Taberrük etmek caiz mi? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  mumtahine Üye
  mumtahine
  Üye

  Profili:
  Üyelik: 02.Mart.2010
  Üye No: 73783
  Mesaj Sayısı: 8
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 39

  Taberrük etmek caiz mi?


  salam aleykum kardaşler
  teaberrük etmek caizmi
  biri rasulullahın s a s ve ya salih olunduğundan emin olunan bir zatın eşyaları veya ona aid ulan her hangi bir şeyle teberrük ede biler mi?

  Teberrük Nedir?
  Bir şeyi kudsi sayıp ondan veya onun vesilesiyle hayır, uğur, fayda ve bereket ummak demektir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör
  Fetva Meclisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 7,662
  Tecrübe Puanı: 84

  --->: taberrük etmek caiz mi?


  Ve Aleykümesselam. Muhterem kardeşimTeberrük hususunda soru ve cevabı

  İbn-i Teymiyyenin teberrük hususunda ona bu soru sual edildiğinde :

  ”Bir kimsenin ”Ben falan adamın bereketi için bunu yapıyorum” ya da ”O buraya geldiğinden beri bir bereket hâsıl oldu” gibi ifadeler kullanması bir açıdan doğru bir açıdan yanlıştır. Bu sözler ”Bu zat bizi doğru yola ulaştırmış, bize hakkı ögretmiş, iyiliği emretmiş ve kötülükten sakındırmıştır. Ona tabi olmak ve sözünü dinlemenin bereketiyle hayırlı şey hâsıl olmuştur.” anlamında kullanılıyorsa, Medine ehlinin Nebi geldikten sonra iman ve itaat edip bereketlenmeleri gibi anlaşılır ki, o zaman bu söz doğrudur. (1)

  Sahabe bu vesileyle, dünya ve ahiret saadetine nail olarak büyük bir bereket elde etmiştir.Bu açıdan her Müminin ona iman ve itaat etmesiyle dünya ve ahiretin iyiliklerinden yanlız ALLAHın bildiği nicelerini kast ederek Resulün bereketiyle bereketlendiklerini söyleyebiliriz.

  Eğer bu sözlerle ”Onun duası ve salih bir insan olması vesilesiyle ALLAH bizden şerri defetmiş, bize rızık ve yardım etmiştir” anlamı kastedilmekte ise,aynı diğer mana gibi buda doğrudur.
  Nebi sALLAHu aleyhi vesellemin buyurduğu gibi : ”Sizler ancak içinizdeki zayıfların duaları,namazları ve ihlasları sebebiyle yardım olunuyor ve rızıklandırılıyorsunuz.” Kafir ve facirlere gelecek azap, aralarında bulunan azabı hak etmeyen müminler yüzünden çevrilebilir.

  ALLAHın veli ve Salih kullarının bereketinden, insanları ALLAH’a itaate davet etmeleri ile onlara faydalı olmaları, insanlara dua etmeleri ve onlar sebebiyle oraya inen rahmet ile def edilen azap kast ediliyorsa, evet böyle bir şey doğrudur. Birisi bereketle bunu kast ediyorsa doğru söylemiş olur ve bu bir hakikattir.

  Bu söz batıl ve yanlış bir anlamda da kullanılabilir.Şöyle ki : Eğer bir beldenin ehli ALLAHa itaat etmese de o belde de meftun bulunan falan kişi yüzünden Allah’ın onları gözettiğine inanıyor ve mahlukatı ALLAH’a ortak koşuyorsa bu büyük bir cehalettir. (2)
  ______________________
  1-Mefahim’den
  2-Mefahim’den

  Bu linkide tıklayınız...
  Tıkla:
  [URL="https://www.mumsema.org/islamda-tasavvuf/88282-tebruku-teberruk-kabul-edenler-ve-etmeyenlerin-delilleri.html"]Tebrükü (teberrük) Kabul Edenler Ve Etmeyenlerin Delilleri ...[/URL]


+ Yorum Gönder