Konusunu Oylayın.: Oruç hakkında sorularım ( 20 tane sorum var )

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Oruç hakkında sorularım ( 20 tane sorum var )
 1. 29.Ekim.2016, 18:16
  1
  uzayy
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 05.Ekim.2016
  Üye No: 109866
  Mesaj Sayısı: 26
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  Oruç hakkında sorularım ( 20 tane sorum var )


  Oruç hakkında sorularım ( 20 tane sorum var ) Mumsema 27 yaşındayım senelerdir düzenli hiç oruç tutmadım(bu sene hariç), yani 30gün ardı ardına ramazanda oruç tuttuğumu hiç hatırlamıyorum böyle arada az tuttum sadece.
  Buna istinaden 6-7 ay oldu heralde, 6-7 ay falan önce karar aldım ve 0'dan oruca başlamaya karar verdim.

  Bu sene ramazan ayında 30 gün oruç tuttum ve 10 gün de muharrem ayı orucumu tuttum (bunları kaza oruçlarıma katmıyorum)
  Şimdi ben araştırmalarıma göre 11 yaşından itibaren oruç tutulması lazımmış. Ben herşeye 0'dan başladığım için(geçmişte ne kadar tuttuğumu hiç bilmiyorum ama düzensiz veya bazı seneler hiç tutmadığımı biliyorum) ta 11 yaşıma kadar ki oruçlarımı 1 ayı 30 günü not alarak tutmaya başlamıştım

  Şuanda kaza oruçlarımda 4 ay 16. gündeyim. Yani 136 gün ediyor. Bunu bazen aralar vererek tuttum ama not aldım. Şimdi durumumu özetlediğime göre sorularıma geçebilirim, detaylı cevaplarsanız aklımdaki bütün sorular gidecek, biliyorum sorularım uzun ve biraz karışık gelebilir ama inş yardım edersiniz, şimdiden teşekkürler. Bu soruları bir günde hazırlamadım aslında, kaç haftadır biriktirdim aklıma geldikçe not aldım ve en sonunda artık sorayım dedim

  1 - 11 yaş araştırmam doğru mu? 27 yaşından, 11 yaş da dahil tam 11 yaşıma kadar ki borçlarımı tutsam bütün borçlarım bitiyor mu?

  2 - Hep orucumu fazilet takvimine göre yaptım, diyanet değil. Bir sorun olur mu ve fazilete göre mi devam etmeliyim? Fazilet temkinli, Diyanet temkinsiz yazıyor bi sitede.

  3 - Sanırım kaza oruçları sırasında 2-3 kere, tam bilmiyodum o ara imsak yerine sabah ezanını bekledim bilmeden ezan zamanına kadar yedim, bu orucum kabul oldumu? eğer olmadıysa ben nolur nolmaz 2-3 günün üstüne 2 gün daha ekleyip 5 gün yanlış tuttum deyip, şuandaki 4 ay 16 günlük kaza orucu notumdan 5 gün azaltayım mı?

  4 - Kaza oruçlarımda 1 ayı 30 gün olarak hesaplıyom. Bazı aylar 31, bazen 29 oluyor. Ben ortası 30 dedim her ayı 30gün olarak hesaplıyom doğru mu?

  5 - Uzun seneler önce şuan 27 yaşındayım, tam hatırlamıyorum sanırım 13-15'li yaşlarda belkide daha az bilmiyorum. Ergenlik zamanlarım yani, oruçken iftara böyle 5-10 dakika kala evde misafir varken masanın arkasına geçip birşeyler yediğimi hatırlıyorum bilerek yaptım. İftara sadece 5-10 dakika falan kala diye aklımda kalmış bunu hiç unutmuyorum, bunun için 61 gün kefaret orucu tutmam gerekli mi? ve yine buna istinaden birşey daha var aklımda ama buna kesinlikle emin değilim böyle ilkokuldan eve gelirken birşey yedim diye aklımda kalmış ve bir ihtimal ramazanda iftar öncesi olabilir diye küçük bir şüphem var. Yani eski zamanlarda ramazanlarada mesela attım kafadan 5 kere bilerek oruç bozmuş olsak ama ben sadece 1 tanesine eminim bozduğuma. Şimdi ben 5 kere kefaret orucu 305 gün de ekstradan mı tutacam kaza oruçları dışında? Şimdi sadece emin olduğunun kefaretini tut deseniz, ya aklımda olmayan böyle orucumu bilerek bozduğum zamanlar varsa nolacak nasıl bilecem bunları?

  6 - Yukardada yazdım şuanda 4 ay 16. gündeyim kaza oruçlarımda. Ben malesef bu süre zarfında iddaa kumarını oynadım(geçen konu açtım bıraktığımı söyledim) ama bu süre zarfında iddaa kumarını oynadım, sadece aile içerisinde de kalsa malesef gıybet yaptım ve oruçken küfürler ettiğim oldu, annemi babamı üzdüğüm oldu. Cübbeli ahmet hocayı dinledim oruçken sanırım bu dediğim gibi şeyleri yapsam bile orucumun farzı kabul oluyomuş ama hiçbir şekilde sevap kazanamıyomuşum. Benim buna morelim bozuldu geçenlerde şöyle bir tövbe ettim. Allahım geçmişte kaza oruçlarım da oynadığım kumar,ettiğim gıybet ve küfürler için, oruçken yaptığım günahlar için özür diliyerek tövbe ediyorum lütfen önceden tuttuğum bu oruçlarda ettiğim günahlar hiç olmamış olsun ve tuttuğum oruçların sevaplarından eksilmesin diye yalvardım. Bu şekilde bir tövbe edilir mi, edilirse ben o 4 ay 16 gün kaza oruçlarımda bunları hiç yapmamış gibi olup tertemiz bir oruç gibi olmuş olabilir mi bu oruçlar? Birde vesvesemi bilmiyorum ama aklıma da şöyle birşey geldi ben tövbe ederken bu günahlar için lütfen geçmiş oruçlarımın sevapları eksilmesin dedim, şimdi bunu derken ben oruç karşılığında sevap bekliyorum yani karşılık bekliyorum, bir karşılık karşılığında mı tutmuş oluyorum yoksa orucumu? Oysaki Allah rızası ve farz olduğu için tutuyorum ama bu şekilde tövbe ederek istemeden karşılık beklentisine girerek yoksa günah mı işledim istemeden?

