+ Yorum Gönder
İslamda Namaz ve Şafii Mezhebinde Namaz Kategorisinden Şafiide Yatsı namazı vakti Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Şafiide Yatsı namazı vakti

  Reklam

  Şafiide Yatsı namazı vakti Mumsema Şafii mezhebinde yatsı namazı ne zaman
  Yatsı ne namazı ne zaman kılınır

  Yatsı Namazı


  Yatsı namazının vakti, akşamın sona ermesiyle başlar, fecr-i sadık'ın doğuşuna kadar devam eder. Fakat en muhtar görüşe göre, gecenin üçte birinden daha fazla erteîenmemelidir. Fecr-i sadıktan maksat, doğu ufkuna yayılan bir ışıktır; bu ışık güneşin aksetmesiyle meydana gelir. Sonra yavaş yavaş göğe doğru yükselip güneşin doğusuyla tamamlanır. Yatsı namazının başlama, sona erme ve muhtar olan vaktinin delili, vakitleri bildiren hadîsle birlikte bir de şu hadîstir:

  Dikkat edin! Şu muhakkak ki uyku ile namaz kaçırmakta bir tefrit yoktur. Tefrit ancak diğer bir namaz vakti girinceye kadar namazını kılmayan kimse içindir.

  Bu hadîs, bir namaz vaktinin diğer namaz vakti girdiğinde sona erdiğine delâlet eder. Fakat sabah namazı bundan hariçtir. Zira sabah namazının vakti, öğle namazı vaktinin girmesiyle değil, güneşin doğma*sıyla sona erer.

  İşte bunlar, beş vakit namazın vakitleridir. Fakat namazları kasden vaktin sonuna bırakıp da vaktin genişliğini mazeret olarak ileri sürmemek gerekir. Çünkü böyle yapmak, namaz vaktinin çıkmasına sebep olabilir. Hatta bu gevşeklik namazı terketmeye bile sebep olabilir. Sünnet olan, namazları vaktin başlangıcında kılmaktır.

  Hz. Peygamber'e 'Amellerin en efdali hangisidir?' diye sorulduğunda 'Vaktinde kılınan namaz' diye cevap vermiştir.

  Namazın bir kısmı vakti içinde, bir kısmı da vakti dışında kıhnırsa, o namaz, vakti içinde kılınmış sayılır. Aksi takdirde kaza edilmiş bir namaz sayılır. Bunun delili, Hz. Peygamber'in şu hadîsleridir:

  Kim güneş doğmadan sabah namazının bir rekâtına yetişirse, o, sabah namazına yetişmiştir. Kim güneş batmadan Önce ikindi namazının bir rekâtına yetişirse ikindi namazına yetişmiştir.

  Bir namazın bir rekâtına yetişen kimse, o namaza yetişmiştir.


 2. DELFİN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Şafiide Yatsı namazı vakti


  Reklam


  Yatsı namazı akşamdan sonra başlamaktadır.Yani akşam namazı vakti bitince yatsı başlar ve sabah namazı vakti girene kadar devam eder.Fakat en güzeli fazla vakit geçirmeden sona bırakmadan kılmaktır.

+ Yorum Gönder