+ Yorum Gönder
İslamda Namaz ve Şafii Mezhebinde Namaz Kategorisinden Şafi mezhebinde cuma namazı kaç kişi ile kılınır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Şafi mezhebinde cuma namazı kaç kişi ile kılınır

  Reklam

  Şafi mezhebinde cuma namazı kaç kişi ile kılınır Mumsema Şafi mezhebinde cuma namazı en az kırk kişi ile kılınır.Tabi bu kırk kişi erkek olacak,mukim olacak,hür olacak,buluğ çağına erişmiş olacak.

 2. DELFİN
  Kıdemli Üye

  Cevap: şafi mezhebinde cuma namazı kaç kişi ile kılınır


  Reklam


  Bazı kırsal yerlerde bu durum sıkıntı yaratmaktadır.Yani 40 kişi tamam olmayınca cuma namazı da kılınamamaktadır.Bu nedenle bu sayıya ulaşmak için çaba sarf edilmektedir.

 3. Misafir
  hanefi mezhebine göre cuma namazı için imamla birlikte 2 kişi şafi mezhebinde 40 kişi olmalı ancak imam hanefi cemaat şafi olursa nasıl olur?

 4. @hmet
  Üye
  cuma namazı kaç kişi ile kılınır

  imam hanefi cemaat şafi olursa nasıl olur?
  Hanefi veya şafii imam fark etmez.

 5. Misafir
  Safi mezhebinde cuma namazi 40 kisi ile olur dogru. imam hanefi olursa ? buna ben sahit oldum, tabiki ben bayanim o tarihte cocuktum koye yeni imam geldi, bir kisi sanirim bu konuda tasalanmisti babama imam hanefi diyorlar nasil olacak ? dedi, cok iyi hatirliyorum babam dediki imam hanifiyse cemaat safiiyse cemaate uyar yani , imamlar bu konuda iyi bilgilidir gitikleri yerdeki halkin mesebini takip ederler( hanefi, safii maliki, hambeli bu mezhepler sunni islamdir). bunu da uygulamisti imam. bu konu tasalanacak hic bir durum yok yani imaminiz hanifiyse siz safi iseniz cekinilcek bir durum yok.sonucta iyiside Sunni meshebinin dallarindandir. bu arada bir kisi safiiyse vede hanefilerin bulundugu bir yerde yasiyorsa hanifilere gore namaz kilar bu camide vede cemaatle olan mazda (evinde de safii mezhebindeki gibi kilar ) , ayni sey hanefiler icinde gecerlidir. anliyacagiziz cogunluga uyulur tabiki sunni meseplerde bu, yani irana git onlar gibi ol demiyorum.

+ Yorum Gönder