Cenabet oruç tutmak 5 üzerinden 4.40 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cenabet oruç tutmak


  Gusül abdesti almadan oruç tutmanın hükmü nedir?Mesela gusul abdesti almadan 20 30 gün oruç tutmak küfür müdür ? örneğin birkaç kere cenabet olunmuşsa ve abdest alınmamışsa

  İlgili Yazılar

 2. 2
  klav Administrator
  klav
  Administrator
  klav - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 28817
  Mesaj Sayısı: 533
  Tecrübe Puanı: 10

  Cevap: Cenabet oruç tutmak


  Namaz vakti gelene kadar cünüp kalabilir . Ondan sonra banyo yapmak zorundadır. Bir müslüman 20 - 30 gün cenabet kalamaz. İslamın şartlarından olan namazı nereye koydun. Müslümanım diyen şartları bellidir. Bu beş şartı yerine getirecek.


 3. 3
  AFZ Misafir
  Misafir

  Kefaret orucu


  Kefaret orucu tuttuğum bir ayda, iftardan sonra kasten cünüp oldum. Gusül abdestini geciktirdigim için uykum geldi. Sahura kalkamayacagimi bilsem de bir umut kalkarım diye uyudum. Ancak uyanamadim.

  Kefaret orucumun bu gününü cünüp hâlde tutuyorum. Kabul olur mu?
  Eğer olmuyorsa tekrar en baştan tutmam gerekli değil mi?


 4. Reklam

 5. 4
  mum Kişisel Rütbe
  mum
  Kişisel Rütbe
  mum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  mum
  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,963
  Tecrübe Puanı: 102

  Yorum: Cenabet oruç tutmak


  Uyandığınızda hemen yıkanmalısınız, oruç geçerli ama hem ibadet hem isyan olmamamlı çelişki olur


 6. 5
  ardass Üye
  ardass
  Üye

  Profili:
  Üye No: 118255
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Beyler cünüpken oruç tutulamayacağını bilmeyen bir arkadaşım 3 gündür oruç tutuyormuş tuttuğu oruçlar boşa mı gider yoksa kabul olurmu arkadaşım rica etti hemen bi sor diye cevaplarınızı 4 gözle bekilyor


 7. 6
  bbgbbg Devamlı Üye
  bbgbbg
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 113174
  Mesaj Sayısı: 579
  Tecrübe Puanı: 6

  Öncelikle kardeşimize orucun mantığını tekrar anlatmak gerekiyor.Çünkü oruç sadece aç kalmak değildir.Günahlardan uzak durmak,nefse hakim olmak demektir.Allahu Teala bizi affetsin orucu hakkıyla tutamıyoruz.Ancak dikkat etmemiz gerekiyor.Kardeşimizin de orucu tutarken boy abdestli gezmesi gerekir.Ayrıca namazlar da çok önemli.İnşaAllah oruç vesilesiyle 5 vakit namaza da bismillah desin.


 8. 7
  mum Kişisel Rütbe
  mum
  Kişisel Rütbe
  mum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  mum
  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,963
  Tecrübe Puanı: 102

  Oruç geçerlidir lakin 15 vakit namaz kılmamış bunlar ne olacak?
  Her bir namaz vakti bir günlük oruç gibidir neden ihmal ediliyor


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamünaleyküm hocam
  1. Sorum Safilere gore cunup iken oruca baslabilirmi ve akşama kadar yikamamak çok büyük gunah lakin oruca manimidir bu hâl
  2. Sorum iş yine şafilerde orucluken ihtilam olan kişi ve yine aynı durumda akşama kadar yikamamak oruca manimidir teşekkürler

  Selmualeykum hocam sizlere 2 sorum olacak
  1 . Şafilerde cunupken oruc tutulurmu 1 namaz vakti kadar tiknilmamasi gunah olunduğunu biliyorum hocam bu yinede iftara kadarda yikanilmasa oruca mani olurmu
  2. Sorum yine şafilerde orucluken ihtilam olan kişi iftara kadar yikanmasa orucu sahih oltümü teşekkür


 10. 9
  ACİLSERVİS Administrator
  ACİLSERVİS
  Administrator
  ACİLSERVİS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,353
  Tecrübe Puanı: 10

  İftara kadar yıkanmayanın orucu bozulmasa da günahkar olur. İnsan oruçlu iken günah işlememeli orucun amacı bu değil. Oruç Allah'ın emri ise namazda Allah'ın emridir. Bir oruç tutup 5 namazı mı bırakıyorsun.