  7 - İddaa kumarını birdaha oynamayacağıma geçenlerde Allaha söz verdim. Sonra yok olmayacak sanırım sözümü tutamayacağım galiba dedim ve 3 gün oruç tutmak istedim sözümü tutamayacağım için. Ama ben bahisi bıraktım geçenlerde, ama Allaha söz verdikten 1 hafta sonra falan bıraktım, sözümü geç tuttuğum için nolur nolmaz 3 gün ayriyeten oruç tutmama gerek var mı?

  8 - Kaza oruçlarım bitmeden ölürsem bitirmeye niyet ettiğim için acaba hepsini tutmuş sayarlar mı? Mesela şuanda da orucum ve nisan ayına kadar bırakmadan tutacam inş. Ama baya kilo fazlalığım var nisan ayında spor salonuna yazılıp diyete girmem lazım ve bu yüzden orucumu 6-8 ay arası ertelemem lazım nisan ayında. İşin içine erteleme girerse ve o arada öldürsem erteleme yapmama rağmen oruçlarımın hepsini tuttuğum sayılır mı? yoksa hepsini bütün oruç borçlarımın tutmuş sayılması için hiç erteleme yapmadan tutmaya mı niyet etmek lazım ölmeden önce?

  9 - Ramazan ayı dışında bildiğimiz gibi çok hayırlı 10 günlük muharrem ayı orucu var. Peki bunun dışındada başka çok hayırlı oruçlar var mı sene içerisinde?

  10 - Şimdiki sorum kusmak ile alakalı. Şöyle 2 durumum var. Bana yediğim bazı şeyler dokunuyor hamur vs. bazı zamanlar kusabiliyorum
  birincisi : son 2 gündür ağız dolusu kustum niyet ettikten sonra. ama buna rağmen akşama kadar hiçbirşey yemedim ve iftarı bekledim. bu oruçlarım kabul oldu mu bu şekilde kusmama rağmen, sonuçta hiçbirşey yemedim?(tabi kusarken çok azını yuttuysam bilmeden, bilemiyorum) eğer son 2 gündür bu şekilde kustuğumdan dolayı kaza orucum bozulduysa, 4 ay 16 günden şimdi 2 günlük orucumu eksilteyim mi? daha önce kaza oruçlarımda hiç kustuğumu hatırlamıyorum ama eğer kustuysam artık yapacak birşey yok çünkü hiç hatırlamıyorum, orucum kabul olmuşmudur?
  --------------------------------
  ikincisi : bu kusmak değil ama benim ağzıma bazen sürekli yediğim şeyler gelebiliyor midemden. tam ağza girecekken boğazdayken yutuyorum tekrar, bu orucumu bozar mı? hayır yani bozar derseniz her seferinde olabiliyor bu gidip lavaboda çıkarcam mı herseferinde, otobüsde olsa otobüsü mü durdurup tükürcem? sonuçta mideden gelen birşey, ben kasten birşey yiyip içmiyorum ki?

  11 - Oruç niyet ederken kaçıncı günde olduğumu belirtmeye gerek var mı? şunun gibi, niyet ettiğim Allah rızası için bugünkü tutamadığım oruçların kazasını tutmaya 4 ay 17.gündeyim. kaçıncı günde olduğumu belirtmeye gerek var mı?(ben şuana kadar çok az belirttim sonra belirtmeyi bıraktım) şuanda şu şekilde niyet ediyorum, bismillahirrahmanirrahim niyet ettiğim Allah rızası için bugünkü tutamadığım oruçların kazasını tutmaya. doğru mu niyet ediyom? eğer yanlış ediyosam yinede niyetim kabul olur mu? Bazen tik taktıntı yapıyorum niyet ettikten sonra, mesela atıyorum imsaktan 15 dakika sonra, içimden ya yanlış niyet ettiysem deyip, ettiğim niyeti birdaha söylüyorum içimden ha evet böyle söylemiştim doğru niyet etmişim deyip kendi kendime doğruluyorum, bunu yaparken imsaktan sonra istemeden birdaha mı niyet etmiş oluyorum ben şimdi ve orucum bozulmuş mu oluyor, eğer öyleyse bunu kaç kere yaptım bilmiyorum ki nasıl telafi edecem?

