+ Yorum Gönder
Bayanlara Özel ve Sağlık Kategorisinden Zahter (Kekik) faydaları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. greenmushroom
  Devamlı Üye
  Reklam

  Zahter (Kekik) faydaları

  Reklam

  Zahter (Kekik) faydaları Mumsema Zahter (Kekik

  Zahter tamamen doğal ortamı olan dağlardan toplanmaktadır. Yaygın olarak lezzet arttırıcı baharat olarak sofralarda kullanılan zahterin (kekik), birçok sağlık problemine iyi geldiği bilinmekte. Halk arasında “tahtacı otu”, “güvey otu” ve “pervane otu” olarak adlandırılan kekiğin; kolesterolü düşürdüğü, sara krizini önlediği, mide, karın ve başağrılarında etkili olduğu, ani spazmları çözdüğü ve ergenlik sivilcelerinin tedavisinde etkin rol oynadığı bilinmekte. Uzmanlar, kekik otunun ve kekik otundan yapılan çay ve yaðların dikkatli ve ölçülü kullanılması halinde, birçok saðlık problemini kendiliðinden çözdüğünü belirtiyorlar.İşte zahter (kekik)ile yapılabilecekler ve çeşitleri:

  Zahter Salatası: Zahter salatası yeni toplanmış zahter, soğan, maydonoz, kırmızı biber, zeytin yağı ve nar ekşisinden yapılan bir salatadır. Zahterin ferahlık veren tadı ve zeytinyaðının damakta kalan meyve tadı bir araya gelince daha önce hiç tatmadıðınız bir lezzet ortaya çıkar.


  Zahter (Kekik) çayı: Kekik çayı sindirim sistemi üzerinde son derece etkilidir. Sindirimi kolaylaþtırma, mide rahatsızlıklarına iyi gelme, iþtah açma özelliğiyle öne çıkan kekik çayı, ayrıca adet kanamalarını dengeler, kramplı adet ağrılarına iyi gelir, organizmayı güçlendirir ve ergenlik sivilcelerini engeller.

  Zahter (Kekik) yağı:
  Sızma zeytinyağı ile birlikte kullanılan kekik yağı, aðrının olduğu bölgeye masajla birlikte uygulanırsa acıyı dindirir ve aðrının yayılmasını engeller.

  Zahter (Kekik) suyu: Bağırsaklardaki parazitlerin düşmesini sağlar. Yatıştırıcı özelliği vardır. Spazm çözücüdür, organizmanın düzenli çalışmasını sağlar. Mide için son derece faydalıdır. Kolesterolü düþürür. Böbrek ve kum taþlarında iyi sonuç verir. Aðız, diþ ve boðaz iltihaplarında gargara yapılırsa iyileştirici etki sağlar. Sara krizini önler. Vücuttaki fazla yaðların yakımında etkilidir. Mide, karın ve baş ağrılarında etkilidir.


  Allah c.c. emanet olun...

 2. LeoparGS
  Devamlı Üye

  --->: Zahter (Kekik) faydaları


  Reklam


  Kekik: Kekik çok güçlü bir antiseptik olarak biliniyor. Kekik yağından elde edilen timol birçok ilaçta, hatta ameliyatlarda yara temizlemek için kullanılıyor. Eski zamanlarda salgın hastalıklarda kullanılan kekik günümüzde de grip salgınlarında bol bol kullanılmalı. Ve boğmaca olana, öksürene, bronşite yakalanana, midesi rahatsız olana, ishal olana, adet sancısı çekene kekik çayı içirmeli. Böcek sokmalarında deriye sürülerek kullanılan kekik, cilt hastalıklarında da banyo suyuna atılarak kullanılabiliyor.


  Nezleye karşı kekik
  Kekiğe dair bir Alman atasözü vardır: “Nezle mutlaka birine bulaşır, ancak kekik alana değil.” Genelde gribin belirtisi olan nezle, burun iç duvarının enfekte olmasıyla ortaya çıkar. Çeşitli virüs türleri akut nezlesinin sebebi kabul edilir. Burundan çoğu kez başlangıçta sulu, daha sonra sümüksü bir sıvı akar. Hastalık, havadaki küçük damlacıklar vasıtasıyla bulaşır. Soğuk havalar, burun mukozasının geçirgenliğini bozduğundan hastalığın oluşumu hızlanır. Bu esnada kan damarlarının geçirgenliği de bozulduğundan, virüsler kolayca kana karışır ve hastalık süreci başlar. Üşümek, uykusuzluk gibi savunma mekanizmasını zayıflatan durumlar, vücudu hastalığa açık hale getirir. Böyle bir durumda, kekikten yapılmış çeşitli ilâçların alınması, bağışıklık sisteminin gücünü artırır bu durum enfeksiyon giderici tesir göstererek korunmaya vesile olur.
  Tabiatın bir eczahane suretinde yaratılmasına kekik güzel bir misâldir. Bu da, kâinatta hiçbir şeyin boşuna yaratılmadığını, sahipsiz olmadığını ve her şeyde çok ince hikmetler olduğunu gösterir.


 3. rana
  Aciz Kul
  Zahter (diğer adıyla kekik)  Zahter çayı Gaziantep'de baya tüketilen çaylardan biri. Özellikle bir yerlerde çay ikram edilecekse ve çay içmiyorsanız genelde ilk tercih edilen şey zahterdir. Yalnız et yemeklerine aldığımız kekik baharatı çay olarak kullanılmıyor, tam olarak bir farklılık varmı bilmiyorum ama sanırım onun daha ince çekilmiş olmasından kaynaklanıyor. İçtiğimiz zahterde yapraklar bütün şeklinde, sadece dallarından ayrılmış oluyor.  Faydaları:
  Bedeni kuvvetlendirir
  Hazmı kolaylaştırır
  İştahsızlığı giderir
  Sinirleri kuvvetlendirir
  Kalp çarpıntısını keser
  Yemeklerin bozulmasını önler
  Bağırsak iltihabını iyileştirir
  İdrar söktürür
  Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar
  Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur
  Böbrekteki ve mesanedeki mikropları öldürür
  Kan dolaşımını düzenler
  Müzmin öksürük,astım,bronşite faydalıdır
  Kekik suyu ile banyo romatizmayı dindirir
  Kandaki şeker miktarını azaltır.
  Hamileler ve guatr olanlar kullanmamalıdır!


  Yapılışı:
  Bir çay süzgeginin içine bir tatlı kaşığı zahteri koyup bardağa koyacağınız sıcak suyu bu süzgeçten geçirin. İlk geçirdiğiniz suyu dökmenizde fayda var, temizlenmiş olur. Limon ve şeker kullanarak içebilirsiniz.

 4. maria
  Devamlı Üye
  bilgiler için Allah razı olsun...

 5. Asenat
  Üye
  Faydası çokmuş,Allah razı olsun.

 6. Vamık
  Devamlı Üye
  bilgiler için teşekkürler arada bir kullanıyoruz

 7. Dünya Güzeli
  Rütbesiz
  zahterin aydası çok, Allah razı olsun

 8. DZALBAY
  Üye
  iþ
  Aðız, diþ ve boðaz
  kolaylaþtırma
  düþürür.
  Bu ifadeleri çözemedim...

 9. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  Kekiği çok severim helede et yemeklerinde ve çorbalarda
  Bilgiler için Allah c.c.razı olsun kardeşim.

+ Yorum Gönder
zahterin faydaları,  zahter kekik,  zahter,  zahter çayı,  zahter ve kekik arasındaki fark,  zahter kekiği,  zahter otu