+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Oruç Soruları Kategorisinden Kaza Orucu Tutuyorum Ama Niyet Etmedim Sabah Niyet Edip Orucuma Devam Edebilirmiyim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yorum: Kaza Orucu Tutuyorum Ama Niyet Etmedim Sabah Niyet Edip Orucuma Devam Edebilirmiyim?

  Reklam
  Yorum: Kaza Orucu Tutuyorum Ama Niyet Etmedim Sabah Niyet Edip Orucuma Devam Edebilirmiyim? isimli yazı www.Mumsema.com

  ben safii mesabindeyim uc gündur orucum bu gunde tutacaktm ama aksam niyet etmeyi unuttum uyuya kaldim sabah kalktigimda ettim saat sekiz bucuk gibi tutabilirmyim acaba

 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Kaza Orucu Tutuyorum Ama Niyet Etmedim Sabah Niyet Edip Orucuma Devam Edebilirmiyim?


  Reklam  Öncelikle tuttuğun orucun ne orucu olduğunu yazmamışsın bunu açıklamalısın ki doğru bir cevap verebilelim. Kaza oruçlarına mutlaka imsak vaktinden önce niyet edilmesi şarttır.

  - Şafii mezhebine göre niyetin vakti oruç farz olursa gecedir; gündüze bırakılmaz. Gece niyet getirilmediği takdirde bayramdan sonra gününe gün kaza etmek lazımdır. Ancak, İbn Hacer diyor ki: "Şafii olan kimse Ramazan`da niyetini unutup gece vaktinde getirmeyen kimse Hanefi mezhebini takliden gündüz öğleden evvel niyet getirsin."

 3. Misafir
  Kaza orucumu tutuyodum akşam tutucam diye yattım ama niyeti unuttum uyandığımda hemen niyet ettim ama saat 7. 30 du şimdi ne yapmalıyım

 4. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Akşam ettiğin oruç niyeti geçerlidir. Kaza ve farz oruçlarda imsaka kadar niyet edilmesi gerekir.
  Hanefi mezhebine göre nafile orucuna öğleye bir saat kalana kadar niyet edilebilir.

 5. Misafir
  Ben kaza orucu tutmak icin kendimi akşamdan hazirladim alarmimi faln kurdum ama imsaktan iki üç dk sonra uyandim ve hic bisey yemeden niyetimi dille tazeledim kaza orucum geçerlimidir.

 6. AKA
  Üye
  Sahur yapman şart değildir niyetin geçerlidir.

 7. Misafir
  Ben gece9 ,10 gibi oruç tutmaya karar verdim karnım tokdu bi su icerim imsaktan önce ve kalkamadim kalbimden niyetliydim dile getirmedim oruç tutarsam kaza orucum kabul olurmu

 8. Adil
  Üye
  Yukarıdaki sorular bundan farklı değil. Niyetin geçerlidir. Ve niyeti unuttuğun zaman öğleye kadar zaten niyet edebilirsin. Sahur sünnettir kalkmasan dahi oruç geçerlidir.

 9. Misafir
  arkadaslar ben 61 gun kaza orucu tutuyorum ve bu gece niyet etmeyi unuttum.Ama sabah namazina kalkar kalkmaz hemen niyet ettim.Orucum kabul olurmu yoksa bastan mi baslim (şafiler icin)

 10. arifselim
  Yönetici
  Şafii birisi öyle bir duruma düştüğü zaman hanefi mezhebini taklit ederek orucuna devam edebilir. Böyle durumlarda mezhep taklit etmenin hiç bir sakıncası yoktur. Allah kabul eylesin.

 11. Misafir
  Ben geçen sene doğum yaptim bu sene orucumu tuttum ve saati kuruyodum niyet edin die bazen uyaniyodum bazen uyaniyodum sabah uyanınca öğlen ezanından önce kaza orucuna niyetleniyodum hocaya sordum olur dio burdaki yazılanlar kesinle nafile orucu dio ben bilmiyodum yeni öğrendim kesin imsak vaktinde niyetlencemi şimdi benim orucum nafile mı yoksa kazami bilmiyodum amna

 12. arifselim
  Yönetici
  Kaza oruçların için eğer imsaktan önce niyet etmediysen bu geçerli değildir. İnşaallah senin için bu geçmişte tuttukların nafile olarak sayılır. Bu şekilde tuttuğun kaza oruç sayısını bilmiyorsan tahmini olarak hesap ederek yeniden tutman gerekir.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
kaza orucuna ne zaman niyet edilir,  kaza orucuna niyet vakti,  kaza orucuna ne zamana kadar niyet edilir,  kaza orucu niyet vakti,  kaza orucunda niyet vakti,  kaza orucu niyeti vakti ,  kaza orucuna en son ne zaman niyet edilir