Konusunu Oylayın.: Falan işi olursa ömür boyu oruç tutmayı adayanın kefareti yemin kefareti midir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Falan işi olursa ömür boyu oruç tutmayı adayanın kefareti yemin kefareti midir?
 1. 06.Aralık.2011, 14:42
  1
  Misafir

  Falan işi olursa ömür boyu oruç tutmayı adayanın kefareti yemin kefareti midir?


  Falan işi olursa ömür boyu oruç tutmayı adayanın kefareti yemin kefareti midir? Mumsema felan işi olursa ömür boyu oruc tutmayı adayanın kefareti yemın kefaretimidir? gücü yetmeyecek seyı adayanın kefartei yemın kefaretıyse boyle bır adagın kefaretıde yemın kefaretımıdır hocam yemın kefaretı vererek ödemek caızmıdır cunku ömur boyu oruc tutmak imkansızdır imkansız nezr etmek yemındır Alıntıdır: Hastalığı iyi olursa, ömür boyu Receb ayında oruç tutacağına dair adakta bulunanın, oruç yerine yemin kefareti vermesi caizdir. Yemin kefareti, büluğa ermiş fakire verilir, çocuğa verilmez. (Redd-ül-muhtar, Hindiyye, Tahtavi)


 2. 06.Aralık.2011, 14:42
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  felan işi olursa ömür boyu oruc tutmayı adayanın kefareti yemın kefaretimidir? gücü yetmeyecek seyı adayanın kefartei yemın kefaretıyse boyle bır adagın kefaretıde yemın kefaretımıdır hocam yemın kefaretı vererek ödemek caızmıdır cunku ömur boyu oruc tutmak imkansızdır imkansız nezr etmek yemındır Alıntıdır: Hastalığı iyi olursa, ömür boyu Receb ayında oruç tutacağına dair adakta bulunanın, oruç yerine yemin kefareti vermesi caizdir. Yemin kefareti, büluğa ermiş fakire verilir, çocuğa verilmez. (Redd-ül-muhtar, Hindiyye, Tahtavi)

 3. 07.Aralık.2011, 00:57
  2
  Muhasibi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 22.Ağustos.2007
  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 15,745
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 159
  Bulunduğu yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: felan işi olursa ömür boyu oruc tutmayı adayanın kefareti yemın kefaretimidir? gücü yetmeyecek seyı adayanın kefa
  Siz yemin etmemiş adakta bulunmuşsunuz bu sebepten yemin kefareti geçerli olmaz. Öncelikle yapamayacağınız gücünüzün üstünde bir adakta bulunduğunuz için Allah’tan af dilemelisiniz.Peygamberimiz(s.a.v) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur: “Kim Ramazan orucunu tutar ve Şevval’den de ona altı gün daha eklerse bütün seneyi oruç tutmuş gibi olur” sizde ramazan orucunu ve ramazandan sonra şevval ayından da altı gün oruç tutarsanız bütün yılı oruçlu geçirmiş gibi olursunuz inşallah.


 4. 07.Aralık.2011, 00:57
  2
  Devamlı Üye  Siz yemin etmemiş adakta bulunmuşsunuz bu sebepten yemin kefareti geçerli olmaz. Öncelikle yapamayacağınız gücünüzün üstünde bir adakta bulunduğunuz için Allah’tan af dilemelisiniz.Peygamberimiz(s.a.v) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur: “Kim Ramazan orucunu tutar ve Şevval’den de ona altı gün daha eklerse bütün seneyi oruç tutmuş gibi olur” sizde ramazan orucunu ve ramazandan sonra şevval ayından da altı gün oruç tutarsanız bütün yılı oruçlu geçirmiş gibi olursunuz inşallah.
+ Yorum Gönder