+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Rüya Tabiri Kategorisinden İstihare namazı hakkında bir soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. -smyye-
  Yola DeVam...

  İstihare namazı hakkında bir soru

  Reklam
  Sual: İstihare namazında hiçbir şey görmemek

  istihare namazı kılıyorum bir kaç gündür ama hiç rüya görmedim..daha öncede kılmıştım ve yine hiç rüya görmedim acaba hatalı mı kılıyorum??? ? 2. Ehfiya
  عُضْو

  --->: İstihare namazı hakkında bir soru


  Reklam  Cevap: sümeyye kardeş bildiğim kadarıyla istihare namazı 7 gün sürer,bu sürede yine birşey hissetmezsen hayırsız olduğu söyleniyor. Hocamızı dinleyebilirsin.

  İstiharede Rüya Görmek Şart mıdır? - Nureddin Yıldız 3. NURİMERCAN
  İNNALLAHE MEASSABİRİN
  istihare 7 gün sürer bunu bir seferdede yapabilirsin 14 rekat nazını kılarsın ama 7 gün daha iyi renklerede bağlı siyah kırmızı iyi değil beyaz yeşil iyi diye biliyorum.tekrarlamanda bir sakınca yok

 4. VanLi*
  Devamlı Üye
  İstihare Namazı


  İstihare namazı, namaz kılmanın mekruh olmadığı her vakitte iki re-kât olarak kılınır
  . Birşey yapmak isteyen fakat yapılıp yapılmamasında hayır olduğunu bilmeyen bir kimsenin istihare namazı kılması sünnet'tir. İstihare namazından sonra bu hususta varid olan dua ile dua edilmelidir. Bu duadan sonra Allah o işi yapması için kalbine ferahlık verirse yap-malı, yoksa yapmamalıdır.
  Cabir b. Abdullah şöyle demiştir: Hz. Peygamber bize Kur'an'dan bir sûre öğretir gibi, bütün işlerde istihare yapmayı öğretti. Bize şöyle derdi:
  "Sizden biri bir işe niyetlenirse, iki rekât namaz kılsın, sonra da şu duayı okusun:
  Allahım! Senin ilminle hayır, kudretinle de güç istiyorum. Senin bü-yük fazlından talep ediyorum. Sen güç yetirirsin; ben yetiremem. Sen bilirsin; ben bilmem. Sen gaybı bilensin. Allahım! Bu iş; dinim, geçimim, sonum (veya şimdiki halim ve geleceğim) için hayırlı olacaksa, bunu benim için takdir et ve müyesser kıl. Sonra benim için onda bereketler nasip et. Yok eğer bu iş; dinim, geçimim, sonum (veya şimdiki hâlim ve geleceğim) için şerli olacaksa onu benden, beni de ondan uzaklaştır. Benim için her nerede olursa olsun hayrı takdir eyle, sonra da beni onunla hoşnut eyle.
  Bu duayı okuduktan sonra da işinin ne olduğunu söylesin"
  .[Buharî/1109 ve başka mubaddisler]

 5. Ben90
  Üye
  istihare namazini sadece düzenli(5 vakit) olarak namaz kilanlar kilabiliyormus diye duydum dogru mu?

  Istihare namazini kildiktan sonra olurda olumsuz rüya görülürse (niyet ettigin) o ise son vermek icin ne yapilmali?

 6. ecrinn
  Devamlı Üye
  selamun aleykum
  çok bi bilgim yok ama bende istihareye yatmıştım bişey görmemiştim benim için benden başka 3 kişi daha yattı onlarda bişey görememiş göremeyincede olmıcaksa rüyadada görülmez dediler doğruluk payı ne kadar bilmiyorum ama benim ki gerçekten olmadı

