Tarih bilgisi iyi olan 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  chapman26 Üye
  chapman26
  Üye
  chapman26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 11.Eylül.2009
  Üye No: 54836
  Mesaj Sayısı: 51
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 25

  Tarih bilgisi iyi olan


  ben ateistler ile müslümanların tartıştığı bir forumda sorularını cevaplamaya çalışıyorum ataistlerin ve şu soru geldi ve ben aydınlatamıyacağım o arkadaşı yardım edebilecek?

  Sayın chapman26
  Öncelikle çok iddialısınız, bu medeni cesaretinizden dolayı kutlarım. Umasrım ilminiz de cesaretiniz kadardır. Öncelikle müslüman kardeşim kafamı kurcalayan bir soruyu size sual etmek isterim çevir kazı yanmasın şeklinde cevaplardan çok ayet ve hadislerle delil isterim. Küçük aklımla cevap arayıp bulamadığım soru şudur:
  Şimdi ayette diyor ki : Orada apaçık ayetler (ve) İbrahim'in makamı vardır Kim oraya girerse o güvenliktedir Ona bir yol bulup güç yetirenlerin Ev'i haccetmesi Allah'ın insanlar üzerindeki hakkıdır Kim, de inkâr ederse şüphesiz Allah alemlere karşı muhtaç olmayandır (3/97)

  Şimdi bu ayeti kısım kısım ele alırsak: 1."Orada apaçık ayetler" deniliyor bu apaçık ayetler nelerdir?
  2."Kim oraya girerse o güvenliktedir" deniliyor. Şimdi bu ayet nazil olduktan sonra geçen olayları kronolojik olarak sıralayalım gerçekten öylemi görelim. Bulduklarımı yorum yapmadan kopyala/ yapıştır yapacağım:

  ["Yezid İbn Muâviye'nin ordusu tarafından mancınıklarla taşa tutularak tahrip edildi (hicri 63). Yezid'i halife olarak kabul etmeyen Mekkeliler Abdullah b. Zübeyr'e bey'at ettiler. Mekke'yi muhâsara eden Yezid'in ordusu yağlı fitiller atıp mancınıklarla taşa tutarak Kâbe'yi tahrip etti. Atılan bu taşlardan biri Hacerü'l-Esved'i üç parçaya böldü. Yezid'in Ordu'suna teslim olmayan Mekkeliler Abdullah b. Zübeyr'i halife olarak tanımaya devam etti. Daha sonra Abdullah b. Zübeyr kırılan bu parçaları bir gümüş çerçeve içine koyarak biraraya getirmek istediyse de etrafındaki taşlar yanıp kireçlenmiş olduğundan Hacerü'l-Esved'in parçaları birbirine yapıştırılmakla yetinildi. Kâbe'ye ilk örtü de onun emriyle bu dönemde örtüldü. Abdullah b. Zübeyr hacca gelenlerin Yezid'in vahşetini görüp gerçeği anlaması için hac mevsimine kadar tamir ettirmediği Kâbe'yi bu dönemden sonra halkla yaptığı istişare neticesinde yıkıp yeniden inşa ettirdi."

  "Tarih boyunca birçok saldırıya uğrayan Kâbe bu kez Emevî hükümdarı Abdülmelik b. Mervan tarafından görevlendirilen ve tarihe "Zâlim" lâkabıyla geçen Haccac tarafından mancınıklarla taşa tutuldu. Mekkelilerin suçu Muâviye ile başlayan kılıç gücüne dayalı "halife"leri tanımayıp sahabeden Abdullah b. Züyebr'in emrinde olmalarıydı. Zâlim Haccac'ın ordusu Kâbe'ye sığınan Abdullah b. Zübeyr'i ve birçok müslümanı şehîd etti. Abdülmelik'in izniyle Kabe'yi yıkıp tekrar inşa etti."

  Daha sonraları Abbâsî hükümdarı el-Mutî'lillah zamanında Karmatîlerin saldırısına uğrayan Kâbe tekrar tahrip edildi. Tavaf sırasında hacıları kılıçtan geçiren Karmatîler Hacerü'l-Esved'i alıp Kufe'ye götürdüler (M. 929). Taş onların yaptırdığı bir tapınağa kondu. Yirmi iki yıllık bir aradan sonra taş, Karmatîlerle bir müşterekliği olan Mısır Fatımi emirinin ricası üzerine yeniden Kâbe'ye geri getirildi.

  "Miladî 1022 yılında birinin sopa ile vurması sonucu Hacerü'l-Esved üç parçaya bölündü. Sonradan bu kırık parçalar tekrar yerine yapıştırıldı ve üç bin yedi yüz seksen gram gümüşten yapılma bir çerçeve muhâfaza kabına yerleştirildi."

