+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Siyer Soru ve Cevapları Kategorisinden Hadis ve sünnet arasındaki farklar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mum
  Administrator
  Reklam

  Hadis ve sünnet arasındaki farklar

  Reklam

  Hadis ve sünnet arasındaki farklar Mumsema Hadis Peygamberimizin sözlerine, Sünnet ise Peygamberimizin davranışları için kullanılır.
  Sünnet hem söz hem fiilleri kapsar ama hadis sadece efendimizin sözlerine denir.


 2. AYSEN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Hadis ve sünnet arasındaki farklar


  Reklam


  sevgili peygamberimizin davranışlarının ve sözlerinin uygulanmaya çalışılmasıdır sünnet bu zamanda sünnetlere uymak kurtuluş kapısı olabilir hadisler ise onun sözleri tavsiyeleriir

 3. Yaralı Melle
  Süper Moderator
  Hadis ve Sünnet

  Hz. Muhammed, Yüce Allah tarafından gönderilmiş son peygamberdir. Dinimizin ilkelerinin öğrenilip yaşanmasında onun vazgeçilmez bir önemi vardır. Bu nedenle de onun hadislerinin, sünnetinin çok iyi bilinmesi gerekir. Hadis kelimesi sözlükte; haber, söz, nakletmek gibi anlamlara gelmektedir. Dinî bir terim olarak ise hadis; Hz. Peygamberin söylediği sözleri ifade eder. Sünnet kelimesi ise sözlükte; âdet, yol, yöntem vb. anlamlara gelir. Bu kavramın dinî literatürdeki anlamı ise Hz. Muhammed’in sözleri, fiilleri ve uygulamalarıdır.

  Hadis ve sünnet birbiriyle yakından ilişkili kavramlardır. Hatta çoğu kez bunların birbirinin yerine kullanıldığı görülür. Ancak sünnet, kapsamı daha geniş bir kavramdır. Hadisi de içerir.


+ Yorum Gönder
hadis ve sünnet arasındaki fark,  hadis ve sünnet arasındaki farklar,  hadis ile sünnet arasındaki fark,  hadis ve sünnet arasındaki fark nedir,  sünnet ve hadis arasındaki fark,  hadis ve sunnet arasindaki fark,  hadis ve sünnet farkı