Abdest nedir? Kısaca 5 üzerinden 4.17 | Toplam : 6 kişi
 1. 1
  Dinimizislam Üye
  Dinimizislam
  Üye
  Dinimizislam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 13.Şubat.2010
  Üye No: 73304
  Mesaj Sayısı: 48
  Tecrübe Puanı: 1

  Abdest nedir? Kısaca


  Abdest nedir sorusuna verilmesi gereken cevap nedir_?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 2,513
  Tecrübe Puanı: 65
  Yer: çalışma odam:)

  --->: Abdest nedir?


  ABDEST NEDİR?

  Farsça âb (su) ve dest (el) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen abdest kelimesi, "el suyu" anlamına gelir. Abdest kavramı Arapça'da "güzellik ve temizlik" manasına gelen vudû' kelimesiyle ifade edilir.
  Namazın şartlarından birisi olan abdest, namaz ve Kabe'yi tavaf, tilavet secdesi gibi bazı ibadetleri yapmak için, vücudun belirli uzuvlarını usulüne uygun olarak yıkamak veya meshetmektir. Abdest müstakil bir ibadet olmayıp, belli ibadetleri yapmak için vasıta niteliğinde bir ibadettir. Manevî temizlik ve namaz başta olmak üzere ibadetlere ruhen ve bedenen hazırlık mahiyetinde olan abdest, aynı zamanda maddî bir temizlenme vasıtasıdır.
  Mâide sûresinin 6. âyetinde, abdestin namaz için farz kılındığı bildirilmekte ve rükünleri (farzları) sayılmaktadır. Âyette zikredilen abdestin farzları; yüzü yıkamak, kolları dirseklerle beraber yıkamak, başı meshetmek ve ayakları topuklarla birlikte yıkamaktır. Bu şartlara Şafiîler, niyet ve tertibi; Hanbelîler, tertip ve uzuvların peşpeşe yıkanmasını; Malikîler, niyet ve uzuvların ardarda ovalanarak yıkanmasını ilave ederler. Bu şartlara riâyet edilerek alınan abdestin sahih olabilmesi için, abdest uzuvlarında kuru yer bırakılmaması ve deri üzerinde suyun temasını engelleyecek bir şeyin bulunmaması gerekir. Usul ve adabına uygun bir şekilde abdest şöyle alınır: Abdeste niyet ve besmele ile başlanır, parmak aralıkları da dahil eller bileklere kadar üçer defa yıkanır, dişler temizlenir, ağza ve buruna üçer defa su verilip yıkanır. Yüz ve dirseklerle beraber kollar üçer defa yıkanır. Sağ el ıslatılarak elin içiyle başın üstü bir defa meshedilir. İki elin içi ile başın tamamının meshedilmesi daha iyidir. Eller ıslatılarak parmaklarla kulakların içi ve dışı, sonra da ense birer defa meshedilir. En son olarak da, üç defa ayaklar topukları ile birlikte yıkanır. Yıkamaya sağ uzuvlardan başlamak, suyu iktisatlı kullanmak, abdest esnasında ve sonunda dua etmek, kelime-i şahadet getirmek abdestin sünnetlerindendir. Kişinin önünden ve arkasından herhangi bir şeyin çıkması, vücudun herhangi bir yerinden kan ve irin gibi şeylerin akması, ağız dolusu kusmak, bayılmak, delirmek, uyku ve sarhoşluk gibi şuuru engelleyen durumlar abdesti bozar. (İ.P.)


 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 2,513
  Tecrübe Puanı: 65
  Yer: çalışma odam:)

  Cevap: Abdest nedir?


  Abdestin kısaca anlamı
  Abdest, Namaz kılmak, Kuran okumak gibi bazı ibadetleri yapabilmek için abdest alırız. Abdest almak için dükkân dükkân dolaşmaya gerek yoktur. Bize yetecek kadar su bulduğumuz her yerde abdest alabiliriz. 4. Reklam

 5. 4
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye
  @hmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 16.Mayıs.2007
  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 6,867
  Tecrübe Puanı: 72
  Yer: gölbaşı

  Cevap: Abdest nedir? Kısaca


  Abdest nedir? Abdest ne demek
  Abdestin tanımı ve mahiyeti

  Türkçede bir tür dini temizliği ya da ibadet temizliğini anlatmak için kullanılan "abdest" farsça "ab" (su) ve "dest" (el) kelimelerinden oluşan "el suyu" anlamına gelen birleşik bir sözcüktür.
  Arapça karşılığı, temizlik, parlaklık ve güzellik anlamına gelen "VUDU"dur.
  Abdest alınan suya vudu, abdest alan kişiye mutevaddi denir.
  Fıkıh terimi olarak;
  Abdest, belirli uzuvları usulüne uygun olarak su ile yıkamak ve bazılarını ise eldeki su ıslaklığı ile meshetmekten ibaret bir ibadet temizliği demektir.


+ Yorum Gönder