İnsan ömrü kısalır mı?

İnsan ömrü kısalır mı? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1

 2. 2
  Galus Özel Üye
  Galus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Galus
  Özel Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 13
  Mesaj Sayısı: 3,859
  Tecrübe Puanı: 41
  Bulunduğu yer: Türkiye

  Yanıt: insan omru kisalirmi???


  insan ömrü ne kısalır nede uzar.
 3. 3
  aziz83 Emekli
  aziz83
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 29.Ağustos.2010
  Üye No: 78582
  Mesaj Sayısı: 659
  Tecrübe Puanı: 0

  Yanıt: insan omru kisalirmi???


  Ömür uzayıp kısalır, bereketi artar ve eksilir.

  Şeyhülislam İbni Kemal Paşazade hazretleri buyuruyor ki: Rad suresinin (Allahü teâlâ, dilediğini siler, dilediğini değiştirmez. Ümm-ül-kitab Ondadır) mealindeki 39. ayet-i kerimesi, levh-i mahfuzu bildirmektedir. İnsanın işine göre, ömrü ve rızkı değişir.

  Kaza-i muallak, levh-i mahfuzda yazılıdır. Eğer o kimse, iyi amel yapıp duâsı kabul olursa, o kaza değişir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Kader, tedbir ile, sakınmakla değişmez. Fakat kabul olan duâ, o belâ gelirken insanı korur.) [Taberânî] (Kaza-i muallakı hiçbir şey değiştirmez. Yalnız duâ değiştirir ve ömrü, yalnız ihsan, iyilik artırır.) [Hakim] (Sıla-i rahm ömrü uzatır.) [Taberânî]

  Kaderin levh-i mahfuzda yazılması kazadır. Bir kimseye takdir edilen belâ, kaza-i muallak ise, o kimsenin duâ etmesi de takdir edilmişse, duâ eder, kabul olunca belâyı önler.

  Değişen ecel olduğu gibi, değişmeyen de vardır. Araf suresinin (Ecel bir an gecikmez ve vaktinden önce gelmez) mealindeki 34. ayet-i kerimesi ecel-i müsemmayı göstermektedir. Ecel gelince gecikmez. Fakat ecel gelmeden önce, sadaka ile, duâ ile, salih amel ile ömür uzar. Fatır suresindeki, (Herkesin ömrü ve ömürlerin kısalması hep yazılıdır) mealindeki 11. ayet-i kerimesi bunu göstermektedir.

  Duânın belâyı önlemesi de kaza ve kaderdendir. Şemsiye yağmura siper olduğu gibi, duâ da belâya siper olur.

  Davüd aleyhisselamın yanına iki kişi gelip birbirinden şikayette bulundular. Azrail aleyhisselam da gelip (Bu iki kişiden birincisinin eceline bir hafta kaldı. İkincisinin ömrü de, bir hafta önce bitmişti; fakat ölmedi) dedi.

  Davüd aleyhisselam hayret edip sebebini sordu. Azrail aleyhisselam, (İkincisinin bir akrabası vardı. Buna dargın idi. Bu gidip onun gönlünü aldı. Bundan dolayı Allahü teâlâ, buna yirmi yıl ömür takdir buyurdu) dedi.

  (Levh-i Mahfuz ve Ümm-ül-kitab)
 4. Reklam

 5. 4
  HAMMADUN Emekli
  HAMMADUN
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 03.Aralık.2010
  Üye No: 81065
  Mesaj Sayısı: 1,009
  Tecrübe Puanı: 0

  Yanıt: insan omru kisalirmi???


  İnsan ömrü zamanla değil, nefes sayısınca belirlenmiştir. Bu duruma göre, vücutlarını kimler ve nerelerde kullandıkları ile doğrudan ilgilidir. Sigara ve alkol alan ve vücuduna zulmeden bir insanın nefesinin sıklaşacağı ve nefes sayısının artarak devam edeceği göz önüne alınacağından, spor yapan bir insanında nefesinin artacağıda dikkate alındığında, biri sağlık için spor yaparken, diğeri vücuduna zulmederek nefeslerini harcamaktadırlar. Ancak ecel nefes sayısının bittiği yerde hak olur. Hak vaki oluncada vakit değil, nefes sayısı bitmiş demektir. Allah-u Taala cümlemizden razı olsun. Amin.
 6. 5
  kavlak74 Üye
  kavlak74
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 02.Ocak.2011
  Üye No: 82576
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 63

  amin rabbim imanlı bir ölüm nasip eder in şe allah
 7. 6
  YaZaROW Emekli
  YaZaROW
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 31.Temmuz.2010
  Üye No: 77650
  Mesaj Sayısı: 1,030
  Tecrübe Puanı: 0

  Bilgiler için Allah razı olsun.
+ Yorum Gönder