  12 - Babam bana seneler önce niyet ederken yarınki diye söyle diyordu, niyet ettim Allah rızası için yarınki orucumu tutmaya(imsaktan önce niyet ediyoz) şimdi ben böyle birşey demedim diyor bugünkü diyeceksin diyor, niyet ettim Allah rızası için bugünkü orucumu tutmaya. İmsaktan önce niyet ediyoruz bugünkü mü diyecez yarın ki mi? saat 12den sonra olduğu için bugünkü dememiz doğru dimi? mesela geçen gece 12den önce saat 21.00da niyet ettim, saat 12den önce olduğu için yarınki dedim, yaptıklarımızda bir yanlış yok dimi? ve kaza orucumu tutarken 11.soruda yazdım şu şekilde niyet ediyorum : bismillahirrahmanirrahim niyet ettiğim Allah rızası için bugünkü tutamadığım oruçların kazasını tutmaya. Şimdi burada bir anlatım bozukluğu var mı acaba? bugünkü tutamadığım oruçların kazasını diyorum, acaba şöyle mi niyet etsem : bismillahirrahmanirrahim niyet ettiğim Allah rızası için geçmişteki tutamadığım oruçların kazasını tutmaya, hangisi daha doğru? ve yine çok önemli ben hep tutamadığım diye niyet ediyorum, halbuki tutamadığım değil(bir sağlık sorunum yok ama islami bilgileri geç öğrenmeye başladım ve ergenlikten çok geç çıktım 22'li yaşlar en az) tutmadım ben. tutamadığım yerine tutmadığım oruçlar mı demeliyim niyet ederken farkeder mi? yanlış niyetler ettiysem oruçlarım yinede kabul olmuşmudur?

  13 - Bazen oruçlarımın çoğunu uykuda geçiriyorum, bunu kasten yapmıyorum yaşantım böyle(kasten yapmıyorum çünkü açlığa susuzluğa dayanamama gibi birşey yok, çok şükür iradem gayet yerinde hatta biri önümde su içsin yemek yesin hiçbirşey demem) bu sebepten dolayı oruçlarımın sevabında biz azalma olur mu?

  14 - Bunu meraktan soruyorum. Mesela ben bütün gün evden çıkmadım orucumu tuttum. Bide mesela atıyorum kafadan madende çalışan ve yinede orucunu tutan birisi. İkimizin sevabı denk değil sanırım dimi? ben evde rahat tutarken, o madende aç,susuz ter içinde yerin dibinde çalışıyor ve orucunu tutuyor?

  15 - Bazen sahura kalkmadan niyet edip yatıyorum, bir yanlış var mı bunda? sevap ta bir azalma olur mu?

  16 - Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), orucunu hurmayla açıyomuş. Ben de sünnet olsun diye hurma aldım orucumu hurmayla açıyorum(bu sünnet midir?), annem tuz da olur falan diyor ama ben hurmayla açıyorum, tuz da doğru mu?. burada bir tavsiyeniz var mı? hurmayla devam mı edeyim yoksa başka şeyler de varmı sünnet için? ve bide bazen unutup sıcak şeylerle açtığım oldu, bu sebepten dolayı bir yanlış, bir sevapta azalma olur mu?

  17 - Evli olmadığım için malesef masturbasyon yapıyorum. Yani oruçken hiç yapmadım ama iftarı açtıktan sonra falan bazen yapabiliyorum, bu orucumu etkiler mi? ve bide mesela bi haber sitesinde haberlere bakarken, adamlar yanda manken resmi koyuyorlar ve aklımı çeliyorlar, ben onlara falan uzun süre baktığımda bazen çok küçük bir sıvı gelebiliyor penisde, bu bazen oruçken, evli olmadığım için bazen +18 şeyler düşünüyorum ve düşünürkende olabiliyor bu akıntı, bu orucumu bozar mı? gusül gerektirir mi? yani masturbasyon yapmak yok bunlara bakarken ve düşünürken oluyor? ve bazen elimi sadece şortuma değdiriyorum bazen, penis kısmının üstünde şortumu okşar gibi yapıyorum, bu yüzden küçücük sıvı gelebiliyor( şeye benziyor tuvalette büyük tuvaletimizi yaparken kendimi zorluyorum bazen ozamanda aynı sıvı geliyor sanırım ona benziyor) kısacası bunlardan dolayı orucum bozulmaz ve gusül gerektirmez dimi? abdest var tabi bide abdesti bozar diye duydum ama emin değilim doğru mu?) Yanlış anlatmıyım diye bu 17. sorumu kontrol ederken aklıma birşey daha geldi, sanırım oruçken birkaç kez porno bakmıştım ama kesinlikle masturbasyon yapmadım(yapmadım diye hatırlıyom sanmıyorum), ama yapmamama rağmen çok küçük sıvı gelmişti, bu orucumu bozmuş mudur ve gusül gerektirir mi?

  18- Hani yukardaki sorularda yazdım ya 4 ay 16. gündeyim kaza oruçlarımda diye. Şeytan bana vesvese veriyor sen aslında bukadar tutmadın diye, ben hep not aldım ama şimdi eski notlarımı sildim sadece biryerde ne kadar tuttuğum yazıyor, yani bukadar tuttuğuma eminim ama ya bir yanlışlık olduysa ya yanlış hesapladıysam vesvesedeki gibi, ozaman napacam?

  19 - Keşke bu kafa yapım eskiden olsaydı ve ergenlikten geç çıkmasaydım diyorum kendi kendime. Bu yaşıma kadar hep ramazan ayında orucu tutmak vardı ama ben şimdi kazasını tutuyorum(çok şükür ki bu nasip oldu). Bu tuttuğum kaza oruçları acaba sanki ramazan ayında tutmuş gibi olur mu sevabı? olmasada yapcak birşey yok ben tabiki inş hepsini bitircem borçlarımı kısmet olursa ama bu aklıma geldi işte. Hatta bu 19. sorudaki parantez içinde yazdığımı mesajımı kontrol ederken sonradan yazdım, sanki kaza orucunu küçük görmüş gibi oldum sanki diye. sürekli böyle hatalar yaptığımı düşünüyorum, sürekli acaba günah mı işledim diye takıntı yapıyorum.

