Şafiide Teyemmümün Sünnetleri 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  musab Hadis Öğrencisi
  musab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  musab
  Hadis Öğrencisi

  Profili:
  Üyelik: 28.Mayıs.2011
  Üye No: 87643
  Mesaj Sayısı: 4,597
  Tecrübe Puanı: 46
  Bulunduğu yer: "İslam Düşüncesinde Sünnet" okuyorum
     

  Şafiide Teyemmümün Sünnetleri


  Şafii mezhebinde Teyemmüm'ün Sünnetleri


  1. Abdestte sünnet olan şeyler, teyemmüm'de de sünnettir. Teyemmüm için de önce besmele çekilir, sonra yüzün en üst kısmından başlanır, sonra sağ, sonra da sol kol meshedilir. Nitekim bunları daha önce anlatmıştık. Yüz meshedilirken başın birazı da meshe dahil edilmelidir. Kollar meshedilirken de pazuların bir kısmının meshe dahil edilmesi sünnettir. Yüz ve kolların meshi peşpeşe yapılmalı ve ara verilmemelidir.

  Teyemmüm bittikten sonra teşehhüd ve Hz. Peygamber1 den abdestten sonra okuduğu rivayet edilen dua okunmalıdır.

  Ammar b. Yasir şöyle rivayet ediyor: 'Hz. Peygamber yanlarındayken sahabîler sabah namazı için ellerini temiz bir toprağa vurarak önce yüzlerini meshettiler. Sonra ellerini ikinci kez toprağa vurarak omuzlarına kadar kollarını rneshettiler'.[3]

  2. Elleri toprağa vururken parmakları açmalı ve yüzü bir defada meshetmelidir. Kollan da birer defa da meshetmek sünnettir.

  3. Elleri silkelemek, birbirine vurmak veya üflemek suretiyle toprağı hafifletmek gerekir. Çünkü Hz. Peygamber böyle yapmıştır. Hz. Peygamber, Ammar b. Yasir'e 'Sana, şöyle yapman yeterlidir' diyerek iki elinin ayasını toprağa vurup sonra onları silkmiştir.[4] Başka bir rivayette 'Hz. Peygamber ellerine üfledi, sonra elleriyle yüzünü mesnetti' şeklindedir.

+ Yorum Gönder