 7. aziz83
  Emekli
  İSTİHARE NAMAZI

  Cabir bin Abdullah Radıyallâhü Anh’dan:
  Rasülüllâh Efendimiz bütün işlerimizde istihare yapmayı Kur’an-ı Kerim’den bir sure öğretir gibi bize öğretir ve şöyle buyururdu:
  -Sizden birisi bir iş yapmak istediği zaman farzın gayri iki rekat namaz kılsın. Sonra şöyle desin:
  “Allâhümme innî estehîyruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es’elüke min fadlike-l azîmi fe inneke takdiru velâ akdiru ve ta’lemü velâ a’lemü ve ente allâmü’l ğuyûb. Allâhümme in künte ta’lemü enne heze’l emra hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emrî (veya) (ve âcili emrî ve êcilihî) fakdirhü lî ve yessirhü lî sümme bârik lî fîhi. Ve in künte ta’lemü enne heze’l-emra şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emrî (veya şöyle der; ve âcili emri ve êcilihî) fa’srifhü annî va’srifnî anhü va’kdir lî el hayra haysü kâne sümme razzınî bîhî.”
  Sonra ihtiyacını söyler.”

  Bazıları dedi ki:
  Duayı okuduktan sonra abdestli olarak ve kıbleye dönerek yatar. Eğer rüyada beyaz veya yeşil görürse bu iş onun için hayırlı (olduğunun alameti)dir. Eğer siyah veya kırmızı görürse bu da şer (olduğunun alameti) dir. Kaçınmak lâzımdır.
  (Ğaliyet-ül Mevaiz-İbn-i Abidin)

  Halebi’de şöyledir: Gönlüne zahir olanı işler. Bunu yedi defa tekrar etmek lâzımdır.

  Rasülüllah Efendimiz Hazreti Enes’e:
  -“Ya Enes, bir iş yapmak istediğin zaman o hususta rabbine yedi defa istihare et. Sonra kalbime gelene bak.” buyurmuştur.
  Eğer özür sebebi ile namaz kılamıyorsa dua ile istihare eder.

  Bazı hikmet ehlinden:
  İstihare eden hayırdan men edilmez. İstişare eden doğrudan men edilmez. Şükür eden de ziyadeden men edilmez.

  Davud Aleyhisselâm Cenab-ı Hakka:
  -“Hangi kul senin gazabına daha çok layıktır Ya Rabbi?” diye sordu. Hazreti Allah şöyle buyurdu:
  -“Bana istihare edip hayıra kendisine irşat ettiğim halde ona razı olmayandır.”

 8. aziz83
  Emekli
  smyy kardeş öncelikle ne görmemiz gerektiğini biliyoruz değil mi?

  eğer ki usulune göre eksiksiz yaptım, aralıksız 7 güne tamamladım ve renk falan filan hiçbirşey göremiyorum diyorsanız bu hayırsız olacağı anlamına gelmez. Ya başkasına söyleyin o yatsın ya da 5 vakit namazdan sonra yapılan istihare dualarıyla sonuca gitmeye çalışın...

  Ve şunu da bilirizki öncelikli her zaman iştişaredir..iştişare yapıp kalbinize gerçekten yatan fikir varsa onu almanızda yeterlidir...

 9. Misafir
  Merhaba istihare yaptim 1 ay once ruyamda beyaz yesil ve kirmizi gordum . Simdi yaptimda karisik ruyalar kirmizi siyah renkler goruyorum niye aceba ?

 10. arifselim
  Yönetici
  Merhaba. İstihare de bu şekilde karışık rüyalar görülüyor ve kalbiniz de rahat etmiyorsa o zaman istiharenizi tekrar etmelisiniz. Taki içiniz rahat edecek bir işaret hissedene kadar.

 11. Misafir
  Merhaba ben erkek arkadasimdan ayrildim kendi kendimi yiyip duruyorun suanda acaba hayirli mi degil mi diye istihareye yattim onun bi kizla beraber oldugunu gordum bana cevap verirseniz cok sevinicen mesajinizi bekliyorum

 12. arifselim
  Yönetici
  Merhaba. İstihare rüyası olarak bu olumsuz manadadır. Ayrıca bu rüya o kimseyi çok kıskandığınıza ve sevdiğinize yorumlanır. En doğrusu her zaman Allah'tan hayırlısını dilemektir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
istiharede birsey gormemek,  istiharede birşey görmemek,  istihareye yatip birsey gormemek,  istiharede hicbirsey gormemek,  istiharede rüya görmemek,  istihare namazi kildim birsey gormedim,  istihare namazında rüya görmemek