İçkili bir lokantada yemek yemek 5 üzerinden 4.20 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  altinkalp Aktive Olmamış Kullanıcı
  altinkalp
  Aktive Olmamış Kullanıcı

  Üye No: 80145
  Mesaj Sayısı: 67
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: Menzilli Yar...

  İçkili bir lokantada yemek yemek


  Selamün Aleyküm

  İçkili bir lokantada öğle yemeği yenilecek. Amirler şefler müdürler zorla geleceksin diyorlar. ne yapmam lazım ne tavsiye edersiniz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ehli-sunnet Feseyekfikehumullah
  ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  Üye No: 79032
  Mesaj Sayısı: 1,395
  Tecrübe Puanı: 14
  Yer: Uzaklardan..

  Yanıt: İçkili bir lokantada yemek yemek


  ve ALeykuusselam ve Rahmetullah

  “Müminler! İçki, kumar, dikili taşlar, fal okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide 5/90)

  Uzak durmak, araya mesafe koymak demektir. Bu sebepten dolayı Allah’ın Elçisi sallallahu aleyhi ve selem şöyle buyurmuştur:

  Enes radıyallâhu anh’tan gelen rivayete göre “Allah’ın Peygamberi sallallahu aleyhi ve sellem sarhoşluk veren içki ile ilgili olarak on kişiye lanet etmiştir: “Sıkana, sıktırana, içene, taşıyana, taşıtana, sunana, satana, parasını yiyene, satın alana ve satın aldırana.” (Tirmizî, Büyû 59.)

  İçki servisi yapılan lokantada yemek yiyen kişi, bunlardan birine girmemekle birlikte içkiden uzak kalma emrini yerine getirmek için başka lokantayı tercih ederse sevap alır.


 3. 3
  hbevci Devamlı Üye
  hbevci
  Devamlı Üye

  Üye No: 74674
  Mesaj Sayısı: 453
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 35
  Yer: izmir

  Yanıt: İçkili bir lokantada yemek yemek


  Alıntı
  İçki servisi yapılan lokantada yemek yiyen kişi, bunlardan birine girmemekle birlikte içkiden uzak kalma emrini yerine getirmek için başka lokantayı tercih ederse sevap alır
  kısa ve net:)ALLAH c.c. razı olsun


 4. Reklam

 5. 4
  altinkalp Aktive Olmamış Kullanıcı
  altinkalp
  Aktive Olmamış Kullanıcı

  Üye No: 80145
  Mesaj Sayısı: 67
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: Menzilli Yar...

  Yanıt: İçkili bir lokantada yemek yemek


  Yediğimiz yer içkili imiş masamızda yokdu ama yinede çok rahatsızlık verici bişey çok bunaltıcı. Zorla gittik işte. En kısa zamanda istifami verecem zaten.


 6. 5
  MelihEyüp Allah'tan korkar
  MelihEyüp
  Allah'tan korkar

  Üye No: 81088
  Mesaj Sayısı: 148
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 26
  Yer: sakarya

  Kardeşim ozaman içki yerinde garsonluk yapan haram paramı kazanmış oluyor?


 7. 6
  Muhammed الله اكبر
  Muhammed
  الله اكبر

  Üye No: 76755
  Mesaj Sayısı: 4,240
  Tecrübe Puanı: 43
  Yaş: 29
  Yer: Türkiye

  İçki sektöründe çalışmak haram mıdır?

  Kur'an-ı Kerîm içkiyi yasaklamış ve haram olduğunu bildirmiştir: "Ey İman edenler! içki (hamr), kumar, dikili taşlar ve fal okları Şevtanın işlerinden bir pisliktir" (el-Mâide, 5/90).
  İslâm, içkinin içilmesini yasakladığı gibi, müslümanlar arasında ticaretini de yasaklamıştır. Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: "Peygamber (s.a.s) içki konusunda on kişiyi lanetlemiştir: Sıkan, kendisi için sıkılan, içen, taşıyan, kendisi için taşınan, içiren, satan, parasını yiyen, satın alan ve kendisi için satın alınan..." (Tirmizî, Büyû', 59; İbn Mâce, Eşribe, 6).
  Mâide suresindeki kesin içki yasağı bildiren ayet geldikten sonra Allah Resulu uygulama ile ilgili olmak üzere şöyle buyurdu: "Şüphesiz Allah içkiyi haram kılmıştır. Bu ayeti haber alıp da yanında içki bulunan kimse, ondan içmesin ve satmasın..." (Müslim, Müsâkât, 67; bk. Buhârı, Megâzî, 51; Büyû, 105, 112; Müslim, Büyû, 93; Fer', 8; İbn Mâce, Ticârât, 11; Ahmed b. Hanbel, II, 213, 362, 512, III, 217, 324, 326, 340; İbn Kesîr, Muhtasaru Tefsîri İbn Kesîr, Beyrut (t.y), I, 544-547).
  Bütün bu rivayetler gösteriyor ki içkinin alınıp satılması da haramdır.
  Hamdi DÖNDÜREN


  İçki satılan markette kasiyer olarak çalışmak caiz midir?

  İçki satılan yerde çalışmak caiz mi?

  Geliri tamamen içkiden olan meyhane gibi yerlerde çalışmak caiz değildir. Ancak helal mal satan ve bunun yanında da içki satan müesseselerin durumu farklıdır.

  İçkinin alınması, satılması, taşınması ve servisinde bulunması haramdır. Bu bakımdan çalışılan yerde içki satışı, taşınması gibi işlerde çalışmak caiz değildir. Ancak iş yerindeki diğer bölümlerinde çalışmak caizdir.


+ Yorum Gönder