Ramazan ayının dinimizdeki yeri ve önemi nedir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ramazan ayının dinimizdeki yeri ve önemi nedir?


  Ramazan ayının dinimizdeki yeri ve önemi nedir İslamda ramazan ayının önemini açıklar mısınız ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  Cevap: Ramazan ayının dinimizdeki yeri ve önemi nedir?


  Ramazan ayının dinimizdeki yeri ve önemi


  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ
  Bakara, 2/183

  إِذَا دَخَلَ رَمَضَانُ فُتِّحَتْ أَبْوَابُ الجَنَّةِ، وَغُلِّقَتْ أَبْوَابُ النَّارِ، وَسُلْسِلَتِ الشَّيَاطِينُ

  İSLAM DİNİNDE RAMAZANIN YERİ VE ÖNEMİ


  Ramazan ayı, İnsanlara sabretmeyi öğreten, nimetin değerini bildiren ve nefsi terbiye eden mübarek bir aydır.

  Hicretin ikinci yılında farz kılınan oruç , tanyerinin ağarmasından güneşin batmasına kadar olan zamanda Allahın rızasına kavuşmak maksadı ile sağlıklı kişinin kendisini yemekten, içmekten ve nefsani arzulara uymaktan korumasıdır.
  Yüce Allah okuduğum ayeti kerimede (Ey iman edenler! Kötülüklerden sakınmanız için oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı) buyurarak, bu ibadetin sadece Müslümanlara has bir ibadet olmadığını, geçmiş milletlere de farz kılınmış bir ibadet olduğunu beyan etmiştir.
  Peygamberimiz (s.a.v) de: “Kim farziyetine İnanarak ve karşılığını yalnız Allahtan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları affolunur”. Sözleri ile bizlere ramazan orucunun ne denli önemli bir ibadet olduğunu bildirmiştir.

  Bu mübarek ayın en önemli özelliği islamın beş şartından biri olan ve bu ayda tutulan oruçtur. Oruç namaz gibi hayatı disipline eden önemli bir ibadettir. Oruç ibadeti ile kalbin pası silinir, ruh kirlerden arınır. Oruç, kötülüklere kalkan olup haram ve şüpheli lokmanın mideye inmesine engel olur. İnsan haklarına el uzatmak şöyle dursun, hakları en güzel biçimde korumayı öğretir.
  Günahlarımızın affına, dualarımızın kabulüne sebeptir. Oruç insanı ateşten koruyan kalkan, sağlam bir kaledir.  Ramazan ayı insanlığı karanlıklardan çıkarıp aydınlığa kavuşturan ve Rabbimizin son mesajı olan Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerimin, nazil olduğu, böylece insanlık için yeni bir dönemin başladığı mübarek bir aydır. Ramazanda camilerimizi olduğu gibi evlerimizi de Kur’an la ihya edelim. Bu ay, okunan mukabelelerle, kılınan teravih namazı ve teheccüdlerle, gecenin tenha bir zamanında kalkılarak yenilen sahur yemeği ile, ardından kişinin nefsani arzuları yenerek gün boyu tuttuğu oruçla bir feyz, rahmet ve bereket ayıdır.
  “Bin aydan daha hayırlı” olduğu kur’an-ı kerimde bildirilen ve müminlere Allah ın en büyük lütuf ve ikramlarından biri olan kadir gecesi de bu ayın içindedir. Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden kurtuluştur.


  Bu mübarek ayda geliniz geçmişimizi muhasebe ederek, yapmış olduğumuz günahlara tevbe edelim, huzurlu ve mutlu bir ibadetin peşinde olalım. Dilimizi yalandan, ellerimizi haramdan, midemizi haram lokmadan, gözlerimizi harama bakmaktan kulaklarımızı yalan ve günah olan şeyleri dinlemekten koruyalım.
  Yüce Rabbimiz, bu ayda gündüzleri saim geceleri kaim olan, ramazanın engin feyiz ve bereketinden nasibini alan kullar zümresine cümlemizi dahil eylesin

  Ahmet SIRDAŞ+ Yorum Gönder