+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Siyer Soru ve Cevapları Kategorisinden Allah'ım, iki Ömer’den biriyle bu dini kuvvetlendir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Allah'ım, iki Ömer’den biriyle bu dini kuvvetlendir

  Reklam

  Allah'ım, iki Ömer’den biriyle bu dini kuvvetlendir Mumsema Peygamber Efendimiz (sav) "Allah'ım, iki Ömer’den biriyle bu dini kuvvetlendir." diye dua ederken, acaba neden ikisini birden dememiştir de ikisinden biriyle demiştir?

  Bu bir nübüvvet sırrı olabilir. Fakat şunu tahmin etmekte bir sakınca olmayacağını düşünüyoruz. Hz. Peygamber (a.s.m) bu iki Ömer’den birinin -belki bizzat Ebu Cehil’in- asla imana gelmeyeceğini bildiği için ikisi için dua etmemiş olabilir.

  Ayrıca, Allah’tan bu meşhur olan iki kişinin imana gelmesini istemek, bu konuda Allah’tan her şeyi istemek anlamına gelirdi. Oysa, Allah’tan isterken, onun iradesinin tamamen kendi lehine olmasını istemek kulluk edebine yakışmazdı. Bu açıdan arzulanan meselenin yarı yarıya kabul görmesinin daha muhtemel olacağını ve kulluğa daha da yakışan bir husus olduğunu düşünmüş olabilir.

  Bu duayı Allah’ın kendisine yaptığı ilhamla da yapmış olabilir. Nitekim bir rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Allah’ım, şu iki adamdan -Ebû Cehil ve Ömer b. Hattâb’tan- sana en sevimli olanı ile İslam’ı güçlendir.” Rasûlullah (s.a.v.) sözünü şöyle sürdürdü: “O iki kişiden Allah’a sevimli olanı Ömer’di.” (Tirmizî, Menâkıb, 18; bk. Müsned 2/25;; Kadı Iyâz, eş-Şifâ, 1/327; Beyhakî, Delâilü’n-Nübüvve, 2/215)

 2. ZİREGÜL
  Kıdemli Üye

  Cevap: Allah'ım, iki Ömer’den biriyle bu dini kuvvetlendir


  Reklam


  hz ömer islam tarihinde çok önemli bir şahsiyettir peygamber efendimizde bunu bilmekte ve kendisine çok değer vermekteydi bu yüzden bu şekilde konuşmuştur

+ Yorum Gönder