Sureleri boşunamı ezberliyorum acaba ? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Cem8 Devamlı Üye
  Cem8
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik: 13.Ekim.2009
  Üye No: 59939
  Mesaj Sayısı: 114
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 39

  Sureleri boşunamı ezberliyorum acaba ?


  Selamüm aleyküm

  Arkadaşlar , kardeşler mümkün olduğunca kısa ve net yazmaya çalışacağım.Bu bahsedeceğim konu beni korkunç derecede rahatsız ediyor.

  Kuran okumayı bilmediğim için surelerin latince yazılışlarını (Ve yekulune meta hazel va'dü in küntüm sadikıyn) okuyarak ezberliyorum.Ezber yaparkende kabe imamlarını dinleyerek yapıyorum , onlarından tarzında okumaya çalışıyorum.

  Fakat çevremden birkaç kişi bu şekildeki ezberin bir önemi olmadığı , boşa zaman kaybettiğimi falan söylüyorlar.Durum böyle oluncada insanın aklına haklı olarak "7'den 77'ye namaz kılan binlerce , yüzbinlerce insan Kuran okumayı bilerek ezber yapıp namazlarında okudukları sureleri bu şekilde tecvidli olarakmı okuyorlar" sorusu geliyor.En azından benim çevremdeki Kuran okumayı bilmeyip namaz kılan onlarca insan var.O halde bende dahil olmak üzere Kuran okumayı bilmeyen tüm insanların namazlarında okudukları sureler caiz değilmidir ?

  Lütfen bana bu konuda yardım edin.Tüm ezberlediklerim , ezberlerken geçirdiğim zaman boşamı yani ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ensar لا اله ا لا ا لله
  Ensar
  لا اله ا لا ا لله
  Ensar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 18.Eylül.2009
  Üye No: 56476
  Mesaj Sayısı: 1,694
  Tecrübe Puanı: 17
  Yer: Kuzey Yarım Küre

  Yanıt: Sureleri boşunamı ezberliyorum acaba ?


  En iyisi ve en doğrusu yüzünden okuyarak ezber yapmaktır. Çünkü bazı harfleri tam ve doğru çıkaramayabiliriz. Mesela boğazdan çıkan ğı harfi yazılışta hı diye yazılır. Örnek vereyim: Halidine diye yazılır. Halbuki ğalidine diye okunması gerekir. Kabe imamlarından dinleyerek ezber yapılır mı? Bana sorarsanız yapılır. Ezber yaparken dinlemekte önemlidir. Mahreçlerin, tecvitlerin nasıl çıkarıldığını/yapıldığını bilmiş oluruz. Ama daha kalıcı olması hasebiyle yüzünden okuyarak yapmak çok faydalıdır. Siz iyisi mi elif-be'den başlayarak Kur'an okumayı öğrenin. Doğru ezber yapmanın başında bu gelir. Ezberlediğiniz surelere gelince, iyi bilen birine dinlettiğinizde hata yoksa sorun yok demektir. Ki zaten Efendimiz'de ümmiydi. Yani okuma ve yazma bilmiyordu. Bu konuda söyleyeceklerim bunlar. İnşaAllah yardımcı olmuşumdur..


 3. 3
  VanLi* Devamlı Üye
  VanLi*
  Devamlı Üye
  VanLi* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 02.Nisan.2010
  Üye No: 74830
  Mesaj Sayısı: 932
  Tecrübe Puanı: 11
  Yer: Van Erciş

  Yanıt: Sureleri boşunamı ezberliyorum acaba ?


  Cem8 Nickli Üyeden Alıntı
  kabe imamlarını dinleyerek yapıyorum
  Kardeşim senin konuya girmeden önce bende kabe imamlarını açmıştım kısa sureleri dinliyordum.

  Eğer sen onları dinleyerek öğreniyorsan sorun yok çünkü en güzel okuyanlar onlar o imamlar hem arap hemde arapçaya tam hakim hemde o mertebeye gelmiş büyük zatlar.Onlar gibi okumayacaksında mahalleden bir arkadaşının dediği gibimi okuyacaksın. 4. Reklam

 5. 4
  HAMMADUN Emekli
  HAMMADUN
  Emekli

  Profili:
  Üyelik: 03.Aralık.2010
  Üye No: 81065
  Mesaj Sayısı: 1,009
  Tecrübe Puanı: 0

  Yanıt: Sureleri boşunamı ezberliyorum acaba ?


  Değerli kardeşim. Cem8;

  Bu misali daha iyi anlaman için sana vereceğim. İnşaallah anlaşılabilir bir tarzda yazmaya gayret edeceğim.

  Bir kervan düşün arkasında onlarca deve ile ticaret yapmak üzere çöle açılmak için hazırlık yapan. Bir başka kervanda ise iki yada üç deve var. O iki yada üç deve var ama develer ziynet eşyaları ve değerli taşlarla dolu, Sende çıplak bir kervan onlarca deve, Yanında ise üç beş deve ama yükü paha biçilmez.

