İnsanlar arasında inanç birliği sağlanıp,ayrılıklar giderilecek mı? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  nuhoğlu Devamlı Üye
  nuhoğlu
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik: 07.Haziran.2010
  Üye No: 76554
  Mesaj Sayısı: 81
  Tecrübe Puanı: 1

  İnsanlar arasında inanç birliği sağlanıp,ayrılıklar giderilecek mı?


  Selâmun Aleykum !
  Mezhep söz konusu olunca ortalığın ne hâle geldiğini görüyorum. Keşke böyle olmasaydı.
  Acaba insanlar arasındaki ayrılıkların (müslümanları kasdediyorum) kalkacağı bir gün gelecek mi?
  Müslümanlar Kur'an'da anılan "kardeşlik" ruhuna uygun havaya kavuşacak mı?
  Müslümanız diyen insanlar arasında bayağı ayrılıklar var. Bir konuda birlik varken farklı bir konuda aynı insanlar arasında uçurumlar oluşuyor. ( Tesettür meselesinde böyle oldu. Seçim zamanlarında da...)
  Aslında ortaya çıkan her yeni durum bir imtihandır. Bakara sûresinde geçen "ırmakla denenme meselesi" hâdisesi bizler için bu konuda bir öğüttür. Hattâ (kur'an) âlemlere bir öğüttür. Ama öğüt alan gâyet azdır.
  Seçim zamânı sandık başına gidildiğinde işlenen günâhın ölçüsü yok.
  ALLAH (cc)'ın hesâbını sormayacağı bir an var mıdır?
  Ağızdan çıkan sözün, mideye düşen bir lokmanın, gözlerin hain bakışının, kalpteki kötü bir niyetin, yalana ve kötü söze kulak vermenin, kötü işe aracılık etmenin hesâbını insan nasıl verecek? Uzatmak ve sizleri sıkmak istemiyorum.
  Yaşadığımız günlerin fitne günleri olduğunu unutmayalım! Efendimiz (sav) "kıyâmete kadar az da olsa benim yolumdan giden insanlar olacak onları bulun ve uyun" buyuruyor. Benzer buyruk Mehdi (as) konusunda da var. "Kar üzerinde sürünerek de olsa ona uyun" diye.
  Efendimiz (sav) ilim öğrenilecek alimler hususunda dikkatli olunması konusunda bir çok uyarılarda bulunmuştur. Ömer (ra) efendimiz "dilli münâfık"lardan bahsetmiş, yanında bulunanlar bunun ne olduğunu sorduklarında; "zamâne alimleri" diye cevap vermiştir. Günümüzde bu hâl furya hâlinde yaşanıyor.

  Şu hâdiseye dikkat ediniz;
  Fatih’in oğlu ve Yavuz’un babası Sultan ikinci Beyazıt Veli zamanında İstanbul’da türeyen ve tarikat şeyhiyim diye halkı istismâr ve manen iğfal eden bir takım sahte şeyhlerin hakiki durumlarını tesbit etmek üzere bu işin ehli alim mürşitler aranır ve Manisa’da ilmî derinliğiyle maruf ve tevazu sahibi, uzlet ehli Ahmet Şemseddin Efendi Hazretleri İstanbul’a bu çok önemli vazife için davet edilir.
  Sultan Beyezıt Veli’nin ricasıyla kurulan imtihan heyetine reis seçilir ve teker teker halkı istismâr eden sahte şeyhleri ve onlara icâzet verenleri imtihana çeker.
  Sahtekârlıkları ortaya çıkanların tac ve hırkalarını üzerlerinden çıkarıp toplar ve bir gemi dolusu hırkayı Marmara denizine attırır.
  Bu hizmeti üzerine Sultan Beyazıt kendisine fevkalâde hürmet ve iltifatta bulunarak “Velilerin Reisi Yiğitbaşı Veli” rütbesiyle taltif eder.
  Ve İstanbul’da dilediği görevin derhal kendilerine verileceğini beyan eder.
  Fakat, ilim ve hakikat sırrına vâsıl olmuş olan bu gerçek hak dostu veli dünyanın hiç bir ünvan ve şöhretinde gözü olmadığından affını diler ve Manisa’ya dönerek en büyük zevki olan insanlara hak ve hakikat ışığından nasibi olanlara bu ebedî mutluluk yolunda feyizli irşat kaynağında ab-ı hayat sunmaya devam eder....

