Konusunu Oylayın.: Oruç İmsakta mı sabah ezanında mı başlar

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Oruç İmsakta mı sabah ezanında mı başlar
 1. 17.Mayıs.2018, 21:02
  1
  Misafir

  Oruç İmsakta mı sabah ezanında mı başlar


  Oruç İmsakta mı sabah ezanında mı başlar Mumsema Selamın Aleyküm. Ben yaklaşık 1 ya da 2 sene önce oruç tutarken ramazan ayında, dedem bana sabah ezanı okunana kadar yiyebilirsin birşey olmaz dedi ve bende yemeye devam ettim ve yaklaşık 2 yıl geçti ve ben aslı daha yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum. Oruç imsak vakti ile mı başlar yoksa sabah ezanı ile mi? Ve ben ramazan ayı dışından Allaha söz verdim çünkü sözlerim vardı ona karşı yaklaşık 15 gün oruç tutma sözü. Ben o oruçları tutarken sabah namazına kadar yiyordum ve gerçeği öğrendiğimde birazcık zoruma gitti ve tekrar tutacak mıyım diye düşündüm. Sonra araştırdım ve önüme imsak vakti geçmiş olup sabah namazına kadar yeseniz bile orucunizu tutun, diye bir yorum çıktı. Şimdi ben ne yapmalıyım. Orucumu baştan mı başlatmalıyım, yoksa orucunu gerçeğini öğrendiğim şekliyle devam mı ettireyim Ramazan'dan sonra. Çünkü hala sözlerim bitmedi birkaç gün daha varda. Cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.


 2. 17.Mayıs.2018, 21:02
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Selamın Aleyküm. Ben yaklaşık 1 ya da 2 sene önce oruç tutarken ramazan ayında, dedem bana sabah ezanı okunana kadar yiyebilirsin birşey olmaz dedi ve bende yemeye devam ettim ve yaklaşık 2 yıl geçti ve ben aslı daha yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum. Oruç imsak vakti ile mı başlar yoksa sabah ezanı ile mi? Ve ben ramazan ayı dışından Allaha söz verdim çünkü sözlerim vardı ona karşı yaklaşık 15 gün oruç tutma sözü. Ben o oruçları tutarken sabah namazına kadar yiyordum ve gerçeği öğrendiğimde birazcık zoruma gitti ve tekrar tutacak mıyım diye düşündüm. Sonra araştırdım ve önüme imsak vakti geçmiş olup sabah namazına kadar yeseniz bile orucunizu tutun, diye bir yorum çıktı. Şimdi ben ne yapmalıyım. Orucumu baştan mı başlatmalıyım, yoksa orucunu gerçeğini öğrendiğim şekliyle devam mı ettireyim Ramazan'dan sonra. Çünkü hala sözlerim bitmedi birkaç gün daha varda. Cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 3. 17.Mayıs.2018, 23:12
  2
  ACİLSERVİS
  Administrator

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 07.Şubat.2007
  Üye No: 14
  Mesaj Sayısı: 1,088
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Oruç İmsakta mı sabah ezanında mı başlar
  Oruç imsak ile başlar. Ramazan ayında ezanlarda imsakta okunur. Fakat ramazanın dışındaki aylarda doğu bölgesi hariç ezanlar yarım saat kadar geç okunur. Eğer geç okunan ezanla oruca başladıysan olmaz. Oruç ezanla değil imsak ile başlar. Deden zamanında ezan geç okunmuyor olabilirdi bilmiyorum veya yanlış anlamışsın. Ama asıl hata ilmihali okumamaktır.


 4. 17.Mayıs.2018, 23:12
  2
  Administrator  Oruç imsak ile başlar. Ramazan ayında ezanlarda imsakta okunur. Fakat ramazanın dışındaki aylarda doğu bölgesi hariç ezanlar yarım saat kadar geç okunur. Eğer geç okunan ezanla oruca başladıysan olmaz. Oruç ezanla değil imsak ile başlar. Deden zamanında ezan geç okunmuyor olabilirdi bilmiyorum veya yanlış anlamışsın. Ama asıl hata ilmihali okumamaktır.
+ Yorum Gönder