  Kervancı başı sana o kadar deveyi ne yapacaksın, O develerle ticaret olmaz, bu develer boş diyor.... Bakıyorsun develere ve hakikaten boş develerle çöle çıkacaksın. Yanına bol miktarda su (Namaz) ve katık (ihlas) götürüyorsun.

  Derken haramiler (Şeytan ve Avanesi) seni yolundan etmek için yanına kadar geliyorlar ve bakıyorlarki boş develerle bir meczup çölü geçiyor. Soruyorlar. Nerde senin ticaret malın, Yok diyorsun, Hepsi bu. Çıplaklar bu develer ama cinstirler iyi yük taşırlar.

  Zaten haramilerin yeterince yük taşıyacak vasıtaları vardır yanlarında ve boş kervana ilişip güç kaybetmektense, başka bir kervan ararlar kendilerine.

  Boş kervanı bırakırlar. O hedefine emin adımlarla ve Allah'ın izniyle ilerler.

  Sonra bakarlarki üç beş deveden oluşmuş muazzam bir kervan önlerine çıkar. Hemen sararlar çevresini ve tüm mal varlığına el koyarlar o böbürlenip ticaret yapacak olan bedevinin....

  Menzile vardıklarında, biri onlarca deve ile varmış boşda olsa menzile.

  Diğeri onca mala mülke ve değerli emtiaya karşılık eli boş olarak varmış menzile.

  Haramilerin ulaşamadığı onlarca deve mi menzilde kıymettardır. Yoksa haramilerin ulaşıpta malını tarumar ettiği, kendinde olduğunu sandığıyla böbürlenenmi....

  Sen o sana boş dedikleri sureleri ezberle kardeşim, kendinde olanla övünenler, o övündükleri ticaret mallarını çoğu zaman haramilere kaptırırlarda, yapmış oldukları tüm hoş iş çoğu zaman boşa gitmiştir.

  Her kimki, kalbinde hardal tanesi kadar kibir bulundurur, O kibir kendinden gitmedikçe asla cennet yüzü göremez....

  İnşaallah kardeşim, sen sureleri ezberle ve ezberlediklerinle amel et, sonrasında tecvidi ile okumak nasib olursa eğer, asla eksik veya hatalı okuyanlara da bu olmaz deme. Gerçeğini ve aslını biliyorsan eğer, ben bu şekilde okuyorum, acaba doğrumu okuyorum dediğinde, yalnış okuyan kendindeki eksikliği görecek ve onada eksikliğinden dolayı bir ziyanda asla dokunmayacaktır. Ne zamanki inadları yüzünden imanı şirk karanlığına boğanlar, dinde cedelleşmeye giderler. İşte orada sakin ve güzel bir ayrılıkla, ayrılık var. Allah amellerini salih, niyetini halis eylesin. Allah cümlemizden razı olsun. Amin.


 6. 5
  Cem8 Devamlı Üye
  Cem8
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik: 13.Ekim.2009
  Üye No: 59939
  Mesaj Sayısı: 114
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 39

  Sizlerden Allah razı olsun , ne muradınız varsa Allah versin inşallah.Gerek tavsiyeleriniz , gerek düşünceleriniz gerekse örnekleriniz mükemmel....

  Maaşallah Kabe imamlarını dinlemekten çok büyük bir haz alıyorum.Daha sonra bir anda içime hangi sureyi ezberleğimi söyleyen bir his , bir duygu geliyor.Dua'mı edip Allah'ın izni ile ezberliyorum.Ezber öncesinde , ezber sırasında ve ezber sonrasında imamlarla birlikte okuyorum ve bana birebir aynı gibi geliyor okuduklarım.Allah'a şükürler olsun kulaklarım hem duyma açısından hemde duyduklarımı ayırma açısından gayet iyidir.Ezberimide sağlam olduğunu düşündüğüm bir internet sitesinden yapıyorum.

  ama işte dediğim gibi birkaç kişi böyle deyince hemen insanın içine kurt düşüyor.Gerçi maksat Allah rızası olduğuna göre , kalbimden geçenleride Allah bildiğine göre onların sözleri ile pes etmiyorum.


 7. 6
  Star Devamlı Üye
  Star
  Devamlı Üye
  Star - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 15.Aralık.2010
  Üye No: 81663
  Mesaj Sayısı: 397
  Tecrübe Puanı: 4

  Alıntı
  ama işte dediğim gibi birkaç kişi böyle deyince hemen insanın içine kurt düşüyor

  Şeytanın vesvesesi işte :) Tuzağa ve şüpheye düşürmek için elinden gelen her şeyi yapıyor+ Yorum Gönder