+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Secde ve rukü da Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. zeynep_im
  Devamlı Üye
  Reklam

  Secde ve rukü da

  Reklam

  Secde ve rukü da Mumsema selamun aleykum....
  secde ve rukü da üçten fazla subhanel rabbiyel ala ve subhanel rabbiyel azim diye bilirmiyiz?? bu konu da aytınlatır mısınız??? çünki kurs hocam bunu birden fazla yaptığını söylüo efendimizin(sav) bende secdede çok kalmak istiorum secdedeyken içim huzurla doluo...üçten fazla söyleyerek kalabilir miyim???
  vesselam dua ile....

 2. YaZaROW
  Emekli

  Yanıt: secde ve rukü da......


  Reklam


  3-5-7-9-11 Ben bu kadarını biliyorum. Kendim de söylüyorum bazen. Yanlız ben camide birisine sorarak öğrendim. Kaynağı ile vererek söyleyen olur ve benimki yanlış çıkarsa diye siz benimkiyle itibar etmeyin doğrusu gelene kadar. Benimki doğru değilse tabii.

 3. bahadır emin
  Devamlı Üye
  3 veya 7 kere söylenebiliyo.

  eğer namaz vakti kaçacaksa 1 kere de söylenebilir.

 4. zeynep_im
  Devamlı Üye
  allah razı olsun...rabbim yüreğinize iman versin ...ihlasınızı arttırıp gafletten uyandırsın..  3-5-7-9-11 Ben bu kadarını biliyorum. Kendim de söylüyorum bazen. Yanlız ben camide birisine sorarak öğrendim. Kaynağı ile vererek söyleyen olur ve benimki yanlış çıkarsa diye siz benimkiyle itibar etmeyin doğrusu gelene kadar. Benimki doğru değilse tabii.


  bende öyle biliorum ve bi kaç kez yaptım ama tam olarak emin olmadığım için içime sinmedi teğit etmek istedim.....
  3 veya 7 kere söylenebiliyo.

  eğer namaz vakti kaçacaksa 1 kere de söylenebilir.


  mutlaka bi kere söylenmesi gerektiğini biliodum fakat namaz vakti darlaştığı zaman 1 kez söylenebileceğini bilmiodum ...

 5. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Aleykumusselâm ve rahmetullah...

  Hz. Huzeyfe'den gelen şu hadis uyarınca secdede "sübhane rabbiyel a'la" duasını okurlar. Huzeyfe (r.a) diyor ki: "Hz. Peygamber rükuunda 'sübhane rabbiyel azim'; secdesinde de 'sübhane rabbiyel a'la' derdi." (Ebu Davud, II, 30).

  Kaç defa söylenileceği hakkında da ölçü alınan hadis şudur: Abdullah b. Abbas bildiriyor:

  "Sizden biriniz rükû yaptığı zaman üç defa sübhaneke rabbiyel azim desin. Üç, tesbihin en az miktarıdır. Secde ettiği vakit de üç defa sübhâneke rabbiyel a'lâ' desin; bu, tesbihin en azıdır." (Ebu Davud, II, 40).

  Ancak Rasûlüllah'ın secdelerinde bunun dışında da değişik dualar yaptığı bir gerçektir. Örneğin,

  "Sebbih isme rabbikel a'lâ";
  "sübhâne rabbiyel a'lâ ve bihamdih";
  "Subbuhun, kuddusün, Rabbul melâiketihî ve'r-rühi";
  "Sübhâne zil-ceberüt vel-meleküt, vel-kibriyâi velazameh";
  "Allâhümme Rabbenâ ve bihamdike, Allâhümmeğfirlî";
  "Allâhümmeğfirlî zenbî küllehu diggahu ve cillehu ve evvelehu ve âhirehu alaniyetehu ve sırrahu";
  "Eüzu bi rıdâke min sehatike ve eüzu bimuâfâtike min ukûbetike ve eûzu bike minke lâ ahsî senâen aleyke, ente kemâ esneyte alâ nefsike" gibi duaları Hz. Peygamber (asv) secdelerinde okurdu. (Ebu Davud, II, 28-35).