  20 - Kışın iftar daha erken açılıyor, bazen kışa ertelemek kaza oruçlarını , daha erken açıldığı için ve haliyle biraz daha kolay olduğu için sevapta azalma olabilir mi?


 2. 29.Ekim.2016, 18:16
  1
  Üye  27 yaşındayım senelerdir düzenli hiç oruç tutmadım(bu sene hariç), yani 30gün ardı ardına ramazanda oruç tuttuğumu hiç hatırlamıyorum böyle arada az tuttum sadece.
  Buna istinaden 6-7 ay oldu heralde, 6-7 ay falan önce karar aldım ve 0'dan oruca başlamaya karar verdim.

  Bu sene ramazan ayında 30 gün oruç tuttum ve 10 gün de muharrem ayı orucumu tuttum (bunları kaza oruçlarıma katmıyorum)
  Şimdi ben araştırmalarıma göre 11 yaşından itibaren oruç tutulması lazımmış. Ben herşeye 0'dan başladığım için(geçmişte ne kadar tuttuğumu hiç bilmiyorum ama düzensiz veya bazı seneler hiç tutmadığımı biliyorum) ta 11 yaşıma kadar ki oruçlarımı 1 ayı 30 günü not alarak tutmaya başlamıştım

  Şuanda kaza oruçlarımda 4 ay 16. gündeyim. Yani 136 gün ediyor. Bunu bazen aralar vererek tuttum ama not aldım. Şimdi durumumu özetlediğime göre sorularıma geçebilirim, detaylı cevaplarsanız aklımdaki bütün sorular gidecek, biliyorum sorularım uzun ve biraz karışık gelebilir ama inş yardım edersiniz, şimdiden teşekkürler. Bu soruları bir günde hazırlamadım aslında, kaç haftadır biriktirdim aklıma geldikçe not aldım ve en sonunda artık sorayım dedim

  1 - 11 yaş araştırmam doğru mu? 27 yaşından, 11 yaş da dahil tam 11 yaşıma kadar ki borçlarımı tutsam bütün borçlarım bitiyor mu?

  2 - Hep orucumu fazilet takvimine göre yaptım, diyanet değil. Bir sorun olur mu ve fazilete göre mi devam etmeliyim? Fazilet temkinli, Diyanet temkinsiz yazıyor bi sitede.

  3 - Sanırım kaza oruçları sırasında 2-3 kere, tam bilmiyodum o ara imsak yerine sabah ezanını bekledim bilmeden ezan zamanına kadar yedim, bu orucum kabul oldumu? eğer olmadıysa ben nolur nolmaz 2-3 günün üstüne 2 gün daha ekleyip 5 gün yanlış tuttum deyip, şuandaki 4 ay 16 günlük kaza orucu notumdan 5 gün azaltayım mı?

  4 - Kaza oruçlarımda 1 ayı 30 gün olarak hesaplıyom. Bazı aylar 31, bazen 29 oluyor. Ben ortası 30 dedim her ayı 30gün olarak hesaplıyom doğru mu?

  5 - Uzun seneler önce şuan 27 yaşındayım, tam hatırlamıyorum sanırım 13-15'li yaşlarda belkide daha az bilmiyorum. Ergenlik zamanlarım yani, oruçken iftara böyle 5-10 dakika kala evde misafir varken masanın arkasına geçip birşeyler yediğimi hatırlıyorum bilerek yaptım. İftara sadece 5-10 dakika falan kala diye aklımda kalmış bunu hiç unutmuyorum, bunun için 61 gün kefaret orucu tutmam gerekli mi? ve yine buna istinaden birşey daha var aklımda ama buna kesinlikle emin değilim böyle ilkokuldan eve gelirken birşey yedim diye aklımda kalmış ve bir ihtimal ramazanda iftar öncesi olabilir diye küçük bir şüphem var. Yani eski zamanlarda ramazanlarada mesela attım kafadan 5 kere bilerek oruç bozmuş olsak ama ben sadece 1 tanesine eminim bozduğuma. Şimdi ben 5 kere kefaret orucu 305 gün de ekstradan mı tutacam kaza oruçları dışında? Şimdi sadece emin olduğunun kefaretini tut deseniz, ya aklımda olmayan böyle orucumu bilerek bozduğum zamanlar varsa nolacak nasıl bilecem bunları?

  6 - Yukardada yazdım şuanda 4 ay 16. gündeyim kaza oruçlarımda. Ben malesef bu süre zarfında iddaa kumarını oynadım(geçen konu açtım bıraktığımı söyledim) ama bu süre zarfında iddaa kumarını oynadım, sadece aile içerisinde de kalsa malesef gıybet yaptım ve oruçken küfürler ettiğim oldu, annemi babamı üzdüğüm oldu. Cübbeli ahmet hocayı dinledim oruçken sanırım bu dediğim gibi şeyleri yapsam bile orucumun farzı kabul oluyomuş ama hiçbir şekilde sevap kazanamıyomuşum. Benim buna morelim bozuldu geçenlerde şöyle bir tövbe ettim. Allahım geçmişte kaza oruçlarım da oynadığım kumar,ettiğim gıybet ve küfürler için, oruçken yaptığım günahlar için özür diliyerek tövbe ediyorum lütfen önceden tuttuğum bu oruçlarda ettiğim günahlar hiç olmamış olsun ve tuttuğum oruçların sevaplarından eksilmesin diye yalvardım. Bu şekilde bir tövbe edilir mi, edilirse ben o 4 ay 16 gün kaza oruçlarımda bunları hiç yapmamış gibi olup tertemiz bir oruç gibi olmuş olabilir mi bu oruçlar? Birde vesvesemi bilmiyorum ama aklıma da şöyle birşey geldi ben tövbe ederken bu günahlar için lütfen geçmiş oruçlarımın sevapları eksilmesin dedim, şimdi bunu derken ben oruç karşılığında sevap bekliyorum yani karşılık bekliyorum, bir karşılık karşılığında mı tutmuş oluyorum yoksa orucumu? Oysaki Allah rızası ve farz olduğu için tutuyorum ama bu şekilde tövbe ederek istemeden karşılık beklentisine girerek yoksa günah mı işledim istemeden?

