+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Siyer Soru ve Cevapları Kategorisinden İlk Cuma namazı nerede kılınmıştır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  İlk Cuma namazı nerede kılınmıştır?

  Reklam

  İlk Cuma namazı nerede kılınmıştır? Mumsema Hz.Peygamber, sekiz günlük yolculuktan sonra Kûba’ya gelmiş, birkaç gün burada kalarak ilk mescidi inşa etmiştir. Daha sonra Adiy b. Neccaroğullarını çağırarak onların nezaretinde Medine’ye hareket etmiş ve yolda ilk Cuma namazını kıldırmıştır. İlk Cuma namazı nerede kılınmıştır?
  Cevap: Ranuna Vadisi


 2. melle
  Devamlı Üye

  Cevap: İlk Cuma namazı nerede kılınmıştır?


  Reklam


  ilk cuma namazı nerede ne zaman kılındı?

  Mekkeden Medineye kutlu yolculukta Medineli müslümanlara Hz. Peygamber’in (s.a.s) Mekke’den ayrıldığı haberi ulaştı. Yesrib’deki müslümanlar, her sabah kalkıp onun yolunu gözlüyorlardı. Nihayet bir pazartesi sabahı, beklenen misafir Yesrib’e yakın bir mesafede bulunan Kuba’ya ulaştı.Peygamberimiz (s.a.s) burada bir kaç gün kaldı ve bir mescit yaptırdı. Bir cuma günü de buradan ayrıldı. İlk cuma namazını yolda Beni Salim yurdundaki Ranuna vadisinde kıldırdı ve ilk hutbeyi okudu.Peygamberimiz (s.a.s) ve yanındakiler namazdan sonra Medine’ye doğru yola devam ettiler.

 3. Misafir
  ilk cuma namazı ranuna vadisinde kılınmıştır

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  İlk cuma namazının kılındığı yer

  İlk cuma namazının kılındığı yer rauna vadisidir. Peygamberimiz Mekkeden medineye giderken rauna vadisine vardığında bu vadi de cuma namazını kıldırmıştır.


 5. Misafir
  Alim sustukça millet uyur alim uyudukça millet ölür cuma namazı mekkede farz kılındı isra ve miraç olayında üç sene rasulullah kılmadı ne zamanki islam devleti medinede kuruldu o zaman musab.bin.umeyr ilk cuma namazını kıldırdı.

+ Yorum Gönder
ilk cuma namazı nerede kılındı,  ilk cuma namazı nerede kılınmıştır,  ilk cuma namazının kılındığı yer,  ilk cuma namazi nerede kilindi,  islamda ilk cuma namazının kılındığı yer,  ilk cuma namazı ne zaman kılındı,  cuma namazı ilk nerede kılındı