Beni sorarlarsa şöyle de! 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  f7RMaN Üye
  f7RMaN
  Üye
  f7RMaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 07.Eylül.2010
  Üye No: 78790
  Mesaj Sayısı: 21
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 26

  Beni sorarlarsa şöyle de!


  Selamun Aleykum arkadaşlar.
  Çok sevdiğimiz biri bizden böyle bir şey ister ve bunda ısrar ederse ne yapmalıyız, Karşımızdakini kırmadan nasıl bi cevap vermeliyiz?(bildiğimiz bi şeyi çarpıtma)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  HAMMADUN Emekli
  HAMMADUN
  Emekli

  Profili:
  Üyelik: 03.Aralık.2010
  Üye No: 81065
  Mesaj Sayısı: 1,009
  Tecrübe Puanı: 0

  Yanıt: Beni sorarlarsa şöyle de!


  Eğer bir müslüman kardeşin, senin bir ihtiyaçtan veya başka bir hususdan dolayı, bir başkası için referans verirken, seni yanıltmasını hoş görebiliyor ve bu yanıltmadan dolayı doğacak sonuçlarada katlanmayı dünyevi ve uhrevi olarak göze alabiliyorsan, o arkadaşının söylediğini yap ve yalnış referans ver.

  Yok ben münafıklığın işaretlerinden olan böylesi bir halden Allah'a sığınırım diyorsan. İki dostun arasında tercih yap. Allah'a olan dostluğunla, arkadaşına olan dostluğun arasında.

  Hangisinden yana dostluğun sana daha hoş ve güzel bir surette döneceğine eminsen, takdirini ondan yana kullan derim. Unutmaki senin aldatacağın kimse, senin tanıdığın veya tanımadığın biri olabilir. Ancak o Allah'ın kulu ve oyunların en hayırlısınında, Allah'ın olduğunu bilerek, o oyunun muhakkak kaybedecekler bölümünde olmanı istemeyiz.

  O arkadaşına şunları söyleyebilirsin..... Biz seninle arkadaşız ve bu bana söylediğin haller sende mevcutmu...??? Evet mevcut derse. Ancak ben görmediğim ve işin zahiriyle hükmetmekle emrolunduğum için bunu bana ispatlayacak şahidlerin varmı....??? Evet var derse, şahitlerin huzurunda onun öyle bir adam olduğunu dinle ve sana soracaklarada şu şekilde hükmet.

  Allah şahidimdirki, bu hususda kendisinden emin olmak için istediğim şahitler eşliğinde bu halin kendisinde olduğuna şahitlerin şehadetleri muvacehesinde şahitlik ederim.

  Bir kardeşin olarak tavsiyem odur ki; bunun dışında bir fiil seni direkt münafıklar zümresi içerisinde bulunanlarla birlikte haşrolunmana sebebiyet verecek bir sürece kadar da itekleyebilir. Bunu bizim açıklamamız oldukça müşkil bir durum arz edecek.

  Hadislerden örnekleyelim dilerseniz....

  Rivayete göre, Ebu’d-Derda ile Resulullah (a.s.m) arasında şöyle bir konuşma geçer:

  - Ebu’d-Derda: Yâ Resulallah! Müslüman hırsızlık yapar mı?

  - Resulullah (a.s.m): Evet bazen olabilir.

  - Ebu’d-Derda: Peki, müslüman zina edebilir mi?

  - Resulullah (a.s.m): Ebu’d-Derda hoşlanmazsa da “Evet!”.

  - Ebu’d-Derda: Peki, müslüman yalan söyler mi?

  - Resulullah (a.s.m): Yalanı ancak, İMAN ETMEYEN KİMSE uydurur.” (Kenzu’l-Ummal, h. No: 8994).

  Diğerlerini iman eden bir kimse müslüman olduğu halde, hoşlanmasada yapabilir. Ancak bir müslüman, her ne suret şekil ve şartta olursa olsun, İMAN ETMEYEN KİMSE durumuna düşmemek adına yalana sarılamaz.

  Takdir senin kardeşim. Şu ana kadar bilmediğinden dolayı sorumlu tutuluyor olmayabilirdin. Ancak şu andan itibaren işin gerçeğini bildiğinden dolayı sorumlusun. Rabbini şahit tutmaktan çekinmeyeceğin hükümlerle hükmet inşaallah. Bunuda büyük bir tevazu ile yap inşaallah. Zira kim tevazu ile hükmederse, Allahta o kulunu yüceltir. Allah cümlemizden razı olsun. Amin.


+ Yorum Gönder