+ Yorum Gönder
İslamda Namaz ve Şafii Mezhebinde Namaz Kategorisinden Şafi Mezhebinde Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Şafi Mezhebinde Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır?

  Reklam





  Şafi Mezhebinde Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır? Mumsema Şafi Mezhebine göre tilavet secdesi yapacak olan kişi önce tahrim -yani iftitah- tekbirini alır ve tekrar tekbir alarak secdeye gider.Bir defa secde yapar sonra namazdan çıkarken verdiği selam gibi selam verir.

  Tilavet secdesi yaparken tahrim tekbirini almak ve selam vermek şarttır.Ama bu ikisinden birisi olmazsa günahkar olunmaz,çünkü tilavet secdesi yapmak sünnettir ve sünnetin terki günah değildir.Sadece sünnet olan tilavet secdemiz sahih olmaz.

  Secdeye giderken alınan tekbir ise sünnettir,yani alınmazsa da tilavet secdesi sahih olur.

  Zaten Şafi Mezhebinde tilavet secdesinin sonunda selam verildiği için secdeden sonra tekbir alıp ayağa kalkmak yoktur.Oysaki Hanefi Mezhebinde tilavet secdesinden sonra tekbir alıp ayağa kalkmak sünnettir.


  ==================================================
  Kaynak İçin Bakınız:Ali eş-Şerbeci, Büyük Şafi Fıkhı, c.1, s.198.
  ==================================================






 2. Misafir

  Cevap: Şafi Mezhebinde Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır?


  Reklam


  Duasi nedir

 3. Misafir
  Ama kaç rekat ki anladım ama rekatını istiyorum lütfen

 4. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Tilavet secdesi TEK SECDE dir, rekatı yoktur.

 5. Misafir
  Şafiilere göre secde ile selam arasında tekbir edilir mi?

 6. arifselim
  Yönetici
  Evet kardeşim tekbir gereklidir. Şafiiler tilavet secdesinden kalkarken tekbir getirir ve daha sonra oturup sağa ve sola selam verir.

+ Yorum Gönder
şafilerde tilavet secdesi nasıl yapılır,  şafii mezhebinde tilavet secdesi nasıl yapılır,  şafi mezhebine göre tilavet secdesi nasıl yapılır,  şafilerde tilavet secdesi,  tilavet secdesi şafii,  şafiilerde tilavet secdesi nasıl yapılır,  şafiilere göre tilavet secdesi nasıl yapılır