 11. 10
  Kuldurdileyen Devamlı Üye
  Kuldurdileyen
  Devamlı Üye
  Kuldurdileyen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 121260
  Mesaj Sayısı: 324
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 47
  Yer: Ankara

  Aslanım, paşam anlaşalım tamam sen oruç tut ama namaz kılma. Namaz kıl ama abdest alma. Sen benim bir tanemsin, sen benim sevgilimsin, eğer namaza durursan seni ayıplarım. Kılarsan aff etmem, kılmazsan seni af ederim.
  Ey Allah ın kulları bu sözleri kim söyler? Ey Allah ın kulları bu sözlere kim inanır? Ey Allah ın kulları sizi kim doyurur, korur ve esirger?
  Düşmanı tarafından kandırılmış, helakine sürülen kulları böyle kınamayın. Sadece uyandırın o uyutlmuş ve kandırılmış. Tercihlerinde serbest bırakıldığı şu dünya sınavında içinde bulunduğu bataklıktan ayıkmasını sağlayın. Sevdiği istediği buysa bilerek o hale devam etsin. Üstüne gitmeyin sadece ne döndüğünü bilsin yeter. Zorla kimseye bir şeyler yaptırmaya çalışmayın, O rabbi ile anlaşma yaptı. Tercihlerinde serbest, ölene kadar sonra hesabı olacak onuda kabul etmiş zaten. Siz sadece melunun nasıl bir oyun oynadığını söyleyin tercihini kendisi için kendi yapacak kimse adına biz tercih yapmayacaz. Bizim insanların tercihlerine karışma hakkımız yok. Ama doğruyu söylemekten de geri durmayın, kınamadan sadece doğruları söyleyin.


 12. 11
  Kuldurdileyen Devamlı Üye
  Kuldurdileyen
  Devamlı Üye
  Kuldurdileyen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 121260
  Mesaj Sayısı: 324
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 47
  Yer: Ankara

  Kınayan iyi bir kul ise kınamanın Allah ın hoşuna gitmediğini anlaması ve tövbe etmesi için kınadığı hale düşürülür. Kınayan kul kötü biri ise mahşerde hesap vermesi için ona bir uyarıcı gönderilmez. O ayıplayanlardan, kınayanlardan, şeytan gibi büyüklenenlerden olur.
  Allah ile kulu vaaddleşmişken, bu anlaşmanın arasına giren, anlaşmanın hükümlerini değiştirmeye kalkan ve kendisinin doğru bir şey yaptığını sanan tarihe baksın. Bu insanlar nice kulların kanına girmekten öte, toplumları bozmaktan başka bir iş yapmamıştır. Toplum bozucu olmaktan Allah a sığınalım gelin dostlar. O sığınılacak, güvenilecek, ne doğru Rabbimizdir. Doğruları bilirken söylemeyenler de anlaşmanın arasına giren gibidir. Onlarda ancak toplumları bozmuşlardır.
  Doğruları kınamadan söyleyin. Bilin ki her halin bir sebebi vardır, sınavdır. Yardım doğruyu karşınızdakinin halini ayıplamadan, kırmadan söylemektir. Ben olsam yapmazdım durumuna asla girmeyin.


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hayırlı günler size biraz uzun bir soru soraçağım lütfen cevaplar mışınız
  Ben Şuan 27 yaşımda bir erkeğim cahillik yıllarında 16 17 yaşlarında ramazanda bir cahillik ettim oruçluyken istimna yaptım orucum bozuldu ve o güne kaza tuttum safi mezhebindenim yinede söyleyeyim . affınıza sığınarak söylüyorum bazen istimna yapıyordum ama boşalmadan bırakıyorum zaten boşaldığım da bilsem görsem kazasını tutardım ve o bazı günler boşalmadan iftarı açıyorum asıl sorum şurada bana gelen vesvese mi yoksa ne deseniz ben boşaldığımı görmedim hissetmedim şahit olmadım ve bu durumda olduki boşaldım bu orucun durumu ne olur yani görmeden bir delil olmadan bunlara inanmak vesvese mi olmuş olur affedersiniz ben zaten biraz zevk alıp bırakıyorum dediğim gibi Allah razı olsun şimdiden


 14. 13
  ecdadıosmanlı Üye
  ecdadıosmanlı
  Üye

  Profili:
  Üye No: 112061
  Mesaj Sayısı: 10
  Tecrübe Puanı: 1

  Selamun Aleyküm sahurumu yaptıktan sonra uyudum saat 5.30 civarında rüyamda cenabet oldum hemen boy abdestini aldım sabah okulum olduğundan uyudum tekrar 7.20 de uyandım ve yine uykuda cenabet oldum boy abdesti alsam okula geç kalacaktım ondan dolayı almadan çıktım ve sahurda niyet etmiştim orucum kabul olur mu?


 15. 14
  ACİLSERVİS Administrator
  ACİLSERVİS
  Administrator
  ACİLSERVİS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,353
  Tecrübe Puanı: 10

  Orucunu tutmaya devam et orucun bozulmaz ama cenabet kalarak ve namaz kılmayarak günaha giriyorsun. İlk fırsatta guslünü almalısın.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son