+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Siyer Soru ve Cevapları Kategorisinden Peygamberimizin(sav) cenazesini kim yıkadı, namazını kim kıldırdı ve en büyük "Siyer" kitabı hangisidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Peygamberimizin(sav) cenazesini kim yıkadı, namazını kim kıldırdı ve en büyük "Siyer" kitabı hangisidir?

  Reklam

  Peygamberimizin(sav) cenazesini kim yıkadı, namazını kim kıldırdı ve en büyük "Siyer" kitabı hangisidir? Mumsema Cevap: Peygamber Efendimiz'in mübarek naaşını, Hz. Ali (ra) yıkamıştır. Bu işle ilgili hizmette Fadl b.Abbas, Üsame b.Zeyd ve Efendimiz'in kölesi Şükran yardım etmişlerdir. Efendimiz (sav), vefat ettiği odanın, yani Hz.Aişe validemizin odasının içine defnolunmuş bulunduğundan, orada yıkanıldı ve oraya defnolundu. Bu sebeple cemaat teşkili mümkün olamadığından herkes tek başına girip namazı kıldılar. Önce erkekler, sonra kadınlar, daha sonra da çocuklar girip bu ulvi vazifeyi yerine getirmişlerdir. (Nimetü'l-İslam, s. 592-593)

 2. AYSEN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Peygamberimizin(sav) cenazesini kim yıkadı, namazını kim kıldırdı ve en büyük "Siyer" kitabı hangisidir?


  Reklam


  peygamber efendimiz vefat ettiklerinde kendisini amcasının oğlu damadı dört büyük halifeden olan hazreti ali yıkamıştır ve hz aişenin odasına defnedilmiştir dünyaya gelmiş geçmiş en güzel insan resurullah

 3. Misafir
  Peygamber efendimiz vefat edince kim namazini. Kildirdi

 4. arifselim
  Yönetici
  Peygamber aleyhisselamın cenaze namazını tolu halde değil küçük topluluklar halinde kılınmıştır. Peygamber Efendimizin (asm) cenaze namazını ilk olarak başta dört büyük melek olmak üzere melekler kılmıştır.

  Ondan sonra ilk olarak Hazret-i Ebubekir (ra) Peygamber (asm)'in huzuruna girerek cenaze namazını kıldı. Sonra sıra ile Hazret-i Ömer (ra), arkasından Hazret-i Osman (ra) onun arkasından Hazret-i Talha, sonra Hazret-i Zübeyr, sonra peyderpey Müslümanlar namazı kılmışlardır.


  Sorunuzda geçen "Allah'ın namaz kılması" konusu ise Onun salatıdır. Bu konu yanlışlıkla Allah'ın namaz kılması olarak algılanmış olabilir.

+ Yorum Gönder
peygamberimizi kim yıkadı,  peygamberimizin cenazesini kim yıkadı,  peygamber efendimizi kim yıkadı,  peygamber efendimizin cenazesini kim yıkadı,  hz muhammedin cenazesini kim yıkadı,  peygamberimizin mübarek cenazesini kim yıkadı,  hz muhammed cenazesini kim yıkadı