  7 - İddaa kumarını birdaha oynamayacağıma geçenlerde Allaha söz verdim. Sonra yok olmayacak sanırım sözümü tutamayacağım galiba dedim ve 3 gün oruç tutmak istedim sözümü tutamayacağım için. Ama ben bahisi bıraktım geçenlerde, ama Allaha söz verdikten 1 hafta sonra falan bıraktım, sözümü geç tuttuğum için nolur nolmaz 3 gün ayriyeten oruç tutmama gerek var mı?

  8 - Kaza oruçlarım bitmeden ölürsem bitirmeye niyet ettiğim için acaba hepsini tutmuş sayarlar mı? Mesela şuanda da orucum ve nisan ayına kadar bırakmadan tutacam inş. Ama baya kilo fazlalığım var nisan ayında spor salonuna yazılıp diyete girmem lazım ve bu yüzden orucumu 6-8 ay arası ertelemem lazım nisan ayında. İşin içine erteleme girerse ve o arada öldürsem erteleme yapmama rağmen oruçlarımın hepsini tuttuğum sayılır mı? yoksa hepsini bütün oruç borçlarımın tutmuş sayılması için hiç erteleme yapmadan tutmaya mı niyet etmek lazım ölmeden önce?

  9 - Ramazan ayı dışında bildiğimiz gibi çok hayırlı 10 günlük muharrem ayı orucu var. Peki bunun dışındada başka çok hayırlı oruçlar var mı sene içerisinde?

  10 - Şimdiki sorum kusmak ile alakalı. Şöyle 2 durumum var. Bana yediğim bazı şeyler dokunuyor hamur vs. bazı zamanlar kusabiliyorum
  birincisi : son 2 gündür ağız dolusu kustum niyet ettikten sonra. ama buna rağmen akşama kadar hiçbirşey yemedim ve iftarı bekledim. bu oruçlarım kabul oldu mu bu şekilde kusmama rağmen, sonuçta hiçbirşey yemedim?(tabi kusarken çok azını yuttuysam bilmeden, bilemiyorum) eğer son 2 gündür bu şekilde kustuğumdan dolayı kaza orucum bozulduysa, 4 ay 16 günden şimdi 2 günlük orucumu eksilteyim mi? daha önce kaza oruçlarımda hiç kustuğumu hatırlamıyorum ama eğer kustuysam artık yapacak birşey yok çünkü hiç hatırlamıyorum, orucum kabul olmuşmudur?
  --------------------------------
  ikincisi : bu kusmak değil ama benim ağzıma bazen sürekli yediğim şeyler gelebiliyor midemden. tam ağza girecekken boğazdayken yutuyorum tekrar, bu orucumu bozar mı? hayır yani bozar derseniz her seferinde olabiliyor bu gidip lavaboda çıkarcam mı herseferinde, otobüsde olsa otobüsü mü durdurup tükürcem? sonuçta mideden gelen birşey, ben kasten birşey yiyip içmiyorum ki?

  11 - Oruç niyet ederken kaçıncı günde olduğumu belirtmeye gerek var mı? şunun gibi, niyet ettiğim Allah rızası için bugünkü tutamadığım oruçların kazasını tutmaya 4 ay 17.gündeyim. kaçıncı günde olduğumu belirtmeye gerek var mı?(ben şuana kadar çok az belirttim sonra belirtmeyi bıraktım) şuanda şu şekilde niyet ediyorum, bismillahirrahmanirrahim niyet ettiğim Allah rızası için bugünkü tutamadığım oruçların kazasını tutmaya. doğru mu niyet ediyom? eğer yanlış ediyosam yinede niyetim kabul olur mu? Bazen tik taktıntı yapıyorum niyet ettikten sonra, mesela atıyorum imsaktan 15 dakika sonra, içimden ya yanlış niyet ettiysem deyip, ettiğim niyeti birdaha söylüyorum içimden ha evet böyle söylemiştim doğru niyet etmişim deyip kendi kendime doğruluyorum, bunu yaparken imsaktan sonra istemeden birdaha mı niyet etmiş oluyorum ben şimdi ve orucum bozulmuş mu oluyor, eğer öyleyse bunu kaç kere yaptım bilmiyorum ki nasıl telafi edecem?

