+ Yorum Gönder
Namazlar ve Peygamberimiz ve Sahabelerde Namaz Kategorisinden Beş vakit namaz farz kılınmadan önce peygamberimiz'in ibadet şekli ve seferilik Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Beş vakit namaz farz kılınmadan önce peygamberimiz'in ibadet şekli ve seferilik

  Reklam

  Beş vakit namaz farz kılınmadan önce peygamberimiz'in ibadet şekli ve seferilik Mumsema Beş vakit namaz farz kılınmadan önce peygamberimiz'in ibadet şekli ve seferilik


  Cevap 1 : Namaz Mekke'de iken farz olmuştur. Peygamberlik ile birlikte namaz da farz kılınmıştır. Bu farziyyet iki vakit olarak başlamış olup, Miraç gecesinde beş vakte çıkarılmıştır.

  Beş vakit namaz farz kılınmadan önce, Hz. Peygamber'in ibadet tarzı Cenâb-ı Hakk'ın yaratıklarını düşünmek, Allah'ın yüceliğini tefekkür etmek şeklinde idi. Sabah ve akşam ikişer rekat hâlinde namaz kıldığı da nakledilir.

  Şimdi müslümanların sabah ve akşam dışında farz namazlarını dört ve bir günde beş vakit namaz kılmaları Allah'ın miraç gecesi peygamberimize böyle emretmesinden dolayıdır.

  Cevap 2: Seferlik de namazın kısaltılacağına yönelik ayet vardır. Burada ki seferilik savaş değil yolculuktur. Arabca seferilik, yolculuk demektir.
  SİE

 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: Beş vakit namaz farz kılınmadan önce peygamberimiz'in ibadet şekli ve seferilik


  Reklam


  amin hepimizden Allah (cc) razı olsun

+ Yorum Gönder
namaz farz olmadan önce,  peygamberimizin ibadet şekli