  Benzer bir imtihan da Hacı Bayram-ı Velî ve müridleri konusunda oldu da geriye iki erkek ve bir kadın olmak üzere "iki buçuk mürid" kaldı.

  Zamanımızda müridlerinin önemli dertlerini çözecek sağlam şeyhler var mı?
  Duyuyorum ; şeyhinin hakkında gavs, hatta mehdi ve hatta ve hatta peygamberlik iddiasında bulunup işi küfre vardıranlar var.

  Şu sorulara cevap bulabilir miyim?
  "Mâneviyat şöyle şöyle dedi. Öbür âlemden söylendi."
  "Müridin sıkıntısı konusunda: Mâneviyat şöyle söyledi. Şöyle yaparsın."
  "(Rey zamanı) müridlerine: Maneviyat şu tarafı işâret buyurdu reyleri oraya verirsiniz.".....
  gibi ilmihal kitaplarında cevap bulunamayacak zorlukları, öbür âleme göçmüş velîlerin konuşmasıyla halleden şeyhler var mı?
  O şeyhler müridlerine kıyamet alâmetleriyle ilgili haberleri güncel hale getirip açıklıyorlar mı? Yâni, şu anda ne durumdayız, hangi safhadayız? Bunu açıklıyorlar mı? Net bilgilerle... merak ediyorum.

  Zahmet edip cevap yazacak kardeşlerimiz olursa, önce soruyu vicdanlarına/kendi kendilerine sorup kesin cepap alırlarsa o cevâbı,- hem farz hem sünnet olan seviyeli/kibar bir üslûpla bildirmelerini istiyorum.
  Rabb'imizden bizi yanılmaktan muhafaza etmesini, doğruya götürecek bir bilgiyi bize nasip etmesini, o bilgiyi bize öğretecek kişiyi bize buldurmasını niyaz ediyorum.(Elbette ki kitap ve sünnete sımsıkı sarılacağız. Hakîkat suyunu bulandıranların zararından kurtulmak için...
  Zîrâ, Kur'an'da haber veriliyor. "dünyâda iken en iyi bilinen, güvenilen bazı insanlar âhşirette en şerlilerin arasında" bulunacaklar. Bunlar kâfir ve münâfık toplulukların önde gelenleri ; müslümanların aralarında olup namazlı-niyazlı-takvâlı fakat onları âşina olmadıkları fitneye iten ama kendisi iyi bilinip güvenilen kimselerdir.)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Rayyan Emir Devamlı Üye
  Rayyan Emir
  Devamlı Üye
  Rayyan Emir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 10.Mayıs.2010
  Üye No: 75986
  Mesaj Sayısı: 691
  Tecrübe Puanı: 10
  Yaş: 38

  --->: İnsanlar arasında inanç birliği sağlanıp,ayrılıklar giderilecek mı?


  kabir ehlinden medet ummayiniz diye hadislerde gecer. ama veliler sehid sifatinda olduklari icin aramizda dolastiklari namaz kildiklarini istanbul depreminde camilere akin edip zikr cektiklerini gozuyle gorenler mevcut. benim gordugum ninemin evi altindaki yatir vardi her sabah takunya,su,havlu koyardi .takunyalar ve havlu islak su bitmis olurdu sabah ezaninda..

  ama gaybi bilen yanliz Allah (c.c) tir .. ben boyle dusunmekteyim sunnet olcusunde olcup bictigim mantigimla. suanki tarikat seyhlerinin boyle ozellikleri oldugunu sanmiyorum. ancak adi sani bilinmeyen kendine tarikat kurup kendini yuceltmekten korkan yuregi yumusak dedeler var bazi sehirlerde bilemiyorum ..

  hocalarimiz veya ilim sahibi arkadaslarimizin elbet bu konuda fikih a dayanan gorusleri vardir elbet onlara sormak gerekir


 3. 3
  zehraoku Talebe
  zehraoku
  Talebe
  zehraoku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 28.Nisan.2009
  Üye No: 48118
  Mesaj Sayısı: 350
  Tecrübe Puanı: 7

  --->: İnsanlar arasında inanç birliği sağlanıp,ayrılıklar giderilecek mı?


  Ümitvar olunuz şu istikbal inkilabları içerisinde en yüksek gür seda ISLAM'ın sedası olacaktır.

  Said Nursi rah.a


 4. Reklam

+ Yorum Gönder