe ettim, diyenlere bir de kâfir olarak ölenlere tevbe yoktur. Şu halde bu ikisi arasında bulunan, yani bilerek günah işleyen, çok geçmeden tevbe etmeyip günah işlemeyi alışkanlık haline getiren ve böyle iken can çekişme haline gelip hayattan ümidini kesmeden önce tevbe edenlerin tevbelerinin kabul edilmesi kesin değildir. Allah'ın iradesine kalmıştır. Bu konudaki araştırmanın sonucu şudur: Can çekişme durumundan önce henüz hayattan ümitsiz olmadığı halde küfürden tevbe ile iman etmek geçerlidir. Fakat can çekişme halinde hayattan ümit kesme durumunda küfürden tevbe etmek ve iman etmek geçerli değildir. İman ettikten sonra iyi amel yapabilecek bir zaman bulunmalıdır. Fakat günah işlemiş müminin son nefesindeki tevbesi de geçerli olabilir. "Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz..." (Zümer, 39/53) Şu kadar varki, tevbenin kabul edileceği de kesin olarak vaad edilmiş değildir. Bu âyetler işte bunu anlatmıştır.
  (KURAN'I KERİM TEFSİRİ/ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR) Rana

  Ayrıca

  Tevbe pişmanlık duyup bunu içinde hissetmektir...tevbe günahın itirafı pişmanlığın beyandır dil ile yapılan tevbe sadece insanların şahitliği içindir...tevbenin asıl mekanı kalptir...
  ve Allah (c.c.) tevbeleri kabul edendir ve aracıya gerek duymadan tevbe edenin tevbesini duyar (Allah (c.c.) semi=işitici basir=görücüdür)


  Allah (c.c.), size (hükümlerini) açıklamak, size, sizden öncekilerin yollarını göstermek ve tövbelerinizi kabul etmek istiyor. Allah (c.c.), hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. nisa 26.ayet  Görüldüğü gibi tevbe direk Allah (c.c.)la alakalı bir olay olup Allah (c.c.)ın el tevvap tevbeleri kabul eden olduğunu beyan eder ayateler bu nedenle tevbenin şeklide yapılacağı yerde birinin dizlerinin dibi değil Allah (c.c.)ın makamıdır ve nerde olursanız olun o sizi görür ve işitir hükmü celilesidir bu nedenle aracılara gerek yoktur bilgilerinize....  Bkz:[URL="https://www.mumsema.org/showpost.php?p=175116&postcount=3"]https://www.mumsema.org/showpost.php?p=175116&postcount=3[/URL]


 3. 3
  viast Üye
  viast
  Üye
  viast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 06.Şubat.2011
  Üye No: 83999
  Mesaj Sayısı: 9
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 42

  Cevap: Bu Ayet´i aciklarmisiniz?


  mesela bir kişi içki içti zina yaptı günah olduğunu bile bile yıllarca bu günaha devam etti. sonra pişman olup tevbe etti ve bir daha da o yola dönmedi. bu durumdakiler için ne olacak acaba ? günah ama içiyoruz naparsın deyip bile bile içti bilmeyerek değil..


 4. Reklam

 5. 4
  HAMMADUN Emekli
  HAMMADUN
  Emekli

  Profili:
  Üyelik: 03.Aralık.2010
  Üye No: 81065
  Mesaj Sayısı: 1,009
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: Bu Ayet´i aciklarmisiniz?


  bi cehâletin: cahillik ile (Cehalet safhasında, Öğrenmeden, Bilemeden)

  Bilmeden bölümünün yerine cahillik ile kelimesini koyduğunuzda sanırım ne denmek istediğini daha net anlayacaksınızdır.

  Bismillâhirrahmânirrahîm

  إِنَّمَا التَّوْبَةُ عَلَى اللّهِ لِلَّذِينَ يَعْمَلُونَ السُّوَءَ بِجَهَالَةٍ ثُمَّ يَتُوبُونَ مِن قَرِيبٍ فَأُوْلَئِكَ يَتُوبُ اللّهُ عَلَيْهِمْ وَكَانَ اللّهُ عَلِيماً حَكِيماً


  İnnemet tevbetu alallâhi lillezîne ya’melûnes sûe bi cehâletin summe yetûbûne min karîbin fe ulâike yetûbullâhu aleyhim ve kânallâhu alîmen hakîmâ(hakîmen).


  1.innemâ_____: fakat, ancak, sadece
  2.et tevbetu__: tövbe
  3.alâ allâhi____: Allah'a
  4.li ellezîne____: onlar için
  5.ya'melûne___: yaparlar
  6.es sûe______: kötülük
  7.bi cehâletin_: cahillik ile (Buradaki bilmeden'den kasıt cahillikle, cahiliye devresinde)
  8.summe______: sonra
  9.yetûbûne____: tövbe ederler
  10.min karîbin__: yakın zaman, hemen
  11.fe ulâike___ : işte onlar
  12.yetûbu____ : tövbelerini kabul eder
  13.allâhu______: Allah
  14.aleyhim_____: onlara
  15.ve kâne_____: ve oldu, idi, ...dır
  16.allâhu_______: Allah
  17.alîmen_______: alim, en iyi bilen
  18.hakîmen______: hakîm, hüküm ve hikmet sahibi

  Not: Kur'an meali.org sitesinden alıntıyla cevaplanmıştır. O siteden bir program indirdik bilgisayarımıza inşaallah faydalı oluyor. Programın adı Kuran Meallerini Kiyasla v2.1 kısayol olarakda masa üzerinde mavi kelebek resmi görünüyor. Allah cümlemizden razı olsun. Amin.


+ Yorum Gönder