+ Yorum Gönder
Namazlar ve Peygamberimiz ve Sahabelerde Namaz Kategorisinden Hz. Peygamber'in Öğle Namazından Önceki Dört Rekâta Önem Vermesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. MeZaR
  Emekli
  Reklam

  Hz. Peygamber'in Öğle Namazından Önceki Dört Rekâta Önem Vermesi

  Reklam

  Hz. Peygamber'in Öğle Namazından Önceki Dört Rekâta Önem Vermesi Mumsema Hz. Peygamber'in Öğle Namazından Önceki Dört Rekâta Önem Vermesi Yazar Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayâtû's Sahâbe 12.Haz.2006 Babam Hz. Âişe'ye haber göndererek "Hz. Peygamber'in en fazla devam ettiği namaz hangisiydi" diye sordurdu. Hz. Âişe "Hz. Peygamber öğle namazından önce dört rekât sünnet kılar ve kıyamları uzatır, rükû ve secdeleri güzelce yapardı" diye cevap verdi (1).
  Allah'ın Rasûlü öğleden önce, güneş göğün tam ortasından batıya doğru kaydıktan sonra dört rekât sünnet kılar ve "Bu öyle bir saattır ki, bu saatta göklerin kapıları açılır. İsterim ki, benim salih bir amelim o kapılardan girsin" derdi (2).
  Hz. Peygamber öğle namazından önce dört, ondan sonra da iki rekât sünnet kılardı (3).
  Hz. Peygamber öğle namazından önce dört rekât kılmadığı takdirde, o dört rekâtı öğleden sonra kılardı (4).
  Hz. Peygamber bana misafir olduğu altı ay zarfında öğleden önceki dört rekât namaza devam ettiğini gördüm. O "Güneş batıya doğru kaydığında göğün kapıları açılır. Öğle namazı kılınmadan da onun herhangi bir kapısı kapanmaz. Ben de isterim ki, o saatta hayırlarımdan biri yükselip o kapılardan geçsin" buyururdu (5).
  [1] Terğib, I/364 (İbn Mâce, Gabus'dan).
  [2] Terğib, I/364 (İmam Ahmed ve tirmizî, Abdullah b. Sâib'den).
  [3] Tirmizî, (Hz. Ali'den).
  [4] Tirmizî, (Hz. Aişe'den).
  [5] Terğib, I/364; Kenz IV/189 (Taberânî, Ebu Eyyub'den).


+ Yorum Gönder