Oruç ile ilgili bir osrum olucaktı 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  captan Emekli
  captan
  Emekli

  Profili:
  Üyelik: 28.Aralık.2009
  Üye No: 72006
  Mesaj Sayısı: 35
  Tecrübe Puanı: 0

  Oruç ile ilgili bir osrum olucaktı


  s.a

  ben daha öncede bahsetmiştim buger kingte çalışıyorum diye malumunuz ramazana giridk 2 gün izinliyim dün ve bu gün yani şimdi oruçluyum dünde öyleydim ama biz mutfakta çalışıyoruz yemegin içinde olmayı geçtim çalıştımız yer çok sıcak biz normalde habire su içmeye kaçıyoruz şimdi nasıl olucak bide işin garip yanı şu kocaelide ezan 8:15 de okunuyor biz ozmana kadar herkesin yemegini hazırlıcaz edicez öyle böyle derken belki su ile açıcaz orucumuzu e 9 za kadar rahat bir şekilde aç kalacagız ben şimdi düşünüyorum ne yapabilirim diye sizlerden yardım istiyorum bu konuda:S

  İlgili Yazılar

 2. 2
  imamhatipli42 Özel Üye
  imamhatipli42
  Özel Üye
  imamhatipli42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 23.Ocak.2007
  Üye No: 7
  Mesaj Sayısı: 2,953
  Tecrübe Puanı: 45

  --->: oruç ile ilgili bir osrum olucaktı


  ve aleykumusselam ve rahmetullah  KİMLER ORUÇ TUTMAYABİLİR?  Hiçbir özrü yokken oruç tutmamak veya başladığı orucu bozmak günahtır. Hem de kaza ve (eğer başladığı Ramazan orucunu kasden bozmuşsa) keffaret olarak cezası vardır. Bâzı hallerde ise, oruç tutmamak veya başlanmış orucu bozmak şer`an câiz hâle gelir. Bu haller, şunlardır:
  1 - Hastalık: Oruç tuttuğu takdirde hastalığının şiddetlenmesinden veya çok sürmesinden korkan kimsenin sonradan kazâ etmek üzere oruç tutmaması veya başladığı orucu bozması câizdir.

  2 - Yolculuk: Ramazanda yolculuğa çıkanların oruç tutmayıp sonraya bırakmaları câizdir. Ancak yolda meşakkate, bedenî bir halsizlik ve rahatsızlığa mâruz kalmak söz konusu değilse, oruç tutmak, tutmamaktan efdal

  3 - İkrâh (Tehdit ve Zorlama:Orucunu bozmadığı takdirde dövülmek veya yaralanmak veyahut öldürülmekle tehdit edilen bir kimse de oruç tutmayabilir.

  4 - Gebelik ve Emziklilik: Oruç tuttuğu takdirde kendisine yahut çocuğuna bir zarar geleceğinden korkan hâmile veya emzikli kadın, oruç tutmayıp sonradan kazâ eder. Emzirdiği çocuğun başkasının çocuğu olması hükmü değiştirmez.

  5 - Şiddetli Açlık ve Susuzluk: Açlık ve susuzluktan dolayı helâk olacağından veya aklî muvazenesinin bozulacağından korkan kimse orucunu bozabilir.

  6 - Düşkünlük Derecesinde İhtiyarlık: Böyle kimselerin de oruç tutmaması câizdir. Böyleler oruç tutmayacakları gibi, kazâ da edemeyeceklerinden fidye verirler.

  7 - Hayız - nifas hâli: Bu hallerde oruç tutulması haramdır.
  * Nâfile oruç tutanlar için, ziyafete dâvet edilmek bir özürdür. Böyle bir kimse, hane sahibinin ısrarı üzerine orucunu bozabilir.
  Mehmet Dikmen+ Yorum Gönder