  12 - Babam bana seneler önce niyet ederken yarınki diye söyle diyordu, niyet ettim Allah rızası için yarınki orucumu tutmaya(imsaktan önce niyet ediyoz) şimdi ben böyle birşey demedim diyor bugünkü diyeceksin diyor, niyet ettim Allah rızası için bugünkü orucumu tutmaya. İmsaktan önce niyet ediyoruz bugünkü mü diyecez yarın ki mi? saat 12den sonra olduğu için bugünkü dememiz doğru dimi? mesela geçen gece 12den önce saat 21.00da niyet ettim, saat 12den önce olduğu için yarınki dedim, yaptıklarımızda bir yanlış yok dimi? ve kaza orucumu tutarken 11.soruda yazdım şu şekilde niyet ediyorum : bismillahirrahmanirrahim niyet ettiğim Allah rızası için bugünkü tutamadığım oruçların kazasını tutmaya. Şimdi burada bir anlatım bozukluğu var mı acaba? bugünkü tutamadığım oruçların kazasını diyorum, acaba şöyle mi niyet etsem : bismillahirrahmanirrahim niyet ettiğim Allah rızası için geçmişteki tutamadığım oruçların kazasını tutmaya, hangisi daha doğru? ve yine çok önemli ben hep tutamadığım diye niyet ediyorum, halbuki tutamadığım değil(bir sağlık sorunum yok ama islami bilgileri geç öğrenmeye başladım ve ergenlikten çok geç çıktım 22'li yaşlar en az) tutmadım ben. tutamadığım yerine tutmadığım oruçlar mı demeliyim niyet ederken farkeder mi? yanlış niyetler ettiysem oruçlarım yinede kabul olmuşmudur?

  13 - Bazen oruçlarımın çoğunu uykuda geçiriyorum, bunu kasten yapmıyorum yaşantım böyle(kasten yapmıyorum çünkü açlığa susuzluğa dayanamama gibi birşey yok, çok şükür iradem gayet yerinde hatta biri önümde su içsin yemek yesin hiçbirşey demem) bu sebepten dolayı oruçlarımın sevabında biz azalma olur mu?

  14 - Bunu meraktan soruyorum. Mesela ben bütün gün evden çıkmadım orucumu tuttum. Bide mesela atıyorum kafadan madende çalışan ve yinede orucunu tutan birisi. İkimizin sevabı denk değil sanırım dimi? ben evde rahat tutarken, o madende aç,susuz ter içinde yerin dibinde çalışıyor ve orucunu tutuyor?

  15 - Bazen sahura kalkmadan niyet edip yatıyorum, bir yanlış var mı bunda? sevap ta bir azalma olur mu?

  16 - Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), orucunu hurmayla açıyomuş. Ben de sünnet olsun diye hurma aldım orucumu hurmayla açıyorum(bu sünnet midir?), annem tuz da olur falan diyor ama ben hurmayla açıyorum, tuz da doğru mu?. burada bir tavsiyeniz var mı? hurmayla devam mı edeyim yoksa başka şeyler de varmı sünnet için? ve bide bazen unutup sıcak şeylerle açtığım oldu, bu sebepten dolayı bir yanlış, bir sevapta azalma olur mu?

  17 - Evli olmadığım için malesef masturbasyon yapıyorum. Yani oruçken hiç yapmadım ama iftarı açtıktan sonra falan bazen yapabiliyorum, bu orucumu etkiler mi? ve bide mesela bi haber sitesinde haberlere bakarken, adamlar yanda manken resmi koyuyorlar ve aklımı çeliyorlar, ben onlara falan uzun süre baktığımda bazen çok küçük bir sıvı gelebiliyor penisde, bu bazen oruçken, evli olmadığım için bazen +18 şeyler düşünüyorum ve düşünürkende olabiliyor bu akıntı, bu orucumu bozar mı? gusül gerektirir mi? yani masturbasyon yapmak yok bunlara bakarken ve düşünürken oluyor? ve bazen elimi sadece şortuma değdiriyorum bazen, penis kısmının üstünde şortumu okşar gibi yapıyorum, bu yüzden küçücük sıvı gelebiliyor( şeye benziyor tuvalette büyük tuvaletimizi yaparken kendimi zorluyorum bazen ozamanda aynı sıvı geliyor sanırım ona benziyor) kısacası bunlardan dolayı orucum bozulmaz ve gusül gerektirmez dimi? abdest var tabi bide abdesti bozar diye duydum ama emin değilim doğru mu?) Yanlış anlatmıyım diye bu 17. sorumu kontrol ederken aklıma birşey daha geldi, sanırım oruçken birkaç kez porno bakmıştım ama kesinlikle masturbasyon yapmadım(yapmadım diye hatırlıyom sanmıyorum), ama yapmamama rağmen çok küçük sıvı gelmişti, bu orucumu bozmuş mudur ve gusül gerektirir mi?

  18- Hani yukardaki sorularda yazdım ya 4 ay 16. gündeyim kaza oruçlarımda diye. Şeytan bana vesvese veriyor sen aslında bukadar tutmadın diye, ben hep not aldım ama şimdi eski notlarımı sildim sadece biryerde ne kadar tuttuğum yazıyor, yani bukadar tuttuğuma eminim ama ya bir yanlışlık olduysa ya yanlış hesapladıysam vesvesedeki gibi, ozaman napacam?

  19 - Keşke bu kafa yapım eskiden olsaydı ve ergenlikten geç çıkmasaydım diyorum kendi kendime. Bu yaşıma kadar hep ramazan ayında orucu tutmak vardı ama ben şimdi kazasını tutuyorum(çok şükür ki bu nasip oldu). Bu tuttuğum kaza oruçları acaba sanki ramazan ayında tutmuş gibi olur mu sevabı? olmasada yapcak birşey yok ben tabiki inş hepsini bitircem borçlarımı kısmet olursa ama bu aklıma geldi işte. Hatta bu 19. sorudaki parantez içinde yazdığımı mesajımı kontrol ederken sonradan yazdım, sanki kaza orucunu küçük görmüş gibi oldum sanki diye. sürekli böyle hatalar yaptığımı düşünüyorum, sürekli acaba günah mı işledim diye takıntı yapıyorum.

  20 - Kışın iftar daha erken açılıyor, bazen kışa ertelemek kaza oruçlarını , daha erken açıldığı için ve haliyle biraz daha kolay olduğu için sevapta azalma olabilir mi?

