+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Siyer Soru ve Cevapları Kategorisinden Peygamberimiz'in (s.a.) kaç tane torunu vardır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. flora
  forumun çiçeği
  Reklam

  Peygamberimiz'in (s.a.) kaç tane torunu vardır?

  Reklam

  Peygamberimiz'in (s.a.) kaç tane torunu vardır? Mumsema Soru
  Hz. Peygamber’in Hz. Fatıma dışındaki çocuklarından torunları oldu mu? Bunların isimleri ve akıbetleri ne olmuştur? Hz. Fatıma'nın Hz. Hasan va Hüseyin dışında çocukları olduğu halde neden Peygamber Efendimizin nesebinin devamı zikredilirken bu torunlarının ismi geçmemektedir?


  Cevabımız

  Değerli Kardeşimiz;

  Hz. Peygamber’in en büyük kızı Zeynep, teyzesinin oğlu Ebul-As’la evlendirilmiş ve bundan Ali ve Ümame adında iki çocuğu olmuştur. Ali Mekke fethi sonrası (8/630) küçük yaşta ölmüştür.

  Ümame adlı kız çocuğu ise, Hz. Fatıma’nın ölümü üzerine önce Hz. Ali ile evlenmiş, onun şehit edilmesi üzerine Muğire b. Nevfelle nikahlanmıştır. Muğire’den Yahya adında bir oğlu olmuşsa da nesli devam etmemiştir.

  Hz. Peygamber’in ikinci kızı Hz. Rukiyye ise, Hz. Osmanla evlenmiştir. Hicretin ikinci yılında kızamıktan dolayı vefat etmiş, Hz. Osman’dan olan oğlu Abdullah da iki yaşında iken vefat etmiştir. Böylece Hz. Zeynep gibi Hz. Rukiyye’nin de nesli devam etmemiştir.

  Ümmü Gülsüme gelince; O da ablası Rukiyye’nin ölümü üzerine hicretin üçüncü yılında Hz. Osmanla evlendi. Hicretin dokuzuncu yılında vefat ettiğinde çocuğu yoktu ve soyu kesilmişti.

  Hz. Peygamber’in küçük kızı Hz. Fatıma’nın sırayla, Hasan, Hüseyin, Ümmü Gülsüm, Zeynep ve Muhassin (Muhsin) adlarında çocukları oldu. Bunların hepsi Hz. Alidendir. Muhassin küçük yaşta vefat etti. (1) Fatıma’nın nesli diğer çocuklarıyla devam etti. Hz. Fatıma’nın Zeynep’ten olan çocukları “Zeynebiler” olarak bilinir.

  Hz. Fatıma’nın diğer kızı Ümmü Gülsüm ise, Hz. Ömer halife iken önce onunla evlendirilmiş, Hz. Ömer’den Rukiyye ve Zeyd adlı iki çocuğu olmuş ve çocuklar küçük yaşlarda vefat etmişlerdir.

  Hz. Ömer, (h.23/m.644) yılında şehit edilince Ümmü Gülsüm önce amcası oğlu Avn b. Cafer’le evlenmiş ve ondan çocuğu olmamıştır. Avn’ın ölümü üzerine, kocasının kardeşi Muhammed b. Cafer’le evlenmiş ve bundan bir çocuğu olmuştur. Muhammed vefat edince de bir diğer kardeşleri olan Abdullah b. Cafer’le evlenmiş ve ondan çocuğu olmamıştır.(2)

  Soru: Hz. Fatıma neslinden söz edilirken, niye Hz. Peygamber’in diğer kızlarından olan torunlarından söz edilmez?

  Cevap: Hz. Peygamber bir hadis-i şerifinde “her annenin oğlu için kendilerine mensup olacağı bir asabe (baba tarafından akrabalar)vardır. Fatıma’nın iki oğlu bundan müstesnadır; çünkü ben onların velisi ve asabesiyim (erkek cihetinden akrabası sayılırım)”(3) buyurmuş ve neslinin Hz. Fatıma’nın bu iki oğlundan devam edeceğini belirtmiştir.

  Bu açıdan, Hz. Peygamber’in diğer kızlarından olan torunları, yalnız birinci nesilde Rasulullah’a nispet edilirler. Fakat onun asabeliği, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ve bu ikisinin nesillerinde devamlıdır. Zeynep ve Ümmü Gülsümün çocuklarından olan torunları ise, bu nispete dahil değildir, kendi babalarının nisbesiyle anılırlar ve onların soylarına girerler.

  Prof. Dr. Murat Sarıcık

  Dipnotlar:

  1- Murat Sarıcık, Hz. Muhammed’in Çağrısı, Nesil Yayınları, İstanbul 2006, s. 55- 56, 202, 206; kaynaklar ve geniş bilgi için bkz. İbrahim Sarıçam, Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, Ankara, 2004, s. S. 291- 293.

  2- Geniş bilgi ve kaynaklar için bkz. Murat Sarıcık, Dört Halife Dönemi, I-II, Nesil Yayınları, İstanbul 2002, I, 331- 336.

  3- Hakim en- Nisaburi, el- Müstedrek, I- IV, Beyrut, ty. III, 164; geniş bilgi için bkz. Murat Sarıcık, Osmanlı İmparatorluğunda Nakîbü’l- Eşrâflık Müessesesi, Türk Tarih Kurumu Yayınları, Ankara 2003, s. 10.

  Selam ve dua ile...

 2. mumsema
  Administrator

  Cevap: Peygamberimiz'in (s.a.) kaç tane torunu vardır?


  Reklam


  Peygamberimiz'in (sav) torunları
  sağol flora kardeş

 3. hbevci
  Devamlı Üye
  Hz. Peygamber’in diğer kızlarından olan torunları, yalnız birinci nesilde Rasulullah’a nispet edilirler. Fakat onun asabeliği, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ve bu ikisinin nesillerinde devamlıdır. Zeynep ve Ümmü Gülsümün çocuklarından olan torunları ise, bu nispete dahil değildir, kendi babalarının nisbesiyle anılırlar ve onların soylarına girerler
  paylasım ıcın ALLAH c.c. razı olsun.

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Peygamberimiz'in torunları:


  -

  1. Hasan (Hz. Fatımadan)
  2. Hüseyin (Hz. Fatımadan)
  3. ümmü gülsüm (Hz. Fatımadan)
  4. Zeynep (Hz. Fatımadan)
  5. Muhassin (Hz. Fatımadan)
  6. Ali (Hz. Zeynepten)
  7. Ümame (Hz. Zeynepten)
  8. Yahya (Hz. Zeynepten)
  9. Abdullah (Hz. Rukiyye)


 5. Misafir
  Yil 2015 olmasina ragmen peygamber efendimizin torunu dügun salinuna şeref konuğu oluyor sizce bu dogru kişi midir

 6. Misafir
  Peki peygamberimizin 8. Kusaktan torunu deyince ne anlamamiz lazim. 8. Kuşak nereye dayaniyor yardımcı olur musunuz?

+ Yorum Gönder
peygamber efendimizin torunları,  Peygamberimizin torunları,  peygamber torunları,  peygamber efendimizin torunlari,  peygamberimizin torunlari,  peygamberin torunları,  peygamber efendimizin kaç torunu vardır