  "Osmanlı Padişahı Birinci Ahmed devrinde tekrar tamir edilen Kâbe onsekiz yıllık bir aradan sonra şiddetli bir sel baskınıyla tekrar yıkıldı. Hacerü'l-Esved'in bir parçası kırıldı. Kâbe'nin, Dördüncü Murad'ın emriyle yapılan tamir ve inşasıyla birlikte Hacerü'l-Esved de tamir edildi. Bakırdan yapılmış olan Muhâfaza kabı gümüşle kaplanarak altınla yaldızlandı (M. 1629). Abdülmecid devrinde ise (1839-1861) taşın gümüş çerçevesi tekrar yenilendi. Eski kabı ile birlikte Hacerü'l-Esved'den kopan bazı küçük parçalar İstanbul'a getirildi."]

  Bu açıklamaları yaptıktan sonra sorumuzu soralım. Ayette "Kim oraya girerse o güvenliktedir" deniliyor fakat böyle olmuyor. defalarca kabe gerek savaşlarda gerek doğal afetlerde harab oluyor. Defalarca kan dökülüyor içine sığınanlar bile öldürülüyor. Ben sadece ayetti verdim birde kabe'nin kaç melekle korunduğuna dair hadisleri versem! Neyse siz şimdilik bu ayetteki durumu bana, verdiğim kronolojik olaylar çerçevesinde yorumlarmısınız?

  Dediğim gibi ben soruma ayet ve hadisler çerçevesinde veya ilmi derinlikte cevaplar istiyorum. Çevir kazı yanmasın tarzında cevaplar vermeyiniz.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  chapman26 Üye
  chapman26
  Üye
  chapman26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 11.Eylül.2009
  Üye No: 54836
  Mesaj Sayısı: 51
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 25

  --->: Tarih bilgisi iyi olan


  bir cevap verebilecek yok mU?


 3. 3
  İsrâ İsrâ
  İsrâ
  İsrâ
  İsrâ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 14.Ekim.2009
  Üye No: 59972
  Mesaj Sayısı: 1,317
  Tecrübe Puanı: 20
  Yer: Almanya

  --->: Tarih bilgisi iyi olan


  kardesim cevabi begenirmisin begenmesinmisin bilemiyorum elimden gelen bu,

  Kabedinin Tarihi ile ilgili bilgilenmek icin tikla >>> [URL]https://www.mumsema.org/islam-tarihi/4464-kabe-tarihine-kisa-bir-bakis.html[/URL]

  Ayetleri herkes yorumlayamaz ayetlerimizi herkes anlayamaz, birde sadece birtane ayet almadan önce bir önceki ve bir sonrakini okumak gerekki anlamak icin.
  ayetler ve tefsir

  96. Şüphesiz, insanlar için kurulan ilk ibadet evi, elbette Mekke’de, âlemlere rahmet ve hidayet kaynağı olarak kurulan Kâ’be’dir.

  97
  . Onda apaçık deliller, Makam-ı İbrahimvardır. Oraya kim girerse, güven içinde olur. Yolculuğuna gücü yetenlerin haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse (bu hakkı tanınmazsa), şüphesiz Allah bütün âlemlerden müstağnidir. (Kimseye muhtaç değildir, her şey O’na muhtaçtır.)


  (Ali-Imran Suresi/96-97)


 4. Reklam

 5. 4
  DZALBAY Kıdemli Üye
  DZALBAY
  Kıdemli Üye
  DZALBAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 08.Temmuz.2008
  Üye No: 24825
  Mesaj Sayısı: 1,700
  Tecrübe Puanı: 34
  Yaş: 63

  --->: Tarih bilgisi iyi olan


  Hoş olmayan kokular geliyor???:(

  Bir müslüman,bir ayeti bu şekilde sorgulamaz,sorgulayamaz...

  Sorunun içinde,küfre götürecek ifadeler var...İyice bakın,ben fazla deşmeyeceğim mevzuyu...


 6. 5
  chapman26 Üye
  chapman26
  Üye
  chapman26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 11.Eylül.2009
  Üye No: 54836
  Mesaj Sayısı: 51
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 25

  soruyu ben sormadım ateist birisi sordu kardeş.


 7. 6
  DZALBAY Kıdemli Üye
  DZALBAY
  Kıdemli Üye
  DZALBAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 08.Temmuz.2008
  Üye No: 24825
  Mesaj Sayısı: 1,700
  Tecrübe Puanı: 34
  Yaş: 63

  Alıntı

  soruyu ben sormadım ateist birisi sordu kardeş.
  Bırak ateist kalsın...Bir inançsızla münakaşa,münazara ve istişare etmek için,belirli bir bilgi seviyesine sahip olmak gerekir.Yoksa,akıntıya kürek çekmenin yanında;hem günaha girme,hem de küfre düşme tehlikesi vardır.Bu tür münazara ve tartışmaları hem peygamber sav efendimiz,hem de büyüklerimiz yasaklamıştır.İki tarafa da bir şey kazandırmayacağı gibi,çok şey kaybettirebilir.

  Selam ve dua ile...


+ Yorum Gönder