 3. 03.Kasım.2016, 04:52
  2
  ACiLSERViS
  Administrator

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 02.Şubat.2007
  Üye No: 10
  Mesaj Sayısı: 1,781
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Oruç hakkında sorularım ( 20 tane sorum var )
  Öncelikle böyle bir soru sormamalısın. Sorunu tek tek sormalısın ki cevap alabilesin. Böyle bir soruyu okuyup anlamak ve cevaplamak belkide 2 saat sürer herkesin o kadar zamanı olmayabilir. Veya yazmak istemeyebilirler.


  1- oruç buluğa girişle farz olur kaç yaşında girdiysen oradan hesaplamalısın. Tam olarak bilmiyorsan ailene sor onlarda bilmiyorsa erkek için 11 yaş iyidir.
  2- oruçlarını diyanet takvimine göre tut ve hiç bir zaman şaşma. İmsak saatine 5-10 dakika kala yeme içmeyi bırak.
  3- ramazan ayı dışındaki günlerde ezan biraz geç okunur. O yüzden oruç ezan ile değil imsak ile başlar. eğer ezana kadar yediysen orucun geçerli değildir.
  4- son 3 veya 4 senedir ramazan ayları 29 gündür. Bu kış mevsiminde günler oldukça kısadır. Bir kaç gün fazladan tutmanın ağır olacağını sanmıyorum.
  5- oruçlarını bire bir tutacaksın buradaki duruma göre kefaret orucu yok. Eğer olsaydı bile kefaret orucu geçmiş için sadece 1 adet 60 gün tutulur kaç kefaret olursa olsun fark etmez. 60 artı kazalar tutulur. ama senin bu soruna göre kefaret orucun yok.
  6- orucun sevabını yalnızca Allah verir. kendine beddua etmemelisin. Sade tövbeni et kabul edecek olan Allahtır. Oruca ne sevap vereceğine karar verecek olanda odur. Luzümsüz şeylerle uğraşmamalısın.
  7- Allah'a söz verdikten sonra o sözü yerine getirmemişsen veya geç getirmişsen kefaretini ödemelisin.
  8- Kazaları bir an önce ödemek ile sorumlusun. Sonra yaparım demek olmaz.
  9- Şevval ayı orucu var kurban bayramı arefesi. Kazalar bittikten sonra pazartesi ve perşembe günleri tutabilirsin.
  10- Bilerek kusmadıysan veya kusmuğunu bilerek yutmadıysan orucun neden bozulsun. elbette bozulmaz.
  Ağzına geldikten sonra yutamazsın. Ağzına gelmeden geri gitmesinde bir sakınca yok zaten elinden bir şey gelmez.
  11- Gün belirtmeyeceksin öyle bir şey yok. Cümlenin nasıl olacağının hiç bir önemi yok. Sahura kalktıysan o bile niyet sayılır. Sıradan cümleler kurabilirsin. Örn: niyet ettim kaza orucu tutmaya.
  12- Niyetin kelime anlamını biliyorsundur. Bir şeyi yapmaya karar vermendir. Sen niyetin oruç tutuğun gündür. yarın da desen bugün de desen senin hedefindeki günü Allah biliyor.
  13- Oruçların sevabını Allah ben veririm diyor. Dışarıda günaha girmektense belkide uyuman daha hayırlı olabilir. Allah bilir.
  14- Bir kaç defa yukarıda da yazdım orucun sevabının ne olduğunu sadece Allah bilir bu diğer ibadetler gibi değil. Ağır şartlarda çalışanın mükafatını Allah fazlasıyla ödemesini bilir. Kendi orucunun sevabını daha az olarak değilde onlarınkini daha fazla olarak düşünürsen daha rahat edebilirsin.
  15- Sahura kalkmak sünnettir. Kalkmamam gerekiyorsa niyetlenip kalkmayabilirsin. Oruç için bir eksiklik olmaz. Sıkıntı yok.
  16- Hurmayla oruç açmak sünnettir. Madem hurman var sadece sünnet olan hurma ile orucunu aç.
  17- Kenarda bir anlık resim görmekle mezi akmaz. Süzmeye devam edersen bu elbette günahtır. Oruçlu olmadığına göre oruçla bir ilgisi de yok. Oruçken bakarsan orucun anlamını bozarsın. Oruç sadece aç kalmak değildir. Gözlerinde oruç tutmalıdır. Gelen sıvı mezidir idrar gibi necistir. Meni gelirse gusül gerekir. Oruçluyken meni gelirse burada kasıt olduğu için oruçta bozulur.
  18- Notların var o ne derse o geçerlidir. Vesveseye yer yok şeytana mı uyacaksın yakışmaz.
  20- Kazalar bir an önce tutulmalıdır. Şimdi başlamışsın mevsimin bir önemi yok en uygun zaman bu zamandır. Ara vermeden devam et. Nefse ağır gibi gelse de hiçbir zorluğu yok bir bakmışsın mayıs ayı gelmiş.


 4. 03.Kasım.2016, 04:52
  2
  Administrator  Öncelikle böyle bir soru sormamalısın. Sorunu tek tek sormalısın ki cevap alabilesin. Böyle bir soruyu okuyup anlamak ve cevaplamak belkide 2 saat sürer herkesin o kadar zamanı olmayabilir. Veya yazmak istemeyebilirler.


