Konusunu Oylayın.: Kadına talak verilmesi

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Kadına talak verilmesi
 1. 11.Kasım.2016, 22:47
  1
  Misafir

  Kadına talak verilmesi


  Kadına talak verilmesi Mumsema hocam ben iki yıllık evliyim .Eşimle aramızda bir tartışma çıktığında eşim ima ile boşama anlamına gelen sözler söyledi . araştırdım buna rici ile boşama deniyormuş .eşim sonra pişman oluyor .ve bu gibi sözleri ciddiye almıyor . eşim çok basit şeylere aşırı tepki gösteriyor ve o zaman ağzından çıkanı kulağı duymuyor .eğer evlenmeden önce onun böyle olduğunu bilseydim nikahta bir talak alırdım .ben şimdi eşimden bir talak alabilir miyim ? bu şekilde devam ederse eşim dinen beni boşamış olur ve o dini boşamayı ciddiye bile almıyor . ben şimdi ne yapmalıyım .


 2. 11.Kasım.2016, 22:47
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  hocam ben iki yıllık evliyim .Eşimle aramızda bir tartışma çıktığında eşim ima ile boşama anlamına gelen sözler söyledi . araştırdım buna rici ile boşama deniyormuş .eşim sonra pişman oluyor .ve bu gibi sözleri ciddiye almıyor . eşim çok basit şeylere aşırı tepki gösteriyor ve o zaman ağzından çıkanı kulağı duymuyor .eğer evlenmeden önce onun böyle olduğunu bilseydim nikahta bir talak alırdım .ben şimdi eşimden bir talak alabilir miyim ? bu şekilde devam ederse eşim dinen beni boşamış olur ve o dini boşamayı ciddiye bile almıyor . ben şimdi ne yapmalıyım .

 3. 16.Kasım.2016, 21:01
  2
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 27,946
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Kadına talak verilmesi
  Eğer boşanma niyeti ile 3 sefer bu durum tekrar edilmiş ise yani boşama niyetiyle böyle cümleler kurmuşsa dini nikahınız tamamen bitmiş olur. Ancak bu erkeğin itirafı ile ancak sabit olabilir. Sana bir talak hakkını veya daha fazlasını şimdide vermesi caizdir. İslam hukukunda "tahyir" aslında boşanma hakkının devredilmesi anlamına gelir. Sana bir hakkı verdikten sonra artık sen hakkından vazgeçmediğin sürece bunu geri alamaz.


 4. 16.Kasım.2016, 21:01
  2
  Yönetici  Eğer boşanma niyeti ile 3 sefer bu durum tekrar edilmiş ise yani boşama niyetiyle böyle cümleler kurmuşsa dini nikahınız tamamen bitmiş olur. Ancak bu erkeğin itirafı ile ancak sabit olabilir. Sana bir talak hakkını veya daha fazlasını şimdide vermesi caizdir. İslam hukukunda "tahyir" aslında boşanma hakkının devredilmesi anlamına gelir. Sana bir hakkı verdikten sonra artık sen hakkından vazgeçmediğin sürece bunu geri alamaz.
+ Yorum Gönder