5 üzerinden 4.60 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  nursen Emekli
     

  İlk Peygamber ve Son Peygamber hakkında bilgi birinin imanı söz konusu

  benim bir yakınım ilk Peygamberin ve son Peygambrin hiçbir insan tarafından gözle görülmediğine, onların insanlara gözükmediğine ama onlar arasında gelip geçen Peygamberlerin gözüktüğüne inanıyor. yani ilk ve son peygamberi hiçbir insan gözüyle görmemiştir diye inanıyor. bunun böyle olmadığını anlatan ikna edici bir yazı istiyorum ben anlatma konusunda pek iyi değilim o yüzden sizden bunun tam tersi olduğunu kanıtlayan, başta yazdığım şekilde inanmanın yanlış olduğunu anlatan bir yazı yazmanızı istiyorum. yazdığınız şekilde o kişiye okumak için.lütfen şöyle şöyle anlatın şunu şunu söyleyin demeyip, siz kendiniz bir yazı yazarsanız sevinirim başta da söylediğim gibi iyi bir açıklama yapabileceğimi sanmıyorum o yüzden sizden bir yazı istiyorum

  İlgili Yazılar

 2. 2
  cihad38 Emekli

  Cevap: Ilk Peygamber ve Son Peygamber.acil cevaba ihtiyacım var gerçekten acil.birinin imanı söz kon

  Alıntı
  bir yazı yazmanızı istiyorum. yazdığınız şekilde o kişiye okumak için.lütfen şöyle şöyle anlatın şunu şunu söyleyin demeyip, siz kendiniz bir yazı yazarsanız sevinirim
  o arkadaşınıza ayat ve hadisleri okumanız yeterli olacaktır.ilk insan ve peygamberin adem (as) olduğunu,insanlığın ondan çoğaldığını siz okuyun, o kişi halen görülmediğini iddia ediyorsa kendisinin nerden geldiğini sorun.

  peygamberimizin (sav) hakkında görülmemiştir diye iddia edenide ilk defa duydum.bunu gayri müslimler dahi iddia etmez, peygamber olarak kabul etmeyişleri ayrı. size güzel bir makale yazmak isterdim ama,bizde ne o kabiliyet var, ne de ayet ve hadisler varken makaleye ihtiyaç var,
  inşallah işinize yarar, yok yaramazsa umarım birileri istediğiniz gibi bir yazı yazar.  Hz. Adem , yeryüzünde ilk insan ve ilk peygamber, bütün insanlarin babasi'dir.

  Cesitli memleketlerden getirilen topraklari melekler su ile camur yapip, insan sekline koydular. Mekke ile Taif arasinda 40 yil yatip salsal oldu.

  Yani pismis gibi kurudu. Önce Muhammed aleyhisselamin nuru alnina kondu. Sonra Muharrem'in onuncu Cuma günü ruh verildi. Her seyin ismi ve

  faydasi kendisine bildirildi. Boyu ve yasi kesin olarak bildirilmedi. Allahü tealanin emri ile bütün melekler, Adem'e secde etti, ama Iblis (seytan)

  kibirlenip, bu emre karsi geldi ve secde etmedi : « Hani biz meleklere (ve cinlere): Adem'e secde edin , demistik. Iblis haric hepsi secde ettiler.

  O yüz cevirdi ve büyüklük tasladi, böylece kafirlerden oldu »(Bakara, 34)
  . Hz. Adem 40 yasinda Firdevs adindaki Cennet'e götürüldü. Cennet'de

  yahut daha önce Mekke disinda uyurken, sol kaburga kemiginden Hz. Havva yaratildi. Allahü teala onlari birbirine nikah etti. Yasak edilen

  agactan unutarak ve Iblis'in oyununa gelerek önce Havva, sonra Adem aleyhisselam yedikleri icin Cennetten cikarildilar. Adem aleyhisselam

  Hindistan'da Seylan (Ceylon) adasina, Havva ise Cidde'ye indirildi. 200 sene aglayip yalvardiktan sonra , tövbe ve dualari kabul olup, hacca

  gitmesi emr olundu: «Sonra Rabbi onu seckin kildi; tevbesini kabul etti ve dogru yola yöneltti »(Ta'ha, 122) . Arafat ovasinda Havva ile

  bulustu. Kabe'yi insaa etti.

  Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.s.)'in babası, Abdülmuttalib'in oğlu Abdullah; annesi ise Vehb'in kızı Âmine'dir. Babası Abdullah, Kureyş Kabîlesinin Hâşimoğulları kolundan, annesi Âmine ise Zühreoğulları kolundandır. Her ikisinin soyu, bir kaç batın yukarıda, "Kilâb"da birleşmektedir. Her ikisi de Mekke'lidir.

  Peygamber (s.a.s.) Efendimiz, Hz.İbrâhim'in büyük oğlu Hz. İsmâil'in neslindendir. Soyu Adnân'a kadar kesintisiz bellidir.(20) Adnân ile Hz.İsmâil arasındaki batınların sayısında neseb bilginleri ihtilâf etmişlerdir.(21)

  Peygamber (s.a.s.) Efendimizin soyu, çok temiz ve çok şerefli bir neseb zinciridir. Bir hadisi şerifte Rasûl-i Ekrem Efendimiz:

  "Ben devirden devire, (nesilden nesile, âileden âileye) seçilerek intikal eden Âdemoğulları soylarının en temizinden naklolundum, sonunda içinde bulunduğum 'Hâşimoğulları' âilesinden neş'et ettim", buyurmuştur.(22)

  Diğer bir hadisi şerifte bu seçilme işi şöyle anlatılmıştır.

  "Allah, Hz İbrâhim'in oğullarından Hz. İsmâil'i, İsmâiloğullarından Kinâneoğullarını, Kinâneoğullarından Kureyşi, Kureyşden Hâşimoğul-larını, Hâşimoğullarından da beni seçmiştir." (23)

  Bir başka hadis-i şerifinde de Rasûl–i Ekrem Efendimiz şöyle buyurmuştur:

  "Allah beni, dâima helâl babaların sulbünden, temiz anaların rahmine naklederek, sonunda babamla annemden ızhâr etti. Âdem'den, anne-babama gelinceye kadarki nesebim içinde nikâhsız birleşen olmamıştır". (24)

  Hz. Muhammed (s.a.s.)'in doğumundan iki ay kadar önce babası Abdullah, Suriye seyâhatinden dönerken Yesrib (Medine)'de hastalanarak 25 yaşında vefât etmiş ve orada defnedilmişti.

  (23) Müslim, 4/1782 ( Hadis No: 2276); Tirmizi, 5/583 (Hadis No: 3605); Tecrid Tercemesi 10/44

  (24) Bkz. İbn Kesir, el-Bidâye ve'n-Nihâye, 2/255-256, Tecrid Tercemesi, 10/44;

  Andolsun ki, Resulullah, sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.
  Ahzap süresi 21

  Nisâ, 4/59,

  Ey iman edenler! Allah'a itaat edin. Peygamber'e ve sizden olan ülülemre (idarecilere) de itaat edin. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz Allah'a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız onu Allah'a ve Resûl'e götürün (onların talimatına göre halledin); bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir.

  Nisâ,69,
  Kim Allah'a ve Resûl'e itaat ederse işte onlar, Allah'ın kendilerine lütuflarda bulunduğu peygamberler, sıddîkler, şehidler ve salih kişilerle beraberdir. Bunlar ne güzel arkadaştır! 3. 3
  Misafir

  Cevap: Ilk Peygamber ve Son Peygamber.acil cevaba ihtiyacım var gerçekten acil.birinin imanı söz kon

  hz adem ikl py... hz muhammed son py g.. bunu bilmeyen yaşamasın ölsün


 4. Reklam

+ Yorum Gönder