  1- oruç buluğa girişle farz olur kaç yaşında girdiysen oradan hesaplamalısın. Tam olarak bilmiyorsan ailene sor onlarda bilmiyorsa erkek için 11 yaş iyidir.
  2- oruçlarını diyanet takvimine göre tut ve hiç bir zaman şaşma. İmsak saatine 5-10 dakika kala yeme içmeyi bırak.
  3- ramazan ayı dışındaki günlerde ezan biraz geç okunur. O yüzden oruç ezan ile değil imsak ile başlar. eğer ezana kadar yediysen orucun geçerli değildir.
  4- son 3 veya 4 senedir ramazan ayları 29 gündür. Bu kış mevsiminde günler oldukça kısadır. Bir kaç gün fazladan tutmanın ağır olacağını sanmıyorum.
  5- oruçlarını bire bir tutacaksın buradaki duruma göre kefaret orucu yok. Eğer olsaydı bile kefaret orucu geçmiş için sadece 1 adet 60 gün tutulur kaç kefaret olursa olsun fark etmez. 60 artı kazalar tutulur. ama senin bu soruna göre kefaret orucun yok.
  6- orucun sevabını yalnızca Allah verir. kendine beddua etmemelisin. Sade tövbeni et kabul edecek olan Allahtır. Oruca ne sevap vereceğine karar verecek olanda odur. Luzümsüz şeylerle uğraşmamalısın.
  7- Allah'a söz verdikten sonra o sözü yerine getirmemişsen veya geç getirmişsen kefaretini ödemelisin.
  8- Kazaları bir an önce ödemek ile sorumlusun. Sonra yaparım demek olmaz.
  9- Şevval ayı orucu var kurban bayramı arefesi. Kazalar bittikten sonra pazartesi ve perşembe günleri tutabilirsin.
  10- Bilerek kusmadıysan veya kusmuğunu bilerek yutmadıysan orucun neden bozulsun. elbette bozulmaz.
  Ağzına geldikten sonra yutamazsın. Ağzına gelmeden geri gitmesinde bir sakınca yok zaten elinden bir şey gelmez.
  11- Gün belirtmeyeceksin öyle bir şey yok. Cümlenin nasıl olacağının hiç bir önemi yok. Sahura kalktıysan o bile niyet sayılır. Sıradan cümleler kurabilirsin. Örn: niyet ettim kaza orucu tutmaya.
  12- Niyetin kelime anlamını biliyorsundur. Bir şeyi yapmaya karar vermendir. Sen niyetin oruç tutuğun gündür. yarın da desen bugün de desen senin hedefindeki günü Allah biliyor.
  13- Oruçların sevabını Allah ben veririm diyor. Dışarıda günaha girmektense belkide uyuman daha hayırlı olabilir. Allah bilir.
  14- Bir kaç defa yukarıda da yazdım orucun sevabının ne olduğunu sadece Allah bilir bu diğer ibadetler gibi değil. Ağır şartlarda çalışanın mükafatını Allah fazlasıyla ödemesini bilir. Kendi orucunun sevabını daha az olarak değilde onlarınkini daha fazla olarak düşünürsen daha rahat edebilirsin.
  15- Sahura kalkmak sünnettir. Kalkmamam gerekiyorsa niyetlenip kalkmayabilirsin. Oruç için bir eksiklik olmaz. Sıkıntı yok.
  16- Hurmayla oruç açmak sünnettir. Madem hurman var sadece sünnet olan hurma ile orucunu aç.
  17- Kenarda bir anlık resim görmekle mezi akmaz. Süzmeye devam edersen bu elbette günahtır. Oruçlu olmadığına göre oruçla bir ilgisi de yok. Oruçken bakarsan orucun anlamını bozarsın. Oruç sadece aç kalmak değildir. Gözlerinde oruç tutmalıdır. Gelen sıvı mezidir idrar gibi necistir. Meni gelirse gusül gerekir. Oruçluyken meni gelirse burada kasıt olduğu için oruçta bozulur.
  18- Notların var o ne derse o geçerlidir. Vesveseye yer yok şeytana mı uyacaksın yakışmaz.
  20- Kazalar bir an önce tutulmalıdır. Şimdi başlamışsın mevsimin bir önemi yok en uygun zaman bu zamandır. Ara vermeden devam et. Nefse ağır gibi gelse de hiçbir zorluğu yok bir bakmışsın mayıs ayı gelmiş.

 5. 10.Kasım.2016, 19:03
  3
  uzayy
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 05.Ekim.2016
  Üye No: 109866
  Mesaj Sayısı: 26
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  Yorum: Oruç hakkında sorularım ( 20 tane sorum var )

  teşekkürler

  son bir sorum

  ben şimdi 27 yaş-11 yaş arasını tutacam inş full

  peki geçmişte 3 ay(düzensiz aralıklarla tuttum diyelim) şimdi kazaları 3 ay fazladan tutsam bir yanlış yapmış olmam dimi?

  ve önce kaza oruçlarını mı tutmalıyım(şuanda kaza oruçlarına devam ediyom, yoksa 61günlük kefaret orucunumu(nolur nolmaz bi kefaret orucu tutup garantiye almak istiyorum geçmişteki varsa hatamı(bilerek açma vs.)


 6. 10.Kasım.2016, 19:03
  3
  Üye
  teşekkürler

  son bir sorum

  ben şimdi 27 yaş-11 yaş arasını tutacam inş full

  peki geçmişte 3 ay(düzensiz aralıklarla tuttum diyelim) şimdi kazaları 3 ay fazladan tutsam bir yanlış yapmış olmam dimi?

  ve önce kaza oruçlarını mı tutmalıyım(şuanda kaza oruçlarına devam ediyom, yoksa 61günlük kefaret orucunumu(nolur nolmaz bi kefaret orucu tutup garantiye almak istiyorum geçmişteki varsa hatamı(bilerek açma vs.)
+ Yorum Gönder