 6. BİRDÜNYAUMUT
  Devamlı Üye
  Değerli Hocam.
  Hanefi Mezhebinde Farzlarda secdede ''Subhane Rabbiyel A'la'' dan başka duaların okunmasının caiz olmadığını ve secde-i Sehiv gerektirdiğini, Sünnet ve nafilelerde ise dilediğimiz gibi dua ve tesbih edebileceğimizi okumuştum. İki secde arası, ilk oturuş, Rüku ve Rükudan kalkınca okunacak dualar da bu şekilde imiş. Diğer mezheplerde Farzlarda da okunabilir diye geçiyor.

  Ben uzun zamandır ''Subhane Rabbiyel A'la ve Bihamdihi'' okuyorum. Rükuda da ''Subhane Rabbiyel Azıym ve Bihamdihi'' okuyorum. Rukudan kalkınca Allahümme Rabbena Lekel Hamd diyorum. Bunun bir sakıncası var mıdır. Sehiv Secdesi gerekir mi?

  Cevaplarsanız memnun olurum.

 7. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  1-Hanefi mezhebinde Eğer bir sünneti kasten terk ederse, günah olur Fakat namazı bozulmaz Unutarak terk ederse secde-i sehv gerekmez

  2-Rükû'da, üç kere
  Sübhâneke rabbîye'l-azîm demek. Beş veya yedi kere de denebilir. Tesbihi tamamen terk veya eksik söylemek tenzihen mekruhtur.

  3--Rükudan Kalkınca:
  Hanefilere göre en faziletlisi "Allahumme rabbenâ ve lekelhamd" dir. Sonra, "Rabbena ve leke’l-hamd" sözüdür. Sonra "Rabbena leke'l-hamd"dir. Hanbelîler ile Malikîlere göre ise en faziletlisi “Rabbena ve leke'l-hamd" sözüdür. Ancak nafile namazlarda diğer dualar da yapılabilir.

  4-Hanefiler, Hz. Huzeyfe'den gelen şu hadis uyarınca secdede "sübhane rabbiyel a'la" duasını okurlar. Huzeyfe (r.a) diyor ki: "Hz. Peygamber rükuunda 'sübhane rabbiyel azim'; secdesinde de 'sübhane rabbiyel a'la' derdi." (Ebu Davud, II, 30).


  Şafiî Mezhebinde "Subhane Rabbiye'l Alâ" ve "Subhane Rabbiye'l Azim" derken Ek olarak "Bihamdihi" demek Sünnettir


  Kardeşim sehiv secdesi gerekmez aksine "Bihamdihi" demek daha iyidir
  Bu konuda bilgisi olan kardeşlerde yazarlarsa seviniriz yanlış bilgi vermiş olmayalım..

 8. HAMMADUN
  Emekli
  Rukü'da ve secde'de rabbinizi en güzel şekilde tazim ediniz. Rukü'dasınız ve rabbinizle o an gönülden bir hoşluğa eriştiniz. O hoşluğu sayılarla kesebilirmisiniz....??? Yada Hazreti Musa gibi, elimdeki asadır demektense o güzel anı, bir daha yaşayıp yaşayamayacağınızı bilmediğiniz o anı, Bu elimdeki falanca yerden gelmiş, falanca ağacın, filanca dalından diye uzatmaya mı çalışırsınız. Ya secdedeki hal.... Namaz bir anda büyük bir coşku ile miracınız olmuş ve secdedesiniz.... Elimdeki asadır sayısıda budur deyip o secdeden başınızı kaldırabilirmisiniz....

 9. oguz26
  acemi mücahid
  en fazla 7 kere olduğunu biliyorum tek olarak 3 ten başlamak üzere...gerekli cevaplar verilmiş Allah cc ın izniyle...

 10. Misafir
  Rukuda veye secdede ucten az tesbig etmek namazi bozarmi

 11. arifselim
  Yönetici
  Rüku ve secdelerde hiç tesbih getirilmese bile namaz bozulmaz. Çünkü bu tesbihler sünnettir. Bir kerede getirilse olur ama 3 kere getirmek sünnettir. Şart olan rükuda sübhanallah diyecek kadar bir süre durulmasıdır.

+ Yorum Gönder