+ Yorum Gönder
İslamda Namaz ve Şafii Mezhebinde Namaz Kategorisinden Şafiide Teyemmüm'ü Bozan Şeyler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Şafiide Teyemmüm'ü Bozan Şeyler

  Reklam

  Şafiide Teyemmüm'ü Bozan Şeyler Mumsema Şafii mezhebinde Teyemmüm'ü Bozan Şeyler


  1. Abdest bahsinde zikredildiği gibi, abdesti bozan herşey teyem*müm'ü de bozar.

  2. Teyemmümlüyken su bulunduğu zaman teyemmüm bozulur. Çünkü teyemmüm su olmadığı için yapılır. Asıl geldiği zaman, bedel batıl olur. Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:

  Temiz toprak müslüman için temizleyicidir. On sene su bulamasa yine teyemmüm etmelidir. Suyu bulduğu zaman teyemmüm etmesin, çünkü su ile temizlenmek daha hayırlıdır.[9]

  Eğer namaz kılındıktan sonra su bulunursa, namazı kaza etmek gerekmez. Namaza başlandıktan sonra su görünürse namaz tamamlanabilir, namaz sahihtir. Eğer kişi abdest alıp namazı yeniden kılmak için namazı bozarsa bu daha faziletlidir.

  3. Suyu kullanmaya gücün yetmesi de teyemmüm'ü bozar. Meselâ kişi hasta iken iyileşirse teyemmüm'ü bozulur.

  4. İslâm'dan irtidad etmek de teyemmüm'ü bozar. Çünkü teyemmüm ibadeti helâl kılmak içindir, irtidad halinde ise böyle birşey sözkonusu değildir. Fakat abdest ve gusül böyle değildir. Onlar hades'i (abdestsizliği ve cünüblüğü) ortadan kaldırmak içindir. Bu nedenle irtidad eden kim*senin abdesti ve guslü bozulmaz.

 2. DELFİN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Şafiide Teyemmüm'ü Bozan Şeyler


  Reklam


  Teyemmüm suyun olmadığı zaman temizleyici olan toprak ile abdest almak demektir.Abdesti bozan her şeyin teyemmümü de bozduğunu bilmekteyiz.Bu nedenle teyemmüm ile abdest arasında bir fark yoktur.Su bulunduğu zaman teyemmüm bozulur.